Záhorácke divadlo opäť zavíta do Domu umenia
Diváci môžu tešiť 20. mája o 19.30 hod. na klasickú komédiu v aktuálnom podaní Lýsistrata – Vzbura žen. Známu Aristofanovu antickú komédiu Lýsistrata, upravil do záhoráčtiny osvedčený autor Jozef Moravčík Jakubovec.
Staroveký grécky komédiograf Aristofanes (445 – 388 p. n. l.) sa nechal inšpirovať v tejto hre vojnou ktorá celé veky sužovala Grécko. Tento titul je v súčasnosti aktuálny hlavne pre celosvetový vojnový stav. Vojna sa vedie na všetkých úrovniach. Nielen militarismus, ale aj rôzne ideológie sú vojnou o naše mysle a duše.
Lýsistrata v preklade – žena čo rozpúšťa vojsko, je hlavnou hrdinkou hry. Aténske a Spartské ženy sa spoja pod vedením Lýsistraty a opevnia sa na Akropole. Ich hlavnou zbraňou je, že odmietnu mužom sex a ich cieľom je dosiahnuť, aby muži nepremrhali svoj život neustálymi bojmi, ale vