Ošarpaný „Zlatokov“ na Bratislavskej ceste zrekonštruuje alternatívny dodávateľ energií
Piešťanská spoločnosť Magna Energia, ktorá sa zaoberá dodávkou elektriny a plynu, plánuje vybudovať svoje nové sídlo. Vyhlasuje preto ideovú urbanisticko-architektonickú súťaž s názvom Idea pre Magnu. Práve z nej by mala vzísť budúca podoba centrály spoločnosti. Súťaž overila Slovenská komora architektov. „Ide o jednu z mála súťaží návrhov, ktoré na Slovensku vyhlasuje súkromný sektor,” hovorí architekt Štefan Moravčík zo Slovenskej komory architektov.
Za miesto svojho nového sídla si najväčší alternatívny dodávateľ energií na Slovensku vybral dnes už opustený areál bývalej výrobne elektrických svetiel Heliand (neskôr Zlatokov) na Bratislavskej ulici v Piešťanoch. Magna nechce existujúce budovy asanovať, ale modernizovať a transformovať s ohľadom na hodnoty firmy. Cieľom je vytvoriť čo najpríjemnejšie interiérové i exteriérové prostredie pre takmer 40 stálych zamestnancov na prácu prevažne administratívneho charakteru.
„Dúfame, že sa nám podarí získať návrh na dôstojné a funkčné priestory, so zmyslom pre racionálnosť, bez nadmernej okázalosti,“ konštatuje predseda predstavenstva Magna Energia Martin Ondko.
Hlavnou výzvou pre súťažiacich bude podľa Ondka vyriešenie priestorovej organizácie areálu a prepojenie budov do jedného funkčného celku, vytvorenie príjemného pracovného prostredia pre zamestnancov firmy a celková ekonomická a ekologická udržateľnosť návrhu.
Identita miesta sa má zachovať
Areál bývalého Heliandu bol prvou výrobňou vianočného osvetlenia v Československu. Fungovala tu od obdobia po druhej svetovej vojne. V období socializmu bola firma zoštátnená a od roku 1957 zmenila názov na Zlatokov – okresný podnik miestneho priemyslu. Povestné vianočné osvetlenie (Muchotrávka, Snehuliaci či Svetlušky), ktoré sa vyrábalo v dielni na Bratislavskej ulici, sa dodnes nájde v slovenských domácnostiach.
Objekt vilového typu orientovaný do hlavnej ulice pravdepodobne slúžil ako obytný dom a bol postavený na konci 20-tych rokov 20. storočia. V rámci prevádzky výrobne značne zmenil svoje priestorové rozloženie a jeho pôvodný ráz je dnes už skoro nečitateľný. Pre potreby priemyselnej prevádzky bola v areáli pristavaná výrobná hala (dielňa) a v rôznych ďalších etapách obslužné objekty, sklady a garáže.
Práve transformácia tohto areálu bude predmetom súťaže overenej Slovenskou komorou architektov. „Sme radi, že hoci žiadna z existujúcich budov nie je národnou kultúrnou pamiatkou, odporúčaním investora pre súťažiacich je práca minimálne s hodnotnými časťami budov. A to z hľadiska zachovania identity miesta i racionalizácie nákladov na búranie,“ hovorí spracovateľ súťažných podkladov, mladá piešťanská urbanistka Lívia Gažová. Požadovaný obsah by tak mal byť v čo najväčšej miere obsiahnutý v súčasných budovách. Možná je práca s prístavbami, nadstavbami či dodatočnými prepojeniami.
Kto sa môže zapojiť?
Súťaže sa môže zúčastniť každý, kto dosiahol vysokoškolské vzdelanie minimálne prvého stupňa v odbore architektúra, urbanizmus alebo pozemné stavby. Architekti môžu svoje návrhy posielať do piatka 12. marca 2021. Víťazný návrh bude odmenený cenou 5 000 eur. Druhé miesto získa 3 500 eur a tretie 2 500 eur. Na odmeny je vyčlenených ďalších 2 500 eur.
O víťazoch rozhodne porota v zložení: Ing. arch. Michal Vršanský (predseda poroty), Ing. arch. Lukáš Kordík, Ing. arch. Peter Jurkovič, Ing. Peter Bohuš, Mgr. Zuzana Moravčíková. Náhradníkmi poroty sú Mgr. art. Michal Staško a Ing. arch. Adam Lukačovič. Všetky informácie a súťažné podklady sú dostupné na webstránke súťaže.