Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 7. apríla. V tento deň sa v ukrajinskej Poltave narodil a 7. októbra 1980 v Piešťanoch zomrel hoteliér Marek Lubošinský, tajomník Grandhotela Royal a riaditeľ Hotela Thermia Palace. Tento deň je Svetovým dňom zdravia. Meniny má Zoltán.
Mužské meno Zoltán má turecký pôvod a význam mena je „moc“. Nositeľov tohto hlavne v maďarsky hovoriacich oblastiach obľúbeného mena oslovujeme Zoli, Zolko, Zolo. Zoltán je muž, ktorý odolá všetkému ako losos, jeho totemový živočích. Zoltán sa zriedka nazlostí, ak ale predsa, potom to už stojí za to. Ich pevná vôľa je odrazu motorom aj brzdou. Motorom, lebo v záujme súťaže sú ochotní podstúpiť obrovské riziko, len aby dosiahli úspechy. A inokedy brzdou, pretože pýcha, pocit nadradenosti vyvolaný vôľou, môže zablokovať všetko ich úsilie.
Citový život týchto mužov má panovačný charakter. Keď zápasia so svojím sokom, urobia všetko, aby vyhrali. Potrebujú istý čas, kým sa strasú nerozvážnosti a dozrejú. Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Šťastné farby týchto mužov sú žltá a medená. Ochranné rastliny mak, nechtík a rumanček, ochranné kamene kryštál, granát a ónyx.
V psom kalendári oslavuje meniny Denny, Dino.
Hudobný kalendár
1915 – narodila sa Billie Holiday (vlastným menom Eleonora Fagan, Philadelphia, Pennsylvania, USA), jazzová speváčka. Bola vlastne prvou známou celoamerickou hviezdou, vyslúžila si prezývku Lady Day. So spievaním začínala už na katolíckej škole. V roku 1928 sa spolu s matkou presťahovala do New Yorku. Spievať začala v baroch v štvrti Harlem. Tu ju objavil producent John Hammond a s jeho pomocou nahrala v roku 1933 prvé skladby. Dva roky neskôr už účinkovala s prvým profesionálnym orchestrom. V 50. rokoch nahrala viac ako tri desiatky dlhohrajúcich platní. V záverečných rokoch života už užívala barbituráty aj drogy. V roku 1956 napísala autobiografiu Lady Sings The Blues. Zomrela 17. júla 1959 v New Yorku vo veku 44 rokov. V roku 1972 nakrútil režisér Sidney J. Furie podľa tejto predlohy životopisný film o tejto dáme speváčke s titulom podľa názvu knihy Lady Sings The Blues. Film sa pod názvom Billy spieva blues premietal aj u nás, hlavnú úlohu hrala speváčka Diana Ross.
1920 – narodil sa Ravi Shankar (Varanasi, India), indický hudobník a učiteľ hry na sitare. Bol nadaným od mala, viedol ho starší brat Uday Shankar. Mal desať, keď sprevádzal brata na ceste do Paríža. Od polovice 40. rokov vystupoval ako sólista, od roku 1949 bol vedúcim orchestra indického rozhlasu. V roku 1956 vydal prvú LP platňu Three Ragas. Spolupracoval aj so skupinou Beatles a po ich rozchode s Georgeom Harrisonom. Spolu uviedli 1. augusta 1971 v New Yorskej Madison Square Garden koncert pre Bangladéš. Vydal viac ako štyri desiatky albumov a kompilácií. Jeho dcérou je známa speváčka Norah Jones, ktorá je držiteľkou deviatich cien Grammy. Zomrel 11. decembra 2012 vo veku 92 rokov v kalifornskom San Diegu.
1938 – narodil sa Spencer Dryden, New York City, bubeník skupiny Jefferson Airplane. Túto rockovú, v začiatkoch folkrockovú formáciu založil v San Franciscu v lete roku 1965 Marty Balin. Vo februári 1966 im vychádza prvý singel It’s No Secret, v septembri 1966 aj prvý album Jefferson Airplane Takes Off. Hrali na prvom zhromaždení hippies, ktoré sa pod názvom Human Be-In konalo 14. januára 1967 v Golden Gate Park v San Franciscu. Úspech im priniesla LP platňa Surrealistic Pillow, ktorá vyšla vo februári 1967 a v rebríčku sa dostala na tretie miesto. V máji 1967 mali v hitparáde prvú úspešnú skladbu Somebody To Love. Rozišli sa v roku 1973, vydali sedem štúdiových albumov. Na základoch tejto skupiny vznikla potom v marci 1974 nová formácia s názvom Jefferson Starship. Spencer Dryden odišiel v roku 1969 do skupiny New Riders Of The Purple Sage. Od roku 1982 bol členom skupiny Dinosaurus. Zomrel 11. januára 2005 vo veku 66 rokov v Kalifornii.
