Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 26. júla. Meniny má Anna, Hana.
Ženské mená Anna, Hana majú hebrejský pôvod a ich význam je „milá“, „milostná“. Nositeľky týchto klasických, prevažne dedičných mien, oslovujeme Anička, Anka, Hanička, Hanka.
Tieto ženy vynikajú pevnou vôľou, dynamickosťou a intuíciou. Anny a Hany sú hrdé a uzavreté do seba. Nedajú sa veľmi ovplyvňovať. Majú neuveriteľnú pamäť a všetko chcú mať hneď. Anny, Hany nevedia, čo je to plachosť, sú stále v názorovej opozícii. Neúspech ich len tak ľahko nepoloží, nikdy nie sú zúfalé. Ak sa im niekto nepoddá, sú ako malé trucovité princezničky.
Anny aj Hany majú kolísavé zdravie. Neprospejú im tvrdé diéty ani časté ponocovanie. Ovplyvňujú ich planéty Mars a Pluto. Ich šťastné farby sú tmavomodrá, červená a ružová. Ochranné rastliny palina dračia, puškvorec, bazalka, kamene rubín, diamant, opál a topás.
Známe osobnosti s menom Anna, Hana:
Anna Rakúska (1601 – 1666) – francúzska kráľovná,
Anna Franková (1929 – 1945) – židovské dievča, ktoré sa stalo obeťou nacistického režimu. Preslávil ju denník, ktorý si písala počas dvoch rokov, kedy žila s rodinou v úkryte,
Hana Zagorová – speváčka
V psom kalendári oslavuje meniny Čiko, Hugo, Kenny.
Hudobný kalendár
1938 – narodil sa Bobby Hebb (Nashville, Tennessee, USA), spevák a skladateľ. Úspech mu priniesla v roku 1966 skladba Sunny. Tá sa v auguste 1966 dostala na druhé miesto amerického rebríčka, neskôr ju prevzalo viacero spevákov a skupín, medzi nimi Cher, Stevie Wonder či skupina Boney M. V novembri 1966 mal v hitparáde ďalšiu pieseň A Satisfied Mind. Zomrel v americkom Nashville 3. augusta 2010 vo veku 72 rokov.
1943 – narodil sa Mick Jagger (Dartford, UK), spevák a líder skupiny Rolling Stones. Matka rodená Austrálčanka, otec, Angličan bol učiteľom telocviku. Po strednej škole v Dartforde študoval ekonómiu na London School of Economics. Už v roku 1959 mal s kamarátom Dickom Taylorom skupinu Little Boy Blue & The Blue Boys. Mick do nej priviedol aj Keitha Richarda. Skúšali doma u Jaggerovcov, matka Eva však po čase zavelila a modrí chlapci sa museli od Jaggerovcov vysťahovať. V roku 1960 založil Alexis Korner prvú britskú bluesovú skupinu Blues Incorporated. S ňou si Mick Jagger príležitostne zaspieval. Rolling Stones mali svoju koncertnú premiéru v londýnskom hudobnom klube Marquee 12.júla 1962. 7.júna 1963 vydali prvý singel Come On. Prvú LP platňu Rolling Stones vydali 16. apríla 1964. Prvýkrát viedli anglický rebríček v júli 1964 so skladbou It’s All Over Now. Od tohto času patria k absolútnej špičke svetovej rockovej hudby. V roku 1989 ich uviedli do Rokenrolovej siene slávy, v decembri 2003 dostal titul Sir. Rolling Stones majú na svojom konte 24 štúdiových albumov, ten najnovší Blue & Lonesome vyšiel 2. decembra 2016. V Spojených štátoch ešte tri LP platne navyše, ktoré vyšli v rokoch 1964 a 1965. Ku diskografii patrí aj 26 kompilačných albumov, najnovší s názvom GRRR! vyšiel v novembri 2012 a ponúka aj dve nové piesne, ktoré kapela nahrala k 50. výročiu založenia. K tomu ešte patrí 17 live albumov. V americkej singlovej hitparáde mali 43 skladieb, osem z nich na prvom mieste, v americkej 41 piesní a rovnako osem na prvom mieste. Rolling Stones boli po desiatkach rokov prvou skupinou, ktorá prišla na Kubu, 25. marca 2016 vystúpili v Havane, na ich koncert prišlo pol milióna divákov. Záznam koncertu vyšiel v novembri 2016 pod názvom Havana Moon. Dokumentom o jednej z najstarších svetových skupín je koncertný film Shine a Light z roku 2008, ktorý o Rolling Stones natočil americký režisér Martin Scorsese (1942). Je zostrihom z dvoch koncertov, ktoré kapela odohrala v newyorskom Beacom Theatre. Najnovším je filmový dokument Olé, Olé, Olé: A Trip Across Latin America, režiséra Paula Dugdaleho, ktorý dokumentuje turné skupiny v roku 2016 v južnej Amerike. Premiéru mal v septembri 2016. Na svojom konte má aj päť sólových albumov, piatym je kompilácia The Very Best Of Mick Jagger z októbra 2007. V roku 2011 vytvoril hudobný projekt Super Heavy, s ktorým vydal v septembri 2011 aj rovnomenný album. Z dvoch manželstiev a dvoch známostí má Mick Jagger sedem detí. Je päťnásobným starým otcom.
