Cestný bicykel je ako droga

  • Šport
  • 27. augusta 2010, 10:07
  • Autor:Miroslav Béreš, Foto: archív (jb)

Počas leta si veľa ľudí nájde čas na svoje hobby. Vychádzky do prírody, šport či dovolenka s rodinou sú pre toto obdobie typické. Obľúbeným koníčkom Jána Borovského, študenta z Hornej Stredy, je bicyklovanie. Venuje sa mu už odmalička. Na svojom bicykli precestoval celé Slovensko a neustále sa snaží dosahovať nové – ťažšie ciele. Viac o sebe prezradil v rozhovore pre Piešťanský týždeň.

►  Pamätáte si ešte na svoj prvý bicykel?
– Od dvoch rokov žijem na dedine. Keďže tam nebolo čo robiť, začal som bicyklovať. Už na mojej prvej BMX som vedel spraviť kruh s priemerom dva metre, no iba jeden zo štyroch pokusov bol úspešný. Preto si to často odniesli moje kolená. Od detstva mám rád šport, a preto sa mu snažím venovať, ako sa dá.
►  Koľko bicyklov ste počas vášho života vystriedali?
– Šesť. Nepočítal som trojkolky (smiech).
►  Posuňme sa však ďalej. Čo všetko musí obsahovať výbava cyklistu, aby sa mohol bezpečne a beztrestne pohybovať po slovenských cestách?
– Mimo obce je potrebná prilba, reflexné prvky na oblečení a náležité osvetlenie. Bicykel môže mať blatníky a zvonček. Na dlhšie trasy je dobré si vziať rukavice, pumpu a náhradné pneumatiky. A, samozrejme, vodu.
►  Koľko peňazí „zhltne" takáto výbava?
–  Obyčajný bicykel stojí okolo dvesto eur. Lacnejšia výbava sa dá zohnať od päťdesiat vyššie. Závisí len od osoby, akú cenovú kategóriu si vyberie. Začínajúci cyklista by mal na Slovensku počítať so sumou okolo tristo eur.
►  Čo je podľa vás na cyklistike najnáročnejšie?
–  Najťažšie je vstúpiť do nej. Človek si musí povedať, že to chce robiť napriek všetkej bolesti, ktorú cíti. Ak sedíte na bicykli niekoľko hodín, často musíte zaťať zuby a ťahať ďalej. Keď toto prekonáte, spoznáte krásu tohto športu. Keď nie, nemôžete mať z cyklistiky zážitok ani pôžitok.
►  Ktorý zážitok teda radíte medzi váš najpamätnejší?
– Minulé leto som spolu s mojím kamarátom obehol celé Slovensko. Trvalo nám to osem dní a prešli sme vyše tisíc kilometrov. Na to sa zabudnúť nedá.
►  Ako často ste počas týchto dní oddychovali?
–  Keďže sme celý deň sedeli na bicykli, na odpočinok nebol žiaden čas. Môj jediný odpočinok bol spánok. Samozrejme, malý oddych sme si dopriali napríklad počas obedov.
►  Ktoré cesty sú pre cyklistov najlepšie?
–  Na Slovensku nie sú žiadne cestičky pre cyklistov. Ak aj sú, rastie na nich burina a taká trasa je nepohodlná, ba niekedy nebezpečná. Hlavné ťahy sú väčšinou kvalitné, rizikom je veľký počet áut. Osobne ich však uprednostňujem. Vedľajšie cesty sú totiž plné výmoľov. Po nich sa na cestnom bicykli ísť nedá, pretože sa môže doslova zlomiť.
►  Ako na cyklistov reagujú vodiči áut?
– Je to individuálne. Keď je v poriadku a ide si svojou líniou, šofér nemá byť prečo nervózny. Ak však jazdia hore-dolu a ohrozujú premávku, vodičom sa nemožno čudovať. Napríklad na ceste okolo Slovenska na mňa nezatrúbil ani jeden šofér, ale v Piešťanoch na mňa väčšinou zatrúbia aj desaťkrát. Je nás tam veľa a sú z nás nervózni. Preto trúbia na všetkých.
►  Dostali ste sa aj do nejakej vtipnej, prípadne bizarnej situácie?
– Raz som skoro zrazil kamión. Niekde na Záhorí som šiel pre výmole po strede cesty, keď zo zákruty zrazu vybehla cisterna. Šofér auta sa mi, našťastie, uhol a obaja sme prežili. Teda hlavne ja.
►  Ocitli ste sa počas vašich výjazdov i v ohrození života?
–  V okolí Strečna ma zastihla veľká búrka. Keď ma kamióny obiehali, často mi poslali silnú sprchu, ktorá ma skoro odhodila do jarku. V okolí Tatier sa tiež veľmi šmýkalo a niekedy som sa nepeknému pádu vyhol len tesne.
►  Akú najvyššiu rýchlosť ste počas zjazdov namerali?
– Maximálnu rýchlosť som dosiahol na Javorine, kde som sa dole kopcom rútil rýchlosťou 83 kilometrov za hodinu. Po rovine jazdím tridsiatkou.
►  Čo je pre vás na bicyklovaní najkrajšie?
–  Keď je človek blízko cieľa a všetko ho bolí. Napriek tomu vie, že ho čoskoro dosiahne. Je to pocit víťazstva samého nad sebou.
►  Ako sa teda človek stane správnym cyklistom?
– Nemal by šetriť. Lacný bicykel je samovražda. Ďalej by mal byť ochotný venovať tomu viac času. Na menej ako tri hodiny sa vychádzať z domu neoplatí. Netreba sa báť do bicykla investovať. Avšak, je potrebné uvedomiť si, ako často sa mu budete venovať. Horské bicykle sú ideálne pre mesto, pretože majú pevnejší rám a nedajú sa len tak ľahko zlomiť. Ak nechcete jazdiť na cestnom bicykli, nekupujte si ho. Len čo si naň sadnete, na horský už v živote ani nežmurknete. Je ako droga.
►  Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí namiesto pohybu na čerstvom vzduchu sedia doma?
–  Jednoducho nevedia, o čo prichádzajú. Ak nemajú vybudovaný vzťah k športu, ťažko im budem niečo vykladať. Bojazlivým by som odkázal, aby jazdili rozumne. Ak budú jazdiť podľa predpisov a budú viditeľní, nehrozí im nebezpečenstvo.

VIZITKA:


Narodený: máj 1989
Štúdium: Vysoké Učení Technické v Brne, Fyzikálne inžinierstvo a nanotechnológie
Hobby: cyklistika, volejbal, korčule
Domáci miláčik: pes Tobby
Obľúbená destinácia: Slovensko
Čo si na ľuďoch najviac vážim: úprimnosť
Čo mi na ľuďoch najviac prekáža: keď sa ľudia hrajú na to, čo nie sú
Obľúbené jedlo: mäso Obľúbená hudba: rock, punk, gitara
Obľúbený film: Into the Wild
3 veci, ktoré by som si zobral na opustený ostrov: knihu, nafukovačku a jedlo
Nesplnený sen: vlastniť bicykel drahší ako auto

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 22. novembra. Tento deň je Sviatkom sv. Cecílie, patrónky hudby, hudobníkov a spevákov. Meniny má dnes Cecília.
  • 22.11.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 24. novembra. Tento deň je Medzinárodným dňom nenakupovania. Meniny má dnes Emília.
  • 24.11.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 25. novembra. Tento deň je Medzinárodným dňom mäsa a deň práv zvierat a Svetovým dňom odstránenia násilia…
  • 25.11.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 25. novembra 2024
Meniny má Katarína, zajtra Kornel