Basketbalové reprezentantky sa zišli v Piešťanoch, zabojujú o postup na ME
V nedeľu sa basketbalistky Slovenska zišli v Piešťanoch. Kúpeľné mesto na brehoch rieky Váh bude v nadchádzajúcich dňoch dejiskom bubliny, do ktorej sa, okrem Sloveniek, uchýlia aj reprezentantky Maďarska a Holandska, aby zabojovali o účasť na tohtoročných majstrovstvách Európy. Preto sme tento raz vyspovedali Tomáša Horkého, manažéra reprezentácie SR a tiež športového manažéra extraligových Piešťanských Čajok.
Čo museli podstúpiť dievčatá, aby vôbec mohli prísť do piešťanskej bubliny?
„Oproti novembru, keď im stačili dva PCR testy, sa zmenilo to, že FIBA asi sedemnásť dní pred začiatkom tejto bubliny pridala test na protilátky. Všetky dievčatá v užšej nominácii, realizačný tím a aj náhradníčky a náhradníci ho museli absolvovať. Komu vyšli protilátky, nemusel ísť na tie dva PCR testy. Z našej delegácie sa to týka troch basketbalistiek, ktoré mali protilátky, lebo už vírus prekonali a nemuseli tak podstupovať PCR testy. Ostatní sme ich absolvovali. Prvý v pondelok, druhý v piatok. Posledný výsledok som dostal v sobotu popoludní od Ivany Jakubcovej a môžem konštatovať, že všetci sme negatívni.“
Testovanie si ešte zopakujete aj v Piešťanoch?
„Podstatný bude ešte test priamo v bubline, ktorý sme absolvovali dnes ráno, pretože hráčky budú mať za sebou cestovanie, väčšina aj ligové zápasy. Takže až vtedy budeme mať istotu, ako sme na tom. Ale všetkých dvadsať dnes prišlo do bubliny.“
Vrcholom budú štvrtkový zápas proti Maďarsku a sobotný s Holandskom. Aký program dovtedy naše reprezentantky absolvujú?
„Budeme trénovať dvojfázovo, režim bude podobný ako v novembri: hotel – autobus – hala – autobus – hotel. Každá bude bývať sama na izbe. Každý tím bude mať v hoteli vyhradené svoje poschodie. Hotel je k dispozícii len pre nás, čo sme v bubline: pre hráčky, realizačné tímy, rozhodcov, zástupcov FIBA a tých, ktorí sa nejako podieľajú na fungovaní bubliny. Družstvá by sa nemali stretávať ani pri stravovaní, budú pripravené dve oddelené jedálne, aby sme predchádzali kontaktom. Takisto v hale, kde nemôžeme využívať šatne, iba na zápasy. Všetci, samozrejme, musíme nosiť rúška, umývať si ruky, ale to už je taký štandard.“
V novembri sme videli mužskú bublinu v Bratislave, teraz basketbalistky čaká bublina v Piešťanoch. A s ňou i domáce podmienky, ktoré by mali dopomôcť k vytúženému postupu na šampionát. Koľko je za tým práce, aby sa vôbec mohlo hrať v Piešťanoch?
„Veľa, veľa… Je to hlavne zásluha predstaviteľov SBA, generálneho sekretára Andreja Kuffu s prezidentom Milošom Drgoňom, pretože tí za to lobovali. Mali sme výhodu, že v doterajšom priebehu kvalifikácie sme doma neodohrali ani jeden zápas, zato Holanďanky aj Maďarky už doma hrali, takže sme boli vo výhodnej pozícii, aby bola bublina udelená mám. Aj tak to vôbec nebolo jednoduché, bolo okolo toho veľa vybavovania, či už na hygiene, alebo ministerstve školstva. A množstvo ďalších vecí. Takže stojí za tým viac ako mesiac a pol intenzívnej práce.“
Ako manažér národného tímu intenzívne komunikujete s basketbalistkami. Veľa sa hovorilo o tom, že jedna pozvánka akoby ani nenašla adresátku Žofiu Hruščákovú, ale skôr sa chceme spýtať na to, či u ďalších sa nevyskytli nejaké prekážky či ťažkosti.
„Pozvánka doručená bola, len neprišla odpoveď… K tejto téme bolo povedané už veľa a boli by sme radi, aby sme sa už plne sústredili na tie dievčatá, ktoré prídu, lebo chcú bojovať za Slovensko a chcú vybojovať postup. S hráčkami, ak máme odpoveď, že sú ochotné prísť, dennodenne komunikujeme, zisťujeme zdravotný stav, riešime logistiku, atď. Nejaké problémy sa vyskytli, ale nič dramatické, čo by sme nezvládli vyriešiť. Najnáročnejšie bolo z hľadiska testovania zosúladiť všetkých tých ľudí.“
Veď práve. Ak máte dohodnúť testy v Bratislave, Košiciach či Piešťanoch, nebude to taký problém, ale vy ste museli práve načas dostať na testy aj hráčky, ktoré nepôsobia na Slovensku…
„Sedem hráčok pôsobí v zahraničí, tam sme sa museli spoľahnúť na pomoc od nich aj od ich klubov, pretože ťažko nám na diaľku zabezpečovať testy. Komunikovali sme s klubmi a hlavne s dievčatami. Výhodou je, že nielen v Taliansku testovanie prebieha aj v rámci ich súťaží. Ony by tak či tak podstúpili testovanie. Podarilo sa im absolvovať testy tak, že platili pre reprezentáciu i pre ligové zápasy.“
Takže nakoniec chýba len jediná z reprezentantiek, s ktorými ste počítali, teda Michaela Fekete-Raková, však?