1944 – narodil sa Pavel Krejča (Praha), skladateľ, aranžér, hráč na melofone, mandolíne aj klávesových nástrojoch. Od šiestich rokov chodil do Ľudovej školy umenia, učil sa hru na viole, neskôr na trúbke a lesnom rohu. Po maturite na gymnáziu pracoval v Československej televízii vo výtvarnom oddelení. Po vojenskej službe sa v roku 1965 stal členom skupiny Hipps Jana Spáleného. Tá prešla v roku 1967 ako sprievodná skupina do divadla Apollo a zmenila si názov na Apollobeat. Spevákom skupiny bol Petr Spálený. Po odchode Jana Spáleného v roku 1970 sa Krejča stal lídrom kapely a viedol ju až do roku 1985. Od tej doby sa venoval skladateľskej a aranžérskej činnosti. Počas autorskej dráhy zložil Krejča skoro päťsto piesní. Viaceré z nich sa stali hitmi, tým prvým bola skladba Plakalo hejny, ktorú spieval Petr Spálený, neskôr Je ráno, Anno (Václav Neckář), Až na vrcholky hor, Malý dům nad skálou (Věra Martinová). V roku 2005 pod názvom Zlaté songy-Hity Pavla Krejču vyšiel kompilačný album s jeho skladbami. Je kapelníkom Apollo Bandu, ktorý sprevádza speváka Petra Spáleného.
1948 – narodil sa Luboš Andršt (Praha), jazzový, bluesový, jazzrockový gitarista a skladateľ. Jeho bratrancom je známy hudobník Petr Janda. Na gitare hral Luboš od štrnástich. Rock začal hrať amatérsky v roku 1966 v skupine Roosters, krátko hral v skupinách George & Beatovens a Framus Five. V závere 60. rokov založil vlastnú skupinu Blues Company. V roku 1970 hral gitaru vo formácii Jazz Q Martina Kratochvíla. V roku 1973 založil skupinu Energit. Po piatich rokoch sa vrátil do Kratochvílovej formácie Jazz Q. V roku 1980 založil vlastnú kapelu Blues Band Ľuboša Andršta. S týmto zoskupením spieval aj Peter Lipa. Spolu vydali dva albumy, Blues z lipového dřeva (1984) a Škrtni co se nehodí (1986). V súčasnosti vystupuje so svojou kapelou Luboš Andršt Blues Band. Počas svojej hudobníckej dráhy hral na skoro štyroch desiatkach albumov. V máji 2013 vydal Supraphon album Luboš Andršt One Man Blues / Best Of.
1949 – narodil sa Roger Taylor (Dersingham, Norfolk, UK), hráč na bicích nástrojoch skupiny Queen. Spolu s gitaristom Brianom Mayom založili formáciu Smile, ktorá sa v roku 1970 zmenila na Queen. Prvé vystúpenie mali 8. januára 1971 v známom londýnskom hudobnom klube Marquee. V júli 1973 vydali prvý album s názvom Queen. V marci 1974 vydali druhý Queen II. V novembri 1975 vyšiel štvrtý studiový album A Night At The Opera, který sa dostal na prvú pozíciu rebríčka. V decembri 1975 viedli prvýkrát aj singlovú hitparádu so skladbou Bohemian Rhapsody. Vydali 15 štúdiových albumov, k tomu patrí aj viac ako desať live a kompilačných albumov. V anglickej TOP 30 mali 50 singlov. Skvelá éra skupiny Queen skončila v novembri 1991 úmrtím speváka Freddieho Mercuryho. Ostávajúca trojica s Brianom Mayom na čele to skúšala s inými spevákmi, bol medzi nimi aj George Michael, šlo však iba o samostatné koncerty. V roku 2004 nadviazali spoluprácu s Paulom Rodgersom, bývalým spevákom skupín Free a Bad Company. V septembri 2008 pod názvom Queen with Paul Rodgers vydali album The Cosmos Rocks. Pod hlavičkou Queen + Paul Rodgers vyšlo aj DVD s názvom Live In Ukraine. Roger Taylor má na svojom konte päť sólových albumov, piaty s názvom Fun On Earth vydal v novembri 2013.
1961 – narodil sa Gary Cherone (Malden, Massachusetts, USA), spevák skupiny Extreme. Táto americká rocková formácia vznikla v roku 1985 v meste Malden. V marci 1989 vydali prvý album Extreme. V auguste 1990 vydali druhý, veľmi úspešný album Pornograffitti. Album bol dvakrát platinový, hitmi z neho sa stali dve skladby, More Than Words, ktorá bola v americkej singlovej hitparáde v júni 1991 na prvom mieste a v anglickej druhá, aj Hole Hearted, ktorá sa dostala na 4. miesto. V singlovej hitparáde mali osem skladieb, známe boli aj Song for Love a Rest in Peace. Vydali štyri štúdiové albumy, rozišli sa v roku 1996. Na scénu sa vrátili v roku 2004, v auguste 2008 vydali piaty album Saudades de Rock. V máji 2010 vydali live album Take Us Alive.https://www.youtube.com/embed/UrIiLvg58SY?feature=oembed
1992 – zomrela Mary Wells (13. mája 1943, Detroit), rhythm & bluesová a pop-soulová speváčka. So spevom začínala v stredoškolskom speváckom zbore. Spievala aj v miestnom klube, kde ju v roku 1959 objavil Robert Bateman z firmy Tamla Records. V roku 1960 nahrala prvý singel so skladbou Bye Bye Baby. Pod týmto názvom vydala v roku 1961 aj prvú LP platňu. Úspešné boli pre ňu 60. roky, v singlovej hitparáde mala dvanásť skladieb. Najväčším hitom bola pieseň My Guy, ktorá sa v máji 1964 dostala až na prvé miesto. Nahrala dvanásť albumov. Zomrela 26. júla 1992 vo veku 49 rokov v Los Angeles (zápal pľúc).