Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 7. júla. Tento deň je Dňom čokolády a Medzinárodným dňom družstiev. Meniny má Oliver.
Mužské meno Oliver má latinský pôvod a význam mena je „pestovateľ olív“. Nositeľov tohto pomerne obľúbeného mena oslovujeme Oli, Olin, Oliverko, Olino. Vnútorný nepokoj Oliverov podmieňuje ich charakter. Napriek nestálosti väčšinou stoja oboma nohami pevne na zemi. Veľkou devízou Oliverov je inteligencia. Rýchlosť uvažovania sa vyrovnáva ich nestálosti. Dokážu za niekoľko okamihov premyslieť nespočetné množstvo kombinácií a možností.
Oliverovia by mali vedieť, že na svoj rýchly a nestály život potrebujú načerpať veľa síl. Majú uspokojivé zdravie, ale mali by sa vyhýbať intelektuálnej preťaženosti. Prospeje im veľa spánku a vyvážená životospráva. Ovplyvňuje ich planéta Saturn. Obľúbené farby sú sivá a gaštanová. Ochranné rastliny kokorík a štiav, ochranné kamene granát a ametyst.
Známe osobnosti s menom Oliver:
Oliver Cromwell (1599 – 1658) – vodca anglickej revolúcie proti kráľovi Karolovi I.,
Oliver Stone – americký filmový oscarový režisér,
Oliver Andrássy – moderátor a zabávač
V psom kalendári oslavuje meniny Dara, Fogy.
Hudobný kalendár
1860 – narodil sa Gustav Mahler (Kaliště, Česká republika), hudobný skladateľ. Pochádzal z rakúskej rodiny, jeho otec bol obchodníkom v Kališti. Vyštudoval gymnázium v Jihlave a konzervatórium vo Viedni. Ako operný dirigent pôsobil postupne v Halle, Ľubľani, Olomouci, Prahe, Lipsku a Hamburgu. Bol riaditeľom Metropolitnej opery v New Yorku. Skomponoval desať symfónií, desiatky piesní a kantát. Zomrel vo Viedni 18. mája 1911 vo veku 50 rokov.
1932 – narodil sa Joe Zawinul (Viedeň, Rakúsko), jazzový hráč na klávesové nástroje a skladateľ. Už v šiestich rokoch sa učil hru na akordeóne, na prianie matky sa učil aj hre na klavíri. Študoval na viedenskom konzervatóriu, v roku 1951 založil vlastné trio. Jeho vzormi boli George Shearing a Oscar Peterson. Od roku 1953 hral v Austrian All Stars, potom to bol J. Fehring Big Band a Two Sound Band. V roku 1959 odišiel do Spojených štátov, hral v skupinách Maynarda Fergusona a Juliana Adderleyho. Od roku 1969 spolupracoval s Milesom Davisom, nahrali tri albumy, pričom Bitches Brew je radený k míľnikom moderného jazzu. V roku 1970 založil skupinu Weather Report. Po jej rozchode vytvoril v roku 1987 formáciu Zawinul Syndicate. Jeden z najlepších jazzových hudobníkov zomrel 11. septembra 2007 vo Viedni vo veku 75 rokov.
1940 – narodil sa Ringo Starr (rodený Richard Starkey, Liverpool, UK), hráč na bicích nástrojoch slávnej liverpoolskej štvorice Beatles. Od roku 1960 hral v liverpoolskej formácii Rorry Storm & Huricanes. Do skupiny Beatles prišiel ako štvrtý 18. augusta 1962 a vymenil za bicími Peta Besta. V závere éry a po rozchode Beatles sa Ringo venoval viac filmu. Ten prvý Candy, v ktorom si zahral úlohu mexického záhradníka, mal premiéru v londýnskom Odeon Cinema 20. februára 1969. Už v marci 1970 vydal prvý sólový album Sentimental Journey. Ringo bol posledným zo slávnej štvorice, ktorý mal v rebríčkoch sólový hit. Bolo to v júni 1971, bodoval so skladbou It Don’t Come Easy. Na svojom konte má 18 štúdiových albumov, ten najnovší s názvom Postcards from Paradise vyšiel v marci 2015, predchádzajúci Ringo 2012 vydal v januári 2012. Do diskografie patrí aj päť kompilačných a desať live albumov. V americkej singlovej hitparáde mal desať skladieb, v domácej šesť. Zahral si v pätnástich filmoch. Vystupuje s vlastnou skupinou All Starr Band.https://www.youtube.com/embed/IhDKHo2wapM?feature=oembed
1941 – narodil sa Jim Rodford (St. Albans, Hertfordshire, UK), basový gitarista skupiny Argent. Túto formáciu založil v roku 1969 hráč na klávesoch a spevák Rod Argent, Jim Rodford bol jeho bratancom. V januári 1970 vydali prvú LP platňu Argent. V marci 1972 mali v hitparáde prvú skladbu Hold Your Head Up, ktorá sa dostala na 5. miesto. Vydali sedem albumov, najúspešnejším z nich bol v máji 1972 All Together Now. Rozišli sa v júni 1976. Od roku 1978 hral Jim Rodford v skupine Kinks. V júli 2010 sa na krátko vrátili na koncertné pódiá.
