Pre vašu pečeň nie je nič lepšie, ako táto bylina
Pečeň je u ľudí najväčší orgán brušnej dutiny. V priemere váži až 1,5 kilogramu. Zaraďujeme ju do tráviaceho systému a zohráva dôležitú úlohu pri metabolizme. Jej úlohou je detoxikácia organizmu, tvorba plazmových bielkovín a žlče a taktiež slúži ako zásobáreň glykogénu.
Pečeň má dobrú schopnosť regenerácie, ale nezvládne všetko
Pečeň je zároveň jediným orgánom v ľudskom tele, ktorý sa dokáže regenerovať. Jej bunky sa dokážu rýchlo obnoviť a dorásť. Regenerácia pečene je neustály proces. Pri transplantácii dokáže dorásť dokonca do pôvodnej veľkosti.
Avšak nie je nezničiteľná. Aj táto jej regeneračná schopnosť je možná len do určitej miery. Ak by ste svoju pečeň dlhodobo vystavili hepatoxickým látkam, môžu nastať nezvratné procesy poškodenia pečene.
Preto nezaškodí jej v regeneračnej schopnosti pomáhať. Ako? Napríklad jednou liečivou bylinou, ktorá má svoj pôvod na Kanárskych ostrovoch a v našom klimatickom pásme sa zvykne pestovať ako okrasná rastlina. Schválne vytiahnite svoje vonkajšie rolety, nenájde sa aj vo vašej záhrade?
Liečivé účinky tejto byliny boli známe aj v staroveku
Ide o Pestrec mariánsky. Pozitívne účinky má látka silymarín, ktorá sa tvorí v zrelom plode Pestreca. Silymarín je naozaj silný antioxidant, dokonca silnejší ako vitamíny C a E. Pomáha k prečisťovaniu pečene a k regenerácii buniek pečeňovej membrány.
Nie je to pritom žiadny nový objav. Zápaly pečene s Pestrecom liečili už starovekí liečitelia a bylinkári, takže jeho liečivé účinky sú známe už naozaj dlho. V súčasnosti môžete Pestrec kúpiť v rôznych formách.
A v akej forme je Pestrec mariánsky najlepší? Ak vám ide o najúčinnejšiu regeneráciu pečeňových buniek, užívajte Pestrec sušený a jemne drvený. Ale nepreháňajte to s ním. Denná dávka Pestrecu v takejto forme by nemala presiahnuť 3 čajové lyžičky.