Príďte si pozrieť unikátnu výstavu pravekých fosílií
Stratené pralesy je názov výstavy, ktorú môžete uvidieť v priestoroch Balneologického múzea v Piešťanoch, vo Vile dr. Lisku. Jej otvorenie sa uskutočnilo vo štvrtok 21. mája. Vo vitrínkach môžete obdivovať viac ako osemsto exponátov fosílií zo Slovenska i zahraničia. Sú tu i fosílie z Prašníka i Červenej veže.
Nachádzajú sa tu ukážky, nad ktorými sa človeku zatajuje dych. Za sklom vo vitrínach sa vynímajú žlté drevné opály, v ktorých sa, keď sa pozriete pozornejšie alebo si vezmete lupu, nachádzajú stopy po drevokaznom hmyze, chodbičky vyhryzené larvami dávnovekých chrobákov do dreva ešte skôr, než sa stihli premeniť na kremíkovú látku. „Krásou vynikajú vzorky listov rastlín z lokality Močiar neďaleko Banskej Štiavnice. Zvyšky rastlín sa nachádzajú v hornine bielej farby, ktorá na prvý pohľad pripomína sadru. Je to však diatomit, hornina, ktorá vznikla usadzovaním kremitých schránok, rozsievok na dne dávneho sladkovodného jazera,“ uviedol autor výstavy, Tomáš Mlynský z Balneologického múzea v Piešťanoch.
O tom, že i náš región je bohatý na nálezy zaujímavých skamenelín svedčia i nálezy z Prašníka a Piešťan. „Ide o fosílie rastlín v podobe odtlačkov v pieskovcoch. Na vystavených vzorkách môžeme vo väčšine prípadov vidieť aj zuhoľnatené zvyšky konárikov a listov. Nachádzajú sa tu i fosílne drevá z Červenej veže. Sú zachované v podobe odtlačkov. Pôvodné drevo postupne odhnívalo, nahradili ho rôzne minerály, napríklad limonit, hematit, kalcit a chalcedón. Preto je aj ich farebná škála veľmi pestrá od čiernej, hnedej, červenej, žltej až po bielu,“ dodal T. Mlynský.