Pálffy postavil budmerický kaštieľ pre šľachtičnú, ktorá si vzala iného
PIEŠŤANY – Budmerice ležia medzi Modrou a Trnavou v doline potoka Gidra. Obec v súčasnosti reprezentuje kaštieľ obklopený rozľahlým anglickým parkom. V minulosti spadali Budmerice pod hradné panstvo Červený Kameň, obyvatelia pestovali vínnu révu, živili sa hrnčiarstvom, mlynárstvom a chovom rýb. Podľa oficiálnej stránky obce sú niektoré rybníky vystavané v 16. storočí zachované dodnes.
V časoch panovania lúpežného rytiera Ladislava Mora obec zanikla, avšak postupne došlo k opätovnému osídleniu. Dnes lúpežníka nahradili spisovatelia hľadajúci pokoj a tvorivé prostredie pre svoju vášeň v zdobenom romantickom kaštieli s parkom pre oddych, kde s výnimkou obdobia letných prázdnin môžeme túto rozprávkovú krásu obdivovať i my.
Kaštieľ s dvomi podlažiami postavil viedenský architekt Alexander Neumann v roku 1889 na žiadosť vtedajšieho majiteľa panstva grófa Jána Pálffyho v polesí Lindava. Poľovnícky zámoček romanticky vystavaný s obľúbenými vežičkami je zmesou inšpirácií z rôznych architektonických štýlov, najmä neogotikou vyjadrujúcou obdiv k umeniu stredoveku. To však nebolo všetko. Gróf Pálffy známy ako náruživý milovník prírody sa postaral i o výstavbu okolitého parku, spomínaná bola i bažantnica či horáreň. Podľa povesti Ján Pálffy sa chcel postavením kaštieľa pripomínajúcim francúzske zámočky zapáčiť mladej šľachtičnej, ktorá sa však stihla vydať skôr, ako bol kaštieľ dostavaný.
Od roku 1946 je Domovom slovenských spisovateľov a patrí medzi národné kultúrne pamiatky. V súčasnosti kultúrna obec bojuje za jeho zachovanie výhradne na tento účel. Okolie obce Budmerice ponúka možnosť i ľahkej turistiky či prechádzky Lindavským lesom, ktorý je štátnou prírodnou rezerváciou a obľúbeným miestom hubárov. O Budmericiach spieval aj populárny spevák Karol Duchoň. Jeho pieseň Dievča z Budmeríc bola kedysi hitom našich mám.