1943 – narodil sa Mick Abrahams (Luton, Bedfordshire, UK), exgitarista skupiny Jethro Tull. Túto formáciu založil počas decembra roku 1967 spevák a flautista Ian Anderson. Zišli sa v nej už skúsení muzikanti a názov skupiny si dali podľa vodcu roľníkov z 18. storočia. S vystúpeniami začínali v londýnskom hudobnom klube Marquee. V auguste 1968 sa zúčastnili hudobného festivalu v Sunbury, ktorý im otvoril cestu do popredia anglickej hudobnej scény. V novembri 1968 vydali debutový album This Was, ktorý bol úspešný. Pre nezhody s Ianom Andersonom odišiel Mick Abrahams v decembri 1968, založil skupinu Blodwyn Pig, po roch rokoch formáciu Mick Abrahams Band. S nimi vydal šesť albumov, na sólovej dráhe potom viac ako desať albumov.
1947 – narodila sa Patricia Bennett (Bronx, New York City), speváčka, členka skupiny Chiffons. Táto dievčenská vokálna formácia vznikla v roku 1960 na James Monroe High School v Bronxe. Prvé demo snímky nahrali s klaviristom a skladateľom Ronnie Mackom. Ich prvou pesničkou v americkej hitparáde HOT 100 bola Tonight’s The Night v septembri 1961. Úspech si na svoje konto pripísali v marci 1963, americký rebríček viedla ich skladba He’s So Fine. V máji 1963 vydali aj prvú LP platňu s rovnakým názvom He’s So Fine. Úspešná pre nich bola hlavne prvá polovica 60. rokov, do konca šiestej dekády vydali štyri albumy, v TOP 40 hitparáde mali päť skladieb. K diskografii patria ja štyri kompilačné albumy.
1947 – narodil sa Florian Schneider-Elseben (Düsseldorf, Nemecko), exčlen elektronickej skupiny Kraftwerk, hráč na klávesoch, dychových a sláčikových nástrojoch. Táto formácia vznikla v roku 1970 najprv ako dvojica v Düsseldorfe, založili ju Florian Schneider a Ralf Hütter. Táto dvojica sa zišla už na konzervatóriu v Düsseldorfe. V novembri 1970 vydali prvú LP platňu Kraftwerk. V roku 1974 sa rozšírili, prišiel Karl Bartos a Wolfgang Flür. V 80. rokoch sa presadili aj v Anglicku, v hitparáde mali šesť skladieb. Jedna z nich, The Model viedla v januári 1982 anglický rebríček. Ich tvorbu dokumentuje desať štúdiových, jeden live a tri kompilačné albumy. Na svojom konte majú dve ceny Grammy. Florian odišiel zo skupiny v novembri 2008.
1949 – narodil sa John Oates (New York City), spevák a gitarista, spolu s Darylom Hallom člen pop-rockovej dvojice dvojice Hall & Oates. Spoznali sa v roku 1967 na univerzite vo Filadelfii. Obaja mali v tej dobe svoje skupiny. V roku 1972, už ako dvojica nahrali a v novembri vydali prvý album Whole Oats. Prvú skladbu v hitparáde Sara Smile mali v apríli 1976. Od tej doby nasledovalo ich viac ako desaťročné úspešné obdobie. V singlovom rebríčku mali celkom 29 skladieb, z nich šesť sa dostalo až na prvé miesto. Hitmi boli piesne Rich Girl, Kiss On My List, Private Eyes, I Can’t Go For That, Maneater a Out Of Touch. Na svojom konte majú 18 štúdiových a viac ako tri desiatky live a kompilačných albumov.
1951 – narodil sa Bruce Gary (Burbank, California, USA), bubeník skupiny Knack. Táto rocková formácia vznikla v Los Angeles v máji 1978. V apríli 1979 vydali prvý album s názvom Get The Knack. Úspech im priniesla skladba My Sharonna, ktorá v auguste 1979 viedla americkú hitparádu. Vydali šesť štúdiových albumov a tri kompilácie. V singlovej hitparáde mali tri piesne, okrem známej My Sharona bola hitom aj Good Girls Don’t v októbri 1979. Rozišli sa v roku 1982. Dvakrát sa na koncertné pódiá vrátili, v rokoch 1986 až 1992 a 1996 až 2010. Bruce Gary zomrel 22. augusta 2006 vo veku 55 rokov v Kalifornii.
