Vianočná paleta desiatich slovenských výtvarníčok
Piešťanská reštaurácia Meet&Eat vo Floreát Ideaparku, ktorý je známy ako bývalý hotel Atóm, sa zmenila na výstavnú sieň. Priestranné moderné priestory krášlia desiatky pôsobivých diel slovenských výtvarníčok. Počas vernisáže výstavy s názvom Vianočná paleta, ktorá sa konala na konci novembra, diela desiatich výtvarníčok predstavila kurátorka Ingrid Galková.
Umelkyne oslovila a výstavu zrealizovala Eva Černoková z Ateliéru Evalon v Ostrove. Neprofesionálne výtvarníčky si pre vzácne chvíle v Piešťanoch vyčlenili čas, prezentovali svoju tvorbu i rôzne výtvarné techniky, prezradili aj dôvody, ktoré ich vedú k tvorivosti a naplňujú láskou k umeniu, ľuďom i prírode a poďakovali za výstavu. Návštevníci vernisáže, medzi ktorými boli priatelia i rodinní príslušníci výtvarníčok, si vypočuli piesne v podaní žiačok Súkromnej základnej umeleckej školy v Piešťanoch pod vedením učiteľky spevu Ivety Danielovej.
Svoje umenie prezentujú Valéria Beňová, Eva Černoková, Jarmila Ferancová, Magdaléna Horváthová, Eva Ježíšková Lásková, Katarína Kojišová, Emília Ester Ksenzsigh, Darina Leškanič, Anna Pisárová a Monika Slimáková.
Eva Černoková sa narodila a žije v Ostrove pri Piešťanoch. Vyštudovala vysokú školu – zdravotníctvo a sociálna práca, neskôr arteterapiu v ateliéri Therra Therapeutica v Bratislave, koučing a supervíziu. Umeniu sa venuje od útleho detstva, ale až v neskoršom veku začala maľovať a lektorovať rôzne umelecké kurzy. V roku 2014 založila Ateliér Evalon a v roku 2015 Antistresové umelecké centrum v Ostrove. Je aktívnou členkou a štatutárkou Ateliéru neprofesionálnych výtvarníkov (ANV) v Bratislave. Príroda, sloboda, láska, voľnosť sú hlavnými motívmi jej tvorby a odrazom jej vnútorného sveta. Motýľ, symbol prerodu a slobody, je jej veľmi blízky. Je vyjadrením jej životnej cesty, objavovania sveta tvorivosti a kreativity. V obrazoch prevláda motív prírody, stromov a kvetov. Oko ako symbol túžby vidí pravé ľudské hodnoty.
Valéria Beňová o svojom vzťahu k umeniu uviedla: „Odmalička som cítila silné spojenie s umením, to mi umožňuje vyjadriť pocity a myšlienky, ktoré slová nedokážu plne zachytiť. Maľovanie je pre mňa hlbokou formou meditácie a vnútorného rozhovoru, v ktorom sa strácam a zároveň nachádzam. Moja tvorba je zameraná na štruktúru a textúru, pretože verím, že umenie nie je len na pozeranie, ale i na cítenie. Každý obraz v sebe nesie vrstvy – nielen farieb, ale aj príbehov a emócií, ktoré pozývajú diváka k interakcii. Verím, že hmatom možno vnímať hlbšie roviny reality a odhaliť nové dimenzie krásy, ktoré na prvý pohľad zostávajú skryté. Moje diela sú preto cestou, ako cez dotyk a vnímanie objavovať vnútorné svety, spájať sa s tichom a nájsť harmóniu v neustále sa meniacej realite.“
Eva Ježíšková Lásková je výtvarníčka, umelkyňa a architektka žijúca a tvoriaca v malej obci Hrubý Šúr pri Senci. Je rodáčkou z Veľkého Krtíša, kde absolvovala základnú školu a základnú umeleckú školu. Strednú priemyselnú školu stavebnú má ukončenú v Lučenci a absolvovala Fakultu architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Umeniu sa venuje od detstva, ale intenzívne sa k výtvarnej tvorbe vrátila okolo roku 2013. Zo širokého spektra výtvarných techník jej najviac učarovala maľba akrylom. Svoje pocity zachytáva farbami v obrazoch. Od roku 2017 pravidelne vystavuje svoje diela na Slovensku i v zahraničí. Mala výstavy vo viacerých slovenských mestách, v Prahe aj v Ríme.
Jarmila Ferancová sa ako jediná vernisáže nemohla zúčastniť, no jej fotografiu, pozdrav kolegyniam, priniesol jej manžel, ktorý sa zároveň podieľal na inštalácii tejto výstavy. Jeho manželka sa narodila v Križovanoch nad Dudváhom a aktuálne žije v Smoleniciach. Vyštudovala a celý život pracuje na železnici. Jej obrazy krášlia domovy vo viacerých krajinách Európy a po celom Slovensku. Maľuje obrazy, tričká, vytvára sochy a dekoratívne predmety. Jej záľubou je i výpočet a maľovanie mandál. Hlavným motívom jej tvorby je príroda, láska a podávanie a prijímanie pozitívnej energie.
