Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 2. augusta. Meniny má Gustáv.
Mužské meno Gustáv má švédsky pôvod jeho a význam je „opora Gotlanďanov“. Nositeľov tohto ojedinelého mena najčastejšie oslovujeme Gustík, Gusto.
Gustávovia si potrebujú stále dodávať sebadôveru, aj keď sú v podstate optimisti. Ak ich citový život naberá rýchle obrátky, uzavrú sa do seba. Chýba im bojovnosť, sú však veľmi pracovití a schopní rýchlo sa prispôsobiť. Vôľa Gustávov nie je práve pevná, s tým súvisí aj ich nestálosť.
Životaschopnosť týchto mužov je dobrá, zdravie priemerné. Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Šťastné farby Gustávov sú modrá, zelená a biela. Ochranné rastliny petržlen, rasca, kamene sardonyx a citrín.
Známe osobnosti s menom Gustáv:
Gustáv Husák (1913 – 1991) – prednovembrový prezident ČSSR
Gustáv Murín – spisovateľ
V psom kalendári oslavuje meniny Rony, Tony.
Hudobný kalendár
1927 – narodil sa Karel Mareš (Mladá Boleslav), skladateľ, textár, klavirista, hudobný aranžér, organizátor a manažér. Študoval obchodnú akadémiu a zároveň aj hru na klavíri v Mladej Boleslavi. Od roku 1949 pôsobil v Prahe. Jeho meno je spojené so začiatkami rady umeleckých súborov a skupín, medzi nimi divadla Semafor či skupiny Olympic. Je autorom filmovej, televíznej a scénickej hudby, zložil hudbu ku viac ako tridsiatke českých filmov. Zložil skoro tri stovky piesní, hitmi v 60. rokoch boli skladby Tam za vodou v rákosí a Oliver Twist, ktoré nahrali Eva Pilarová a Waldemar Matuška, U Kokořína, ktorú naspievali Jaromír Mayer a Milan Chladil či Hvězda na vrbě dvojice Pavel Šváb a Bohuš Starka so skupinou Olympic. Zomrel 14. novembra 2011 vo veku 84 rokov.
1937 – narodil sa Garth Hudson (Windsor, Ontario, Kanada), hráč na klávesových nástrojoch kanadsko-americkej rockovej skupiny The Band. V rokoch 1965 a 1966 boli sprievodnou skupinou Boba Dylana na jeho koncertnom turné. Od roku 1967 už pôsobili aj samostatne. V auguste 1968 vydali prvú LP platňu Music From The Big Pink. V rokoch 1969 až 1974 opäť sprevádzali Boba Dylana. S Dylanom sa oficiálne rozišli v roku 1976. Na svojom konte majú desať štúdiových albumov a rovnaký počet kompilácií. Najúspešnejším bol album The Band, ktorý vydali v septembri 1969. Skončili v roku 1999.
1941 – narodila sa Doris Coley (Goldsboro, North Carolina, USA), sólová speváčka americkej skupiny Shirelles. Táto dievčenská vokálna formácia vznikla v roku 1957 na strednej dievčenskej škole v Passaic pod prvým názvom Poquellos, tvoril ju štyri spolužiačky a priateľky Shirley Owens, Addie Harris, Doris Coley a Beverly Lee. V januári 1958 nahrali prvú pieseň I Met Him On A Sunday a zmenili si názov na Shirelles. V októbri 1960 mali v hitparáde prvú skladbu Tonights The Night. Pod týmto názvom vydali aj prvú LP platňu. Veľký úspech im priniesla pieseň Will You Love Me Tomorrow, ktorá vo februári 1961 viedla americký rebríček. Vydali osemnásť albumov a kompilácií. V singlovej hitparáde mali 12 skladieb. Hitmi boli piesne Dedicated To The One I Love, Mama Said, Baby It’s You a Soldier Boy, ktorá sa v máji 1963 dostala na prvé miesto. V polovici 60. rokov ustúpili z predných pozícií, účinkovali však až do záveru 80. rokov. V roku 1996 ich uviedli do Rock and rollovej siene slávy. Doris Coley zomrela 4. februára 2000 vo veku 58 rokov (rakovina prsníka).