1979 – narodil sa Duncan James (rodený Duncan Matthew James Inglis, Salisbury, Wiltshire, UK), spevák, člen chlapčenskej skupiny Blue. Táto štvorica vznikla v Londýne v roku 2001. V máji 2001 mali v singlovom rebríčku prvú skladbu All Rise, ktorá sa dostala na 4. miesto. V novembri 2001 vydali pod týmto názvom aj debutový album. V novembri 2002 vydali druhý One Love a v novembri 2003 aj tretí s názvom Guilty. Všetky tri sa dostali v rebríčku na prvé miesto. Rozišli sa v roku 2005. Od roku 2009 pokračujú v činnosti, keď odohrali turné Best Of Blue. So skladbou I Can reprezentovali Anglicko na piesňovej súťaži Veľká cena Eurovízie 2011 v nemeckom Düsseldorfe, skončili na desiatom mieste. V januári 2013 vydali štvrtý štúdiový album Roulette, v marci 2015 piaty album s názvom Colours. K diskografii patrí aj šesť kompilačných a dva live albumy. V anglickej TOP 40 hitparáde mali 13 skladieb, z nich tri, Too Close, If You Come Back a Sorry Seems To Be The Hardest World sa dostali až na prvú pozíciu.
1966 – narodila sa Lucie Bílá (vlastným menom Hana Zaňáková, Otvovice, región Kladno), speváčka. Vyučila sa za dámsku krajčírku, potom študovala spev na ľudovej škole umenia. Ako speváčka začínala so skupinou Hélius, potom s formáciou Rock Automat. V rokoch 1984 – 1986 pôsobila tiež v heavymetalovej skupine Arakain, kde a Alešom Brichtom tvorili spevácke duo. Potom, čo sa sústredila na sólovú kariéru, zo skupiny Arakain odišla, ale každých päť rokov na výročných koncertoch so skupinou znova vystupuje. Potom účinkovala so skupinou Maximum Petra Hanniga. S nimi aj vydala v roku 1986 svoju prvú LP platňu Lucie Bílá, z tejto platne aj prvý hit Neposlušné tenisky. Od deväťdesiatych rokov je na sólovej dráhe. V roku 1992 vydala prvý sólový album Missariel. V tom istom roku si získala úspech aj účinkovaním v muzikáli Bedári. S úspechom potom účinkovala v ďalších muzikáloch Dracula (1994), Krysař (1996), Johanka z Arku (2000), Excalibur (2003) a Carmen (2008). Od polovice 90. rokov získala všetky ocenenia, ktoré ponúka česká hudobná scéna. V roku 1996 získala prvého českého Zlatého slávika, devätnásty je za rok 2016. V októbri 2007 vydala úspešný štúdiový album Woman, v novembri 2009 ďalšiu štúdiovku s názvom Bang! Bang! V roku 2008 vyšiel záznam koncertu na CD+DVD pod názvom Lucie Bílá / Lucerna. V novembri 2010 vyšiel album Bílé vánoce Lucie Bílé, v marci 2011 album Duety naBílo a v novembri 2011 pokračovanie Duety naBílo 2. V novembri 2012 vyšiel štúdiový album s názvom Modi, v októbri 2013 koncertné CD+DVD Bílé Vánoce v Opeře a vo februári 2014 nový album s názvom Recitál. V októbri 2014 vyšiel kompilačný trojalbum Diamond Collection. K životnému jubileu vyšiel v apríli 2016 nový album Hana aj kompilácia Velké hity pro slávnostní chvíle.
1970 – narodil sa Pavel Grohman (Benešov), hráč na bicích nástrojoch českej rockovej skupiny Chinaski. Túto formáciu založili v roku 1987 pod názvom Starý hadry dvaja spolužiaci Michal Novotný (neskôr Malátný) a Pavel Grohman. V roku 1989 si názov skrátili na St. Hadry. Od roku 1994 už používajú názov Chinaski. V novembri 1995 vydali prvý album Chinaski. V októbri 1997 vydali druhý album Dlouhej kouř, ktorého sa predalo 50-tisíc nosičov. Na svojom konte majú osem štúdiových albumov, siedmy Chinaski 07 vydali v septembri 2007 a väčšinu textov skladieb napísal práve bubeník Pavel Grohman. Pred ním vyšiel v septembri 2005 veľmi úspešný album Music bar s megahitom Tabáček. Aj vďaka tomuto albumu vyhrali Chinaski anketu Český slávik za rok 2005 v kategórii skupín. Za rok 2006 boli tretí, za roky 2007, 2008, 2009 a 2010 na druhom, za rok 2011 na treťom mieste. V októbri 2008 vyšlo live CD a DVD Když Chinaski, tak naživo, v septembri 2010 štúdiový album Není na co čekat a v októbri 2014 novú štúdiovku Rockfield. Pavel Grohman zomrel pri motocyklovej nehode 25. júla 2008 vo veku 38 rokov.
Lekárenská pohotovosť
Lekáreň BENU OC Aupark, Nitrianska 7555/18, 92101 Piešťany 8:00 – 19:00
Lekáreň Dr. Max Tesco, N. Teslu 6711/25, 92101 Piešťany 8:00 – 20:00
Lekáreň Dr. Max OD Kaufland, Adama Trajana 77, 92101 Piešťany 8:00 – 20:00