Herzogovci zavítali opäť do Vrbového
Do Vrbového zavítala minulý týždeň židovská rodina Herzogovcov. Po rodnom mestečku ich predkov ich sprevádzala niekdajšia učiteľka základnej školy Eva Justová z Vrbového. Vyfotili sa pred miestnou synagógou.
Niektorým členom rodiny sa podarilo počas druhej svetovej vojny zachrániť pred deportáciami a koncentračným táborom, prežili vojnu ukrytí a nakoniec museli emigrovať i pred komunistickým režimom. Dnes je rodina Herzogová roztrúsená po svete, no na svoj pôvod a Vrbové nezabúdajú.
Na rovnakú udalosť spred štrnástich rokov si spomína vodič Štefan Fodor: „V 2008 v máji tu bola rodina Herzogová tiež. Mal som to šťastie voziť ich tu aj na Morave a končili sme v Prahe. Ešte mám od nich šiltovku na pamiatku, ktoré si na tú príležitosť nechali vyrobiť.“ Vodič priložil k svojmu komentáru aj dnes už historickú šiltovku, ktorú si starostlivo opatruje.
Článok, ktorý vyšiel v elektronickom denníku Vrbové Online, obsahoval aj ďalší komentár. Uviedol ho čitateľ Marián Ovčarič: „Hrezogovcov bolo asi po okolí veľa. Aj v Radošinskom naivnom divadle sa spomína rodina Herzogovcov. Pani Katka Kolníková hovorievala: ‚Zas to zazvonilo. Dvihnem ten telefón… Haló, tu dom pána Herzoga, kerý je momentálne ve Vrbovém vzdálený, pri aparáte tá a tá… a tam zas len cicho! A to pán Ščirka pred oknom zvonev na bicygli!‘“
Mnohé prenasledované rodiny sa v časoch druhej svetovej vojny všemožne snažili ukryť pred nacistickým terorom a deportáciami do pracovných a koncentračných táborov, ktoré vo väčšine prípadov znamenali poslednú životnú zastávku. Inak to nebolo ani v mestečku pod šikmou vežou. Aktivistom z facebookovej stránky Vrbové Online sa podarilo nazrieť do tajných pivničných priestorov, ktoré zachránili život liehovarníkovi Eugenovi Herzogovi.
Ako uvádza portál, pivnicu v dome na Ulici M. R. Štefánika v súčasnosti vlastní rodina Kratochvílovcov. Pred deportáciami židov z Vrbového patril tento dom rodine Herzogovcov. Tá vlastnila aj domy oproti, teda dnes už bývalý Vetes, kde prevádzkovala Prvú vrbovskú pálenicu a továreň na liehoviny. Podľa stále zachovaného zdobenia fasády vraj išlo o bohatšiu židovskú rodinu. Philip Herzog vyrábal víno aj pre rakúsko-uhorský cisársky dvor a za jeho zručnosť v oblasti vinárstva mu Franz-Josef dokonca udelil šľachtický titul barón.
Philipov vnuk Eugen sa počas druhej svetovej vojny skrýval práve v tajnej komore pivnice na Ulici M. R. Štefánika. Komora bola oddelená od pivnice múrom. Z nej viedla na povrch úniková šachta, ktorou Eugen po vojne unikol. Šachta slúžila aj ako prístupová cesta pre hrdinskú domácu paniu, ktorá ukrývajúcemu sa Eugenovi nosila jedlo. Po vojne liehovarník však na Slovensku neostal, ale pre nadchádzajúci komunistický režim v roku 1948 vzal čosi viac než šatstvo a usídlil sa v USA. Do New Yorku dorazil so svojou ženou Sidóniou, ich šiestimi deťmi a dvomi vojnovými sirotami.
„Výlet bol skvelý a vďaka nemu sme opäť poodhalili kus neznámej histórie Vrbového. Bolo to aj dobrodružstvo, pretože som liezol cez tajnú šachtu, no zároveň to bolo mrazivé, keď si človek uvedomil, že tu roky vojny strávil človek v strachu o život. Teraz to vnímame ako dobrodružstvo s úsmevom na konci výletu, no v dobách, keď pivnicu a šachtu bolo treba, do smiechu nebolo. Ako memento si to treba uvedomiť najmä v súčasnosti, keď podľa prieskumov dosahuje politická strana radikálov hrozivú desaťpercentnú podporu,“ uviedol Ľubomír Dunajčík z Vrbové Online, ktorý si pivnicu prezrel osobne.
Pivnicu na Ulici M. R. Štefánika pravidelne navštevujú židia z USA v rámci svojej spomienkovej návštevy Vrbového. Iným spôsobom využívaná nie je.
zdroj: FB Vrbové Online