1944 – narodil sa Jim Capaldi (Evesham, UK), hráč na bicích nástrojoch skupiny Traffic. Túto rockovú formáciu založil v anglickom Birminghame v apríli 1967 hráč na klávesoch, spevák a gitarista Steve Winwood. Už v júli 1967 mali v hitparáde prvú úspešnú skladbu Paper Sun. V decembri 1967 vydali prvú LP platňu Mr. Fantasy. Rozišli sa v novembri 1974. Vydali sedem štúdiových albumov, v singlovej hitparáde mali štyri skladby. Hitmi boli piesne Hole In My Shoe v septembri 1967 a No Face, No Name, No Numbers v marci 1968. Jim Capaldi zomrel 28. januára 2005 vo veku 60 rokov.
1948 – narodil sa Andy Fairweather-Low (Ystrad Mynarch, Hengoed, Wales), gitarista, spevák a skladateľ, líder skupiny Amen Corner, ktorú založil v roku 1966 vo waleskom Cardife. Do povedomia fanúšikov sa dostala vďaka zmenenému štýlu, pri vystúpeniach už v tej dobe používali na pódiu dva saxofóny, ktoré dodávali skupine iný zvuk, než mali v tej dobe podobné ostrovné formácie. V auguste 1967 mali v hitparáde prvú skladbu Gin House, v marci 1968 vydali prvú LP platňu Round Amen Corner. V marci 1969 viedli anglický rebríček s piesňou Half As Nice. V hitparáde mali šesť skladieb, vydali tri albumy, rozišli sa v roku 1970. Časť členov skupiny vrátane Andyho pokračovali pod názvom Fair Weather, v závere 70. rokov potom účinkoval Andy sólovo, na svojom konte má deväť sólových albumov. Bol členom koncertnej zostavy Rogera Watersa pri turné In the Flesh tour, hral v skupine Byll Wyman’s Rhythm Kings.
1950 – narodil sa Ted Turner (Sheldon, Birmingham, UK), exgitarista skupiny Wishbone Ash, hral v nej do konca roku 1994. Táto rocková formácia vznikla v roku 1969, v decembri 1970 vydali debutový album Wishbone Ash. Na svojom konte majú dvadsaťštyri štúdiových albumov, ten najnovší Blue Horizon vyšiel vo februári 2014. K diskografii patria aj dve desiatky live a kompilačných albumov. V roku 1971 nahrával Ted Turner gitaru na albume Imagine Johna Lennona.
1951 – narodil sa Joe Lynn Turner (vlastným menom Joseph Arthur Mark Linquito, Hackensack, New Jersey, USA). V rokoch 1980 až 1984 bol spevákom skupiny Rainbow, ktorú založil gitarista Ritchie Blackmore po rozchode skupiny Deep Purple. Po nej bol spevákom vo formácii Yngwie Malmsteen’s Rising Force. Od roku 1989 spieval tri roky s obnovenou skupinou Deep Purple, s nimi nahral aj album Slaves & Masters. Na svojom konte má desať sólových albumov.
2001 – zomrel Ron Townson (20. januára 1933, St.Louis, USA), člen vokálnej skupiny Fifth Dimension. Úspech im priniesla úprava piesní Aquarius/Let The Sunshine z rockového muzikálu Hair, ktorá viedla v apríli 1969 americkú hitparádu. Úspešní boli až do polovice 70. rokov, v hitparáde mali celkom 20 piesní, vydali dve desiatky albumov a kompilácií. Ron Townson zomrel 2. augusta 1991 v Los Angeles vo veku 68 rokov.