Múzeum vydalo knihu o Kostole sv. Gála v Krakovanoch

  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany / Región
  • 26. februára 2022, 00:02

Balneologické múzeum Imricha Wintera v Piešťanoch vydalo koncom roka 2021 novú publikáciu o Kostole sv. Gála v Krakovanoch, ktorej vznik finančne podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu, a tiež Obec Krakovany. Publikácia je dielom niekoľkých autorov, ktorí spracovali jednotlivé state, pričom cieľom bolo priniesť pokiaľ možno čo najkomplexnejší pohľad na výskum, jeho výsledky a širšie súvislosti.

Pohľad na Kostol sv. Gála (Autor: archív BMIW)

Ťažiskovou časťou publikácie je spracovanie a interpretácia priebehu a výsledkov archeologického výskumu, ktorý v Kostole sv. Gála, v národnej kultúrnej pamiatke, realizovalo v roku 2010 Balneologické múzeum. Autormi tejto časti sú Marián Klčo a Vladimír Krupa. V úvodnej kapitole je spracovaná história kostola vo vzťahu k histórii pôvodne samostatnej obce Stráže (dnes je súčasťou obce Krakovany) i dejinám regiónu.

Tehlová podlaha č. 2 s poloblúkom pri vstupe do sakristie odokrytá po sprašovú podlahu č. 3.

Ďalšia kapitola oboznamuje čitateľov s archeologickým výskumom v interiéri a exteriéri kostola. Po opise priebehu výskumu, jednotlivých sond, hrobov a nálezových situácií nasleduje charakteristika pohrebného rítu, výsledky výskumu v sakristii a objavenej kostnici. V časti s názvom Nálezy a ich vyhodnotenie je charakteristika, rozbory, analógie a datovanie jednotlivých typov nálezov ako odevných súčiastok, šperku – prsteň, devocionálií – krížikov, podkovičky a kresacieho kamienka, mincí, klincov a drobných sekundárnych nálezov, častí rakiev a črepov keramiky i nálezov súvisiacich so samotnou stavbou (fragmentov skla, tehiel i fragmentov kamenných architektonických článkov). Po záverečnom súhrne a použitej literatúre je zaradená farebná príloha fotografií z výskumu, polohopis sond, plány jednotlivých sond, profily s hrobmi a tabuľky s kresbami výberu nálezov z výskumu. Ďalšie kapitoly spracovali odborníci v rámci interdisciplinárnej spolupráce pri vyhodnotení nálezov a spracovaní výsledkov výskumu.

Múr základov kostnice pri severnom vonkajšom múre kostola a zhluk lebiek v jej ľavom rohu.

Výsledky geofyzikálneho výskumu publikoval v samostatnej kapitole (Odborný posudok nedeštruktívneho archeologického prieskumu geofyzikálnym meraním Kostola sv. Gála v Krakovanoch, katastrálne územie Stráže) Ján Tirpák. Textovú časť dopĺňajú vertikálne a horizontálne geofyzikálne rezy. Antropologické zhodnotenie kostrových pozostatkov piatich jedincov, ktoré boli poskytnuté na analýzu v samostatnej kapitole Osteologická analýza jedincov z lokality Krakovany-Stráže, Kostol sv. Gála, spracoval Branislav Kolena. Z pietnych dôvodov antropologický materiál z mladších hrobov z druhej polovice, resp. konca 19. storočia nebol vybratý a antropologicky hodnotený.

Detail vstupu (prahu) pred južným portálom vstupu do kostolnej lode.

Vladimír Karlovský z Hvezdárne a planetária M. R. Štefánika v Hlohovci sa pokúsil nájsť odpoveď na otázku, ako súvisí presne zistená orientácia kostola na východ s dňom sviatku svätca, ktorému je kostol zasvätený. Autor v kapitole Analýza astronomickej orientácie kostolov v obci Krakovany–Stráže a v meste Piešťany analyzoval orientáciu Kostola sv. Gála v Krakovanoch a orientáciu kostola v polohe Starý kláštor v Piešťanoch. V týchto prípadoch sa nedokázalo, že orientácia kostola je totožná s azimutom východu slnka v deň sviatku svätca, ktorému sú kostoly zasvätené. Presné smerovanie kostolov ostáva neobjasnené.

Hrob č. 5/2010.

V záverečnej kapitole Cintorín pri Kostole sv. Gála v Krakovanoch, katastrálne územie Stráže autor Marián Klčo spracoval históriu prikostolného cintorína, ktorý je pamiatkovým areálom. Zdokumentoval zachované náhrobné kamene, ktoré sú historicky cenné a ako súbor zaujímavé aj z typologického a umelecko-remeselného hľadiska. Dva z nich boli dokonca samostatne pamiatkovo chránené. Napriek tomu sa z nich však dodnes zachoval len jeden.

Náhrobok v tvare srdca, z ktorého vyrastá kríž, tzv. basový, je datovaný rokom 1866.

Časť náhrobkov, ktoré boli len voľne uložené na dvoch miestach v areáli cintorína, bola v rokoch 2010-2013 odvezená na skládku odpadu. Z nich sa podarilo zachrániť len časť a aj to poškodené necitlivým zaobchádzaním. Dva sa podarilo získať do zbierok Balneologického múzea a zreštaurovať. V tejto kapitole je začlenený i plán rozloženia náhrobkov a obrazová príloha tvorená fotografiami jednotlivých náhrobkov.

Titulná strana novej publikácie.

Rozsah publikácie je 128 strán, 82 farebných a 21 čiernobielych obrázkov (plány), a tri tabuľkové prílohy s kresbami výberu nálezov z archeologického výskumu. Môžete si ju kúpiť v expozíciách Balneologického múzea Imricha Wintera alebo objednať cez stránku múzea www.balneomuzeum.sk.

Vladimír Krupa

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 24. novembra. Tento deň je Medzinárodným dňom nenakupovania. Meniny má dnes Emília.
  • 24.11.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 25. novembra. Tento deň je Medzinárodným dňom mäsa a deň práv zvierat a Svetovým dňom odstránenia násilia…
  • 25.11.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 22. novembra. Tento deň je Sviatkom sv. Cecílie, patrónky hudby, hudobníkov a spevákov. Meniny má dnes Cecília.
  • 22.11.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 26. novembra 2024
Meniny má Kornel, zajtra Milan