Rozprávkové vianočné trhy v Budapešti nikdy neomrzia

  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Reportáž
  • 21. decembra 2024, 22:18

Vianoce sa mi odjakživa spájajú so svetielkami. Ako malá som hltala vianočné rozprávky a filmy z Ameriky, kde Vianoce vždy vyzerali tak, ako sa mi najviac páčili – nádherne vyzdobené s miliónmi svetielok, vyzdobené celé domy, záhrady. Kým táto móda prišla k nám, trvalo to roky, a aj tak to ako v amerických filmoch nikdy nevyzeralo. Najbližšie tomu, čo pre mňa dokonale stelesňovalo vianočný čas, sa stali vianočné trhy.

Fashion street žiari meniacimi sa trblietavými svetielkami. (Autor: Daniela Serišová)

Tie naše piešťanské či bratislavské som nikdy veľmi neobľubovala. Domáce bývajú lepšie ako tie neosobné v hlavnom meste, kde je vždy za veľa peňazí málo a zlej muziky.  Po honbe za ultimátnym vianočným zážitkom z trhov som začala obliehať tie v okolitých štátoch. Boli pekné, ale stále to nebolo ono. Potom som videla video o vianočných trhoch v Budapešti a vedela som, že ich musím zažiť. Keďže som nárazová cestovateľka, objednala som ubytovanie, naložila spoločnosť do vlaku a išlo sa. 

V hlavnom meste Maďarska som pred šiestimi rokmi uvidela a pochopila, čo to vianočné trhy naozaj sú a ako veľmi ďaleko sú vzdialené všetky, ktoré som dovtedy videla. Od výzdoby, ktorá predčila aj tie najkrajšie americké filmy ešte z povestného golden age, cez celé pulty a dediny vyloženého jedla na horúcich podnosoch až po na drevenom uhlí pečené trdelníky, bez ktorých pre mňa už Vianoce neexistujú. 

Mohla by som napísať tri strany superlatívov o tom, ako vyzerá Fashion street, kde sú milióny malých svetielok, ako vyzerajú trhy pri bazilike s krásnym stromčekom uprostred a premietaním na priečelie tejto historickej budovy… Bolo by to však zbytočné, lebo najlepšie je zbaliť si kufor a ísť sa tam pozrieť. 

Tri najdôležitejšie námestia

Trhy v Budapešti sa zvyčajne rozprestierajú na troch najhlavnejších námestiach. Sú to Vörösmarty tér, kde je vianočný stromček aj najstaršia linka metra v Európe, na Deák Ferenc tér, ktorý je s Vörösmarty námestím spojený najvysvietenejšou ulicou – Fashion street, a Szent István tér pred Bazilikou svätého Štefana. Všetky tri miesta sú vo vzdialenosti niekoľko stovák metrov.

Menšie trhy a stánky nájdete aj v spojniciach medzi týmito miestami či v okolí, tie sa však každoročne menia. Klzisko napríklad bývalo pred bazilikou i na Námestí Deáka Ferenca. Odporúčam neobísť ani vianočnú uličku, ktorá sa nachádza asi v polovice ulice Király utca a nedá sa nevšimnúť si ju. 

Stromček na Vörösmarty tér je skvostom celej výzdoby.

Ubytovanie aj rok dopredu 

Ceny idú stále hore aj u našich južných susedov. Odrazilo sa to, samozrejme, i na cenách na trhoch, stále však platí, že za rovnakú cenu dostanete v Bratislave podstatne menej a podstatne horšie jedlo. Ubytovanie je najlepšie mať priamo na trhoch alebo v maximálne desaťminútovej pešej vzdialenosti. Odpadnú problémy s hľadaním toalety, boľavých nôh, zimy či prílišného naobliekania a s problémom, čo s toľkými taškami po nakupovacom záchvate. 

V najužšom centre sú najvyššie ceny, ubytovanie je dobré objednať aj rok dopredu a priebežne pozerať, či nevyskočí niečo lepšie alebo výhodnejšie. Ubytovanie zháňam jedine cez Booking, tri noci v novšej troj-štvor hviezdičke s jednou či dvoma spálňami vyjdú okolo 400 eur na celý pobyt. V zásade platí pozerať ubytovanie čím skôr, tým lepšie, môže sa však stať, že aj deň pred odchodom vyskočí lepšia a lacnejšia ponuka. To však býva skôr raritné, treba rátať s tým, že Vianoce a Nový rok sú v Budapešti najvyťaženejším obdobím. 

