Veľký portrét Slovenska v knižnici
Mestská knižnica v Piešťanoch vystavuje fotografie niekoľkonásobného víťaza súťaže Slovak Press Photo Borisa Németha s názvom Bratislava – Košice (a späť). Výstava potrvá do 4. júla.
Autora azda netreba predstavovať odbornej ani laickej verejnosti: Boris Németh, dlhoročný dokumentárny fotograf pracujúci pre týždenník .týždeň aktívne tvorí, pravidelne vystavuje, je laureátom mnohých novinárskych ocenení. V dokumentárnych fotografických cykloch spracováva najmä transformujúcu sa slovenskú a stredoeurópsku identitu v časoch znovunadobudnutej politickej slobody.
Vynikajúcimi pozorovateľmi a zároveň neľútostnými kritikmi našej národnej identity bola aj komická dvojica Milan Lasica a Július Satinský spolu s Jarom Filipom. Ich pieseň V jedálnom vozni (vyšla na kultovom albume Bolo nás jedenásť začiatkom 80. rokov) sa začína takto:
Sedeli pri stoloch
Ľudia rôzni
V jedálenskom vozni
Na trati Bratislava – Košice a späť
Pieseň ďalej pokračuje opisom cestujúcich a ich typologickej slovenskej nátury. Étos človeka – milión, bohabojného príslušníka holubičieho národa vláčneho osudu je nám akosi vlastný a zároveň, zdá sa, tvorí nevyčerpateľnú studnicu inšpirácie pre umelcov. Inšpiroval sa aj Boris Németh (nielen názvom tejto výstavy) a vo svojich fotografiách reflektuje popri príslovečnej slovenskej malosti, nekultúrnosti a nevkuse aj nové „fenomény”, napríklad nastupujúci extrémizmus, ľahostajnosť k verejnému a snaha prirýchlo dobehnúť vyspelý svet.
„Na trati Bratislava – Košice pozorujem krajinu, ľudí a situácie a hľadám definíciu toho, čo znamená byť Slovákom. To sa dá podľa môjho názoru jedine poznaním krajiny, v ktorej žijem. Radiála od západu na východ mi ponúka zachytiť ľudí v ich prirodzenom prostredí, nie situačne, skôr príbehovo. Nejde o okamihy, ktoré sa stanú a následne zaniknú. Každá z fotografií si nesie svoj príbeh s odkazom na minulosť a presahom do našej budúcnosti. Projekt Bratislava – Košice a späť je jedným veľkým portrétom Slovenska, ktorý som poskladal z výrazných momentov,” vraví Németh, ktorý strávil neuveriteľné množstvo hodín križovaním Slovenska.
Príbehy postáv z jeho „jedálenského vozňa” naprieč našou krajinou sú na prvý pohľad nekompatibilné, a zároveň autentické. „O čo je autentickejšia radosť účastníkov dúhového pochodu od radosti postarších účastníkov naplno prežívanej na predvolebnom zhromaždení či oslavách MDŽ bývalej vládnej strany? O čo viac veria správnosti svojich ideí účastníci protestov Za slušné Slovensko než krásny mladý pár na zhromaždení Kotlebovcov?” pýta sa kurátor výstavy Branislav Štepánek.
Boris Németh na tieto otázky nedáva priamu odpoveď, a tak je to správne. Necháva totiž kus zamyslenia aj na vás, návštevníkov jeho výstavy. Príďte sa prizrieť jeho „spolucestujúcim“ na trati Bratislava – Košice a späť. Výstava potrvá až do 4. júla.
Vo vestibule knižnice si do 10. júna môžete pozrieť aj výstavu ilustrácií výtvarníka Filipa Horníka s názvom Temperová ilustrácia.