1942 – narodil sa Jiří Kysilka (Praha), hráč na bicích nástrojoch. Ako žiak základnej školy sa učil hru na klavíri na Ľudovej škole umenia, na konzervatóriu potom študoval hru na bicích. Profesionálnu kariéru hudobníka začal v divadle Semafor v skupine Ferdinanda Havlíka. Od roku 1965 bol členom skupiny hudobného divadla Apollo. Tu naspieval spolu s Karlom Gottom a Karlom Hálom aj skladbu Dívka toulavá. Od roku 1971 bol členom sprievodnej skupiny Heleny Vondráčkovej. Potom pôsobil v divadle Ateliér, v skupine Mirka Dvořáka, a sprievodnej skupine Hany Hegerovej. Po operácii chrbtice obmedzil zájazdovú činnosť, hral v orchestri V. Vítovca a po ňom so skupinou P.A.S. Quintet. Ako hudobník si zahral vo filmovej komédii Tři chlapi na cestách z roku 1973. Zomrel 10. marca 2014 v Prahe vo veku 71 rokov.
1943 – narodil sa Toto Cutugno (Fosdinovo, Taliansko), popový spevák a skladateľ. Svoju muzikantskú dráhu začínal ako bubeník, neskôr si založil vlastnú skupinu, ktorá hrala jeho pesničky. Zložil skladby pre známeho francúzskeho speváka Joe Dassina, medzi nimi aj L’été indien, ktorej slovenskú verziu pod názvom Ľúbim ťa spieval Michal Dočolomanský. V roku 1976 vydal prvú LP platňu Albatros. Cutugno vyhral 5. mája 1990 35. ročník pesničkovej súťaže Veľká cena Eurovízie v Záhrebe so skladbou Insieme: 1992. Vydal osemnásť albumov, z tých posledných sú to Un falco chiuso in gabbia (2008) a I Miei Sanremo (2010).https://www.youtube.com/embed/syc78JzHGTs?feature=oembed
1947 – narodil sa Rob Townshend (Leicester, UK), hráč na bicích nástrojoch skupiny Family. Táto rocková formácia vznikla v Leicestri v roku 1967. V júli 1968 vydali prvý album Music In A Doll’s House. V novembri 1969 mali v singlovej hitparáde prvú skladbu No Mule’s Fool. Rozišli sa v októbri 1973. Vydali sedem štúdiových albumov, najúspešnejším z nich bol v poradí tretí A Song For Me, vydaný v januári 1970, ktorý sa dostal na štvrté miesto. V singlovej hitparáde mali šesť skladieb. Po rozchode skupiny Family bol Rob Townshend členom formácie The Blues Band.
1947 – narodil sa David Hodo, známy aj ako Scar (San Andreas, California, USA), člen skupiny Village People v rokoch 1987 až 2013. Túto vokálnu formáciu založil v roku 1977 v New Yorku francúzsky producent Jacques Morali. V šesťčlennej formácii predstavoval každý člen iný typ postavy, vybrali kovboja, indiána, policajta, stavebného robotníka, vojaka a cyklistu. David Hodo bol v skupine stavebným robotníkom. Už v októbri 1977 vydali prvý album Village People. V decembri 1977 vydali aj prvý singel San Francisco (You’ve Got Me). V singlovej hitparáde mali osem skladieb, hitmi boli Y.M.C.A. v decembri 1978, ktorá sa dostala na prvé miesto v Anglicku, In The Navy v apríli 1979 a Go West v júni 1979. Vydali deväť štúdiových albumov, ten deviaty Sex Over the Phone vyšiel v roku 1985.
1962 – narodil sa Mark White (New York City), basový gitarista skupiny Spin Doctors. Túto formáciu, zaradenú k štýlu post grunge založili v New Yorku v roku 1989 spevák Chris Barron a gitarista Eric Schenkman pod prvým názvom Trucking Company. V auguste 1991 vyšiel ich prvý štúdiový album Pocket Full Of Kryptonite. Už ten prvý bol úspešný a predaj prevýšil sumu päť miliónov výliskov, v rebríčku albumov sa dostal na 3. miesto. Z tohto albumu sú aj dva najväčšie hity skupiny Little Miss Can’t Be Wrong a hlavne Two Princes, ktorý sa dostal do prvej desiatky. S jednou prestávkou v rokoch 1999 – 2001 sú na scéne aj v súčasnosti. V singlovej hitparáde mali štyri skladby. Vydali šesť štúdiových albumov, ten šiesty If The River Was Whiskey vyšiel v apríli 2013. K diskografii patria ešte štyri kompilácie a tri live albumy.
2006 – zomrel Syd Barrett (6. januára 1946, Cambridge), zakladajúci člen legendárnej skupiny Pink Floyd. Patril k výrazným postavám britského psychedelického rocku. V auguste 1967 nahrali prvý album The Piper At The Gates Of Dawn. Bolo na ňom 11 skladieb a osem z nich zložil sám Barrett. Po vydaní albumu zo skupiny odišiel, príčinou bola drogová závislosť a psychická nevyrovnanosť. Zomrel v anglickom Cambridge vo veku 60 rokov.