Hlavné námestie vianočných trhov býva celé vysvietené.

Dátum je rozhodujúci

Keďže trhy sú veľmi vyhľadávanou atrakciou, treba očakávať davy. Najhoršie sú, samozrejme, víkendy a od začiatku decembra až do Vianoc. Ja vždy strategicky plánujem pobyt medzi sviatkami, a ak sa dá, aj mimo víkendu. Najlepšie je začínať 25. decembra, bude to znesiteľnejšie, avšak stále nie prázdne.

Auto či vlak – menšie nepohodlie

Do Budapešti sa dá bez problémov dostať autom alebo vlakom. Autom je to podstatne lacnejšie i kratšie, navyše si môžete zbaliť „polovicu bytu“. Keďže však ubytovanie bude priamo v centre, je väčšinou bez parkovania, a šoférovanie v preplnených úzkych jednosmerkách nepatrí medzi moje najlepšie zážitky. Auto je potom treba zaparkovať do garáže, ktorá by nemala zruinovať rozpočet. Parkovanie na 24 hodín v podzemke na Deák Ferenc tér mi totiž raz z peňaženky vytiahlo vyše 30 eur. 

Na parkovanie auta na celý pobyt je najlepšia, najlacnejšia aj najbližšia garáž rovno za múzeom. Na celodenný lístok treba však dopredu zavolať do kancelárie alebo si ho tam osobne vybaviť v čase otváracích hodín. Možnosťou je tiež nechať auto na záchytnom parkovisku pri vzdialenej stanici metra a odtiaľ sa pobrať metrom do centra. Batožinu však musíte ťahať ručne so sebou. Každopádne je potrebné si pred odchodom poriadne zistiť a podľa možnosti aj vytelefonovať parkovanie v garážach – niekoľkodňové parkovacie lístky totiž treba niekde nahlasovať dopredu, vyjdú násobne lacnejšie.

Pri ceste vlakom starosti s autom odpadajú. Pri novom slovenskom grafikone sa však ľahko môže stať, že expres do Budapešti nestihnete alebo budete hodinu i viac pri ceste domov stepovať v Bratislave na stanici. Vlakové lístky do Budapešti majú rôzne ceny – čím skôr si ich kúpite, tým budú lacnejšie. Tie najlacnejšie sa dajú zohnať za 12 eur, najdrahšie atakujú tridsiatku. 

Vianočná ulička v strede Király ulice skrýva prechádzku rozprávkovým tunelom.

Jedlo, jedlo a zase jedlo 

Počas troch dní strávených na trhoch nie je ani veľa priestoru na nudu, vždy je tam veľa stánkov, jedla, pitia a vyžitia, ktoré chcete vidieť, kúpiť, ochutnať. Zajesť si môžete zemiaky, kyslú kapustu, všetky druhy polievok, guláš či údené koleno. Samozrejmosťou sú langoše na tisíc spôsobov a už spomínané obrovské trdelníky pečené priamo na drevenom uhlí. 

Podobne dobré robia iba na Balatone, všade inde na Slovensku to je hrôza. Aj keď je rad na trdelník dlhý, treba si ho vystáť, nič sa nevyrovná horúcemu krehkému tunelu, z ktorého sa paria nádherné vône. Navzdory jeho veľkosti sa zje akoby nič. Najlepší je škoricový, ale majú aj čokoládové či s mrazom sušeným kyslým ovocím. Obísť netreba ani klobásy, ktoré sú naozaj výnimočné. Za bežné jedlo treba rátať s cenou od 10 do 15 eur. Veľké kolená, mäsá a podobne sú násobne drahšie. Treba si dať pozor napríklad pri kolenách, ktoré sú na váhu, za veľký kus mäsa tam môžete nechať aj 60 eur.

V Budapešti vidíte, čo je v ponuke, a môžete presne ukázať, ktorý kus si želáte.

