PRIESKUM: Inštitút pre verejné otázky skúmal názory verejnosti na postavenie a problémy starších ľudí na Slovensku

  • Kultúra a spoločnosť / Spravodajstvo
  • 22. októbra 2022, 16:24

Inštitút pre verejné otázky (IOV) uskutočnil v auguste 2022 výskum názorov slovenskej verejnosti na postavenie a problémy starších ľudí na Slovensku. Zber dát na Slovensku realizovala agentúra FOCUS v dňoch 4. 8. – 14. 8. 2022 formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1212 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia. Vo výskume respondentov vyzval, aby sa zamysleli nad najzávažnejšími problémami, ktoré majú starší ľudia v našej spoločnosti. V tlačovej správe o tom informoval IOV.

(Autor: pixabay.com)

Oproti roku 2011 sa vnímanie problémov starších ľudí značne zmenilo. Verejnosť dnes pripisuje oveľa väčšiu váhu trom problémom. Po prvé, v kritickejšom svetle vidí materiálnu situáciu starších ľudí, sťaženú najmä v dôsledku inflácie, energetickej krízy a vojny na Ukrajine. Po druhé, citlivejšie vníma oslabenie zdravia starších ľudí a nedostatočnú zdravotnú starostlivosť, evidentne aj pod vplyvom pandémie Covid-19 a celkového kritického stavu nášho zdravotníctva. Po tretie, väčšiu váhu pripisuje osamelosti starších ľudí, ich vyradeniu zo spoločnosti a pocitu neužitočnosti.

Výrazná väčšina verejnosti pokladá za kľúčové dva problémy starších ľudí. Prvým je nízka životná úroveň, slabé sociálne a dôchodkové zabezpečenie, rastúce životné náklady, ohrozenie chudobou (86 percent respondentov). Druhým je problém oslabeného zdravia seniorov a nedostatočnej zdravotnej starostlivosti (78 percent). Približne štvrtina verejnosti (26 percent) vidí najzávažnejší problém starších ľudí v tom, že na nich dolieha osamelosť, vyradenie z aktívneho života, pocit neužitočnosti. Podľa vyše pätiny verejnosti (21 percent) je najnaliehavejším problémom seniorov nerešpektovanie ich potrieb zo strany štátu a spoločnosti, ich diskriminácia, ponižovanie a podceňovanie, nedostatok empatie a úcty.

Ďalšie dva problémy konkrétne pomenúvajú nerešpektujúci prístup štátu a spoločnosti. Prvým je diskriminácia starších ľudí na trhu práce (12 percent), o ktorej svedčia podľa respondentov ťažkosti pri získaní a udržaní zamestnania, nevhodné pracovné podmienky pre starších zamestnancov a pod. Druhým problémom je nedostupnosť a kvalita sociálnych služieb pre starších ľudí odkázaných na starostlivosť a opateru, či už v inštitúciách alebo v prirodzenom domácom prostredí (10 percent). Respondenti vidia problém aj oslabenej výkonnosti starších ľudí, ich neschopnosti držať krok s dobou, zaostávania vo vzdelaní, straty orientácie, bezradnosti a apatia (9 percent).

Štyri percentá respondentov vidia ako problém nepriaznivú rodinnú situáciu, v akej sa starší ľudia nachádzajú – neprítomnosť či nedostatočná pomoc mladších príbuzných, zanedbávanie komunikácie a starostlivosti o seniorov, komplikované medzigeneračné vzťahy a pod. Jedno percento respondentov uviedlo kriminalitu namierenú proti seniorom, zneužívanie ich dôverčivosti rozličnými podvodníkmi.

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

V piatok 14.2. začne uzávera dialnice D1 do Bratislave v úseku od križovatky Bernolákovo (Triblavina) po Zlaté Piesky. Obmedzenie je…
  • 12.02.2025, 13:45
  • Piešťanský týždeň / Kraj / Piešťany / Spravodajstvo / Región
Dnes je utorok 11. februára. Tento deň je Svetovým dňom chorých a Svetovým dňom manželstva. Meniny má Dezider.
  • 11.02.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 13. februára 2025
Meniny má Arpád, zajtra Valentín