Magdaléna Horváthová o sebe i tvorbe prezradila: „Narodila som sa v Žiline. Tam som navštevovala základnú školu, neskôr Strednú poľnohospodársku školu a Strednú zdravotnú školu. Začiatky vzťahu k výtvarnému umeniu vo mne vzbudila vynikajúca učiteľka Ľudmila Štolmanová. V dospelom veku som si urobila kurz enkaustiky – maľba horúcim voskom. Kurz som absolvovala u zakladateľky a priekopníčky enkaustiky na Slovensku, Laury Esciovej. Odvtedy som mala niekoľko výstav na Slovensku, posledná bola v rodnej Žiline.“
Katarína Kojišová sa narodila v Bojnej. Vyštudovala záhradnú a krajinnú architektúru. Popri strednej záhradníckej škole sa zúčastňovala rôznych aranžérskych súťaží. Výtvarnému umeniu sa venuje od detstva, no až v neskoršom veku začala maľovať akrylom a tiež akvarelom. V roku 2023 v súťaži Výtvarné spektrum získala cenu v okresnom kole a postup do krajského kola. V roku 2024 získala cenu poroty a taktiež postup v súťaži Výtvarné spektrum. Autorkina tvorba vyniká hravou farebnosťou a prepracovanosťou detailov. Zachytáva široké spektrum námetov od živých momentov zo sveta fauny a flóry cez realistické krajinky až po abstraktné spojenia zdanlivo nesúvisiacich výjavov.
Ester Emília Ksenzsigh uviedla: „Maľujem od detstva a nie je nič, čo by som robila radšej. Často vo svojich dielach stvárňujem kvety, ktoré ma napĺňajú nekonečnou inšpiráciou. Ďalšou inšpiráciou je krajina, v jej premenlivých podobách či už podľa ročného obdobia, alebo svetelných podmienok. Zúčastňujem sa mnohých medzinárodných maliarskych sympózií na Slovensku a v zahraničí. Vystavovala som aj mimo Slovenska – v Prahe, Poľsku, Taliansku (Grottammare a Ferrara s udelením ceny) a v indonézskej Jakarte.“
Darina Leškanič je rodená Zvolenčanka. Absolvovala stredné odborné učilište, odbor predavačka. Momentálne pracuje ako opatrovateľka v Rakúsku. Vášeň k maľovaniu si začala vytvárať už v detstve. Jej vzorom je umelkyňa z Rakúska, na ktorej výstavách sa zúčastnila. Po dlhšej prestávke sa maľovaniu aktívne venuje rok. Používa techniku akryl, olej. Svoje obrazy vystavuje prvý raz v Piešťanoch. Rada maľuje podľa vlastnej fantázie.
Anna Pisárová sa narodila vo Zvolene, žije v Banskej Bystrici. „Obidve krásne mestá ma inšpirovali ku kresbe a maľbe už od detstva. Ukončila som odbor Kresba a maľba na Univerzite tretieho veku pri Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Mám absolvovaných množstvo kurzov na rôzne výtvarné techniky, zúčastnila som sa na výtvarných kurzoch organizovaných akademickými maliarmi Igorom Navrotskyim, Dušanom Sekelom, Ľubomírom Matim a inými. Som členkou ANV v Bratislave, zúčastňujem sa s kolegami výtvarníkmi na kolektívnych výstavách, napr. výstavné priestory na Bratislavskom hrade, v Primaciálnom pláci v Bratislave, v Galérii V21, na Radnici mesta Banská Bystrica, v Mestskej knihovni v Písku. Organizujem aj individuálne výstavy pod mojou značkou Anna Art Ateliér so sídlom v Banskej Bystrici. Moje obrazy sú v mnohých súkromných zbierkach na Slovensku aj v Írsku,“ skonštatovala umelkyňa.
Monika Slimáková sa narodila v Považskej Bystrici a žije v Dubnici nad Váhom. Vyštudovala vysokú školu – špeciálna pedagogika. V roku 2014 skončila arteterapeutický výcvik v ateliéri Therra Therapeutica v Bratislave. Veľmi je jej blízky prístup zameraný na človeka, inšpirácia je pre ňu práca s ľuďmi, pracuje 22 rokov so seniormi. Momentálne je v eko arteterapeutickom programe v Eko art therapy inštitúte v Děčíne. Ako súčasť svojho života vníma prírodu, kde jej prostredníctvom veľmi účinne dôjdeme sami k sebe.
Výstava s názvom Vianočná paleta potrvá do 3. januára 2025.
Viera Dusíková, foto: autor