Vlahový deficit môže výrazne skomplikovať jar poľnohospodárom aj lesníkom
Aj napriek tomu, že máme zimné obdobie, počas ktorého je vegetácia v útlme, aktuálne prebiehajúce sucho varuje pred možnými problémami v jarnom a letnom období. Dopĺňanie vlahy v pôde aj podzemných vodách počas chladného polroka je totiž dôležitým faktorom pre charakter vlahových podmienok predovšetkým v jarnom období.
Vzhľadom na výsledky štúdie pre Slovensko zaznamenávajú klimatológovia výrazný nárast suchých mesiacov počas jari. Keďže sa často opakuje jarné sucho, akumulácia vlahového deficitu už v zimnom období môže znamenať významné zhoršenie dopadov práve jarného sucha.
Aktuálne na väčšine územia zaznamenávame mierne až veľmi suché podmienky, ktoré najvýraznejšie zasahujú západné a stredné Slovensko. Tento vlahový deficit je spôsobený nedostatkom atmosférických zrážok už od začiatku novembra. Meteorologické sucho preto trvá na väčšine západného a stredného Slovenska už viac ako 60 dní.
Dokazuje to aj fakt, že na území celého Slovenska aktuálne chýba za posledných 90 dní viac ako 50 milimetrov zrážok. Vo viacerých, najmä horských častiach stredného Slovenska chýba už viac ako 100 mm zrážok, pričom k tejto hodnote sa približujú aj viaceré lokality na juhozápade Slovenska. Deficit zrážok sa začína prejavovať už i na pôdnom suchu vo viacerých oblastiach.
Nedostatok zrážok v horských oblastiach sa prejavuje aj na nízkej, prípadne až absentujúcej snehovej pokrývke. Nevytvára sa tak zásoba vody v podobe snehu, ktorý by sa v jarných mesiacoch topil, s čím budú musieť rátať aj vodohospodári, pokiaľ nedôjde k výraznejšej zmene počasia v nasledujúcich týždňoch. Absencia snehovej pokrývky vytvára tiež vhodné predpoklady pre rýchlejšie ohrievanie zemského povrchu, čo by mohlo v konečnom dôsledku za priaznivých podmienok viesť k skorému nástupu vyšších jarných a letných teplôt.
Situáciu s vlahovým deficitom v zimnom období, ktorý skomplikoval poľnohospodárske plány a podieľal sa na znížení úrody, sme už zaznamenali aj v nedávnej minulosti. Pokiaľ sa počasie v nasledujúcich týždňoch nezmení, môže to opäť výrazne skomplikovať situáciu poľnohospodárom počas sejby jarných plodín.
Takáto situácia sa vyskytla na regionálnej úrovni v rokoch 1992/1993 (stredné Slovensko), 2001/2002 (východné Slovensko, juh stredného Slovenska a priľahlá časť Podunajskej nížiny), 2011/2012 (severovýchod Slovenska a juh stredného Slovenska), 2016/2017 (na západnom Slovensku) a na celoslovenskej úrovni v rokoch 2021/2022.
V týchto rokoch sa po suchej zime vyskytlo jarné, príp. letné sucho, ktoré viedlo k zníženej úrode niektorých poľnohospodárskych plodín. Aktuálna situácia preto znamená varovanie do nasledujúcich týždňov, že pokiaľ sa výraznejšie nezmení charakter počasia a bude pokračovať trend z predchádzajúcich rokov, poľnohospodári sa budú musieť pripraviť na možný negatívny vplyv sucha v nasledujúcich mesiacoch a prispôsobiť tomu svoje práce na poliach. Deficit vlahy v uplynulých mesiacoch môže mať negatívny vplyv aj pre ovocné sady.