Bez ploskačky pravý Slovák nepríde 

Obľúbené je varene víno či punče, odporúčam ale vyskúšať ten s alpským rumom. Ak chcete výraznejšie ušetriť na nápojoch, dajte si do kabáta ploskačku s nejakou tekutou dobrotou, ktorou si môžete obyčajný punč ozvláštniť. Tie s pridanými percentami totiž kúpite aj o štyri eurá drahšie na jednom poháriku. Dolievanie do kúpených nápojov je bežnou realitou, hordy Angličanov na rozlúčkach so slobodou to robia neskryte s veľkými fľašami. 

Počas prechádzania trhov vždy uvidíte niečo, čo chcete ochutnať na večeru či na druhý deň. Pre mäsožravcov odporúčam sieť reštaurácií Meatology, ktorých je niekoľko. V studenom počasí je najlepší horúci silný vývar, ktorý ponúkajú početné ramen bary, ten najlepší Sakura ramen však nájdete na začiatku Királyho ulice pri Námestí Deáka Ferenca. 

Rečovú bariéru odbúra angličtina

V Budapešti sa bežne dohovoríte po anglicky, najmä mladšie ročníky štebocú prvú ligu. U tých starších to nie je plynulé, sú skôr orientovaní na nemčinu, ale zatiaľ sa mi nestalo, že by som mala niekde problém sa dohodnúť. Majitelia ubytovacích jednotiek komunikujú výlučne v angličtine. Všetko ostatné nájdete v angličtine na internete, mobil s internetom je tak samozrejmosťou.

S bankovkami nič nekúpite 

Maďarské forinty si pred odchodom meniť nemusíte, na trhoch sa nedá platiť v hotovosti už viacero rokov. Stánkari nemajú čas zaoberať sa preberaním a vydávaním peňazí, rovnako práca s hotovosťou chce pracovníka navyše, ktorý bude aj z hygienických dôvodov robiť len s nimi. Všetko a všade automaticky platíte kartou na termináloch, kde si môžete zvoliť aj príspevok na charitu. Takýto režim rapídne znížil aj množstvo zlodejov, ktorí na trhoch číhali. Nemala som síce skúsenosť so zlodejmi, ale nikdy pri sebe nenosím peniaze ani platobné karty, iba telefón a ten mám zavesený na krku, aby sa nedal ukradnúť. Jediné maďarské peniaze v hotovosti sa môžu zísť pri použití toaliet. 

Trhy pred Bazilikou sv. Štefana sú dokonale prepracované.

Aplikácie pomôžu aj s dopravou

Do Budapešti treba ísť pripravený, najmä poučený o tom, ako funguje doprava či parkovanie, ak je potrebné, a mať aj v hlave približnú mapu oblasti, kde sa nachádza ubytovanie. Starosti ušetria nasťahované aplikácie v telefóne na hromadnú dopravu i navigácia, bez dát a smartfónu sa tam už nepohnete. Pri kúpe lístka na hromadnú dopravu je dobré mať appku BudapestGO!, kde si bez problémov z telefónu vybavíte, čo treba, bez hľadania automatu na lístky. Veľkou pomocou aj v inom meste je aplikácia Moovit, ktorá je zmesou cestovných poriadkov a navigácie. Odnaviguje na zastávku, presne povie, kde je autobus, kde treba vystúpiť a podobne. 

A hlavne je potrebné byť vybavený dobrými teplými topánkami, kabátom, šálom a čiapkou, hlavné trhy na Vörösmarty tér sú kúsok od Dunaja a ľadový vietor tam býva na dennom poriadku. 

Trhy sa spred baziliky rozšírili aj do ďalších ulíc.
0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 15. januára. Tento deň je Svetovým dňom armády. Meniny má Dobroslav.
  • 15.01.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Tavos (Trnavská vodárenská spoločnosť) hlási zajtrajšiu (16.1.) odstávku pitnej vody v obciach od Piešťan smerom na Veľké Kostoľany. Odstávka postihne…
  • 15.01.2025, 18:24
  • Piešťanský týždeň / Piešťany / Spravodajstvo / Región
Pomôžte nájsť vinníka, ktorý z miesta nehody ušiel! Dopravní policajti vyzývajú verejnosť o pomoc pri objasňovaní nehody, ktorá sa stala…
  • 15.01.2025, 14:26
  • Polícia pátra / Piešťanský týždeň / Spravodajstvo
streda, 15. januára 2025
Meniny má Dobroslav, zajtra Kristína