Vo Fontáne vystavujú 224 bábik
Až 224 vyšívaných krojovaných bábik z rôznych končín Slovenska vystavili vo foyeri Kultúrno-spoločenského centra Fontána v Piešťanoch v piatok 2. júna. Iniciátorka podujatia, Veronika Cetliová z Piešťan, na vernisáži privítala nielen svoje kolegyne – ľudové umelkyne, ale ocenila aj prítomnosť návštevníka z ďalekej Číny. Na vernisáži zazneli spevy v podaní Folklórneho súboru Žito.
V. Cetliová, ktorá sa hrdí i tým, že je niekdajšou pedagogičkou bratislavskej „šupky“ v odbore kováč, vystavovala v Piešťanoch i svoje najnovšie bábiky spolu s infanteristickým vozíkom. „Myšlienka organizovania výstav s podobnou tematikou ma sprevádza od roku 2012. Dnes tu vystavujeme 224 krojovaných bábik. Aby sa mohla výstava v takejto podobe uskutočniť, oslovila som 41 výrobkýň bábik z celého Slovenska. Krojované bábiky poskytli aj zberatelia. Som potešená, že medzi ženami sú i muži.“
Výstava, ktorá potrvá do 11. júna, je rozdelená do niekoľkých celkov podľa regiónov. Samotné „bábikárky“ prišli na jej otvorenie oblečené v rovnakých krojoch, aké majú ich dielka. „Kroj z Trnavy je veľmi bohatý nielen na náročnosť čipky a výšivky. Rukávce sú zdobené striebrom a zlatom. Keď chcel sedliak pre svoju dcéru zadovážiť kroj, bol taký drahý, že často musel predať roľu,“ povedala vystavovateľka Mária Božíková zo Šúroviec. Okrem bábik priniesla na výstavu aj bábätko zavinuté v perinke zdobenej výšivkou. „Materiál je z klasickej duchnoviny, takéto zavinovačky mali naše staré matere,“ dodala ľudová umelkyňa.
„Skutočne sa s bábikou do istej miery vraciame do detstva, ale sú tu aj iné priority. Napríklad tvorivosť – fenomén, ktorý doplňuje zmysel a radosť zo života. Sme si vedomé užitočnosti našej piplavej práce pre zachovanie tradície a krásy pre ďalšie generácie,“ dodala V. Cetliová.