Piešťanec precestoval národné parky v západnej Amerike
Milovníkom prírody a krás z diela planéty Zem by určite srdce zaplesalo pri pohľade do čarovného Grand Canyonu, Bryce Canyonu alebo parku Zion, mnohí sa však musia uspokojiť s virtuálnou prehliadkou. Západnú časť amerického kontinentu naživo spoznával Piešťanec Štefan Sulík. O zážitkoch porozprával v stredu 13. apríla v Piešťanskom informačnom centre.
Do Ameriky sa Š. Sulík vybral v septembri 2014 so synom a kolegom. „Ponúkli mi možnosť cestovať. Cítil som sa na to a prijal som hodenú rukavicu, veď odpadli starosti s prípravami, všetko zabezpečili spolucestujúci a predostreli i celkový plán,“ povedal pre Piešťanský týždeň Š. Sulík. Do krajiny neobmedzených možností leteli z Prahy cez Amsterdam až do San Francisca. Na letisku si požičali auto a vyrazili na cestu naprieč západom.
Najskôr sa rozhodli spoznať Národný park Sequoia. Jeho raritou je najväčší strom planéty, 83 metrov vysoký sekvojovec mamutí s názvom Generál Sherman. Rásť začal stovky rokov pred Kristom, obvod má viac než 30 metrov. Park je známy tiež cez cestu spadnutým kmeňom sekvojovca. Tamojší z neho vytvorili tunel.
Ďalšou zastávkou sa stalo Údolie smrti, najteplejšie miesto v Spojených štátoch, kde namerali viac než 50 stupňov Celzia. „Počas nášho pobytu teplota dosahovala 42 stupňov,“ povedal cestovateľ. V údolí objavili čarovné miesto. „Neďaleko sme našli bazén. Síce práve zavretý, no napokon nám miestni dovolili vykúpať sa. Čistá voda uprostred púšte patrí k úžasným zážitkom, rovnako ako pivo po plávaní,“ pospomínal Š. Sulík.
Okrem parku Zion či prehliadky Las Vegas navštívili aj z pohľadu pána Sulíka najmalebnejšie údolie. „Najviac sa mi páčil Bryce Canyon. Mali sme naň i najviac času, prešli sme najväčší kus a spoznávali sme ho od skorého rána,“ priznal cestovateľ.
V rezervácii Monument Valley prišlo prekvapenie. Trojica prečkala noc v indiánskom típí: „S trochou obavy, veď zhora vykúkal otvor. Nakoniec pri porovnávaní všetkých ubytovaní sa mi tam najlepšie spalo.“
Za najnáročnejšiu skúšku počas trojtýždňovej cesty považuje čas, keď sa rozhodol lepšie si odfotiť vulkanické polia v Kalifornii. Vykročil a zapadol do hlbokého bahna. „V okamihu ma pohltilo do pol pása. Nikomu ani nenapadlo fotiť, obaja kolegovia ma vyťahovali. Bez nich skončím pod hladinou,“ zaspomínal Piešťanec dnes už s humorom na desivý zážitok.
Počas trojtýždňovej jazdy precestovali 8008 kilometrov, protiklad k najvyššej teplote v Údolí smrti zažili pri mínus dvoch stupňoch Celzia v Bryce Canyone. Najvyššie sa trojica dostala do výšky 3031 metrov nad morom a najnižšie 85,5 metra pod úroveň mora. Navštívili desať čarokrásnych parkov a precestovali deväť štátov.