„Mišku Fekete nahradí Alexandra Hašková z Piešťan. Bola s ňou korektná komunikácia. Mali sme informáciu, že utrpela úraz, podvrtla si koleno a tri zápasy vynechala. Ešte netrénuje. Telefonovali sme spolu v stredu, keď sme ešte živili nádej, že by mohla prísť, ale vravela, že keď skúsila pobehnúť, bolelo ju to, a tak stále rehabilituje. Preto sme sa dohodli, že tento raz ju vynecháme, zostáva v Taliansku a my a zavoláme niekoho zdravého, kto môže pomôcť.“
Pozornosť sa, celkom pochopiteľne, sústredí na dievčatá, ktoré si tréneri vybrali do finálnej nominácie. Menej sa hovorí o náhradníčkach a o tom, že i tréner Juraj Suja a asistent Peter Jankovič majú svojich náhradníkov. Sú všetci naďalej pripravení?
„Nielen tréneri a hráčky. Každý člen realizačného tímu má za seba náhradníka. Takže aj ja, aj lekár, aj fyzioterapeut, aj masér. Samozrejme, aj tréneri. Tí sú teraz negatívni a veríme, že do pondelka sa už nič nezmení. Za nich sú však tiež pripravení Miloslav Michalík a Zuzana Žirková. S ostatnými komunikujeme, aby zostali v pohotovosti minimálne do pondelka. Ak by na testoch, nedajbože, niečo vyskočilo, nech vieme reagovať. Ak niekto vypadne a bude povolaný náhradník, ešte skôr než príde do bubliny, musí sa podrobiť testu. Za ochotu podstúpiť tento proces testovania a za to, že nám kryjú chrbát, by som všetkým náhradníkom a náhradníčkam rád poďakoval.“
Ťažko si predstaviť, že by na poslednú chvíľu vypadli tréneri, či napríklad manažér reprezentácie. Verme, že také čosi sa v praxi nestane. V týchto dňoch patríte medzi najvyťaženejších športových činovníkov nielen v našom basketbale, ale v slovenskom športe celkovo. Ako veľmi sa v takýchto situáciách hodia skúsenosti, ktoré ste s Piešťanskými Čajkami získavali aj v pohárovej Európe?
„Určite sa to hodí. Mnoho vecí sme odpozerali, ako vyzerajú v reáli. Jedna vec, čo je napísané v neskutočne dlhom FIBA protokole, druhá, ako to následne vyzerá v reáli. Pomohlo nám, že vieme, čo a ako fungovalo v Holandsku a takisto aj pri mužoch v Bratislave, pretože tam to vyšlo veľmi dobre. Latka je nastavená vysoko a my sa ju budeme snažiť nepodliezť. Pokiaľ ide o Čajky, máme výhodu, že sme v minulosti hrali v EuroCupe, kde tiež treba splniť celý rad podmienok. Aktuálna situácia v súčasnosti je dosť špecifická – najmä podmienky vo FIBA covid protokole. Od novembra, odkedy bola prvá bublina, je to zase o čosi iné. Je to náročnejšie.“
Zdroj: Slovakbasket.sk
Aktuálna informácia:
Negatívne. Negatívni. Basketbalové reprezentantky Slovenska a aj celý realizačný tím podstúpili po nedeľnom príchode do „FIBA bubliny“ v pondelok dopoludnia ešte jedno kolo testovania. Výsledok je potešiteľný: všetci sú v poriadku, covid-19 sa nevyskytol u nikoho.
Tréner Juraj Suja s asistentom Petrom Jankovičom tak môžu v Piešťanoch počítať presne s tou štrnástkou dievčat, ktorú si vybrali pre nadchádzajúce stretnutia kvalifikácie ME 2021. Odohrajú ich vo štvrtok proti Maďarsku a v sobotu proti Holandsku na domácej pôde piešťanskej Diplomat arény.
Už 18. januára priniesla oficiálna stránka Slovenskej basketbalovej asociácie www.slovakbasket.sk menoslov nominovaných: Michaela Balážová (Young Angels Košice), Barbora Bálintová (Arka Gdyňa, Poľsko), Nikola Dudášová (Sleza Vroclav, Poľsko), Michaela Fekete-Raková (Dinamo Sassari, Taliansko), Ivana Jakubcová (Le Mura Basket Lucca, Taliansko), Anna Jurčenková (Young Angels Košice), Natália Martišková (Piešťanské Čajky), Alica Moravčíková (Bascats Heidelberg, Nemecko), Sabína Oroszová (GEAS Sesto San Giovanni, Taliansko), Veronika Remenárová (KP Brno, Česko), Terézia Páleníková (Piešťanské Čajky), Miroslava Praženicová (MBK Ružomberok), Angelika Slamová (Arka Gdyňa, Poľsko) a Timea Sujová (ŠBK Šamorín). Pre zdravotné problémy z nominácie vypadla Michaela Fekete, ktorá si doliečuje zranené koleno. Nahradila ju Alexandra Hašková (Piešťanské Čajky).
Naše reprezentantky čakajú v týchto dňoch dvojfázové tréningy, aby sa pripravili na súboje, ktoré s definitívnou platnosťou rozhodnú o tom, či ich v lete uvidíme na „EuroBaskete 2021.“ Po prehre 59:73 v Maďarsku z novembra 2019 a víťazstve 84:64 na palubovke Holandska z vlaňajšieho novembra majú všetko vo vlastných rukách. Ak uspejú v oboch nadchádzajúcich meraniach síl, vyhrajú kvalifikačnú H-skupinu. Na postup by im však, aspoň hypoteticky, mohlo stačiť aj jedno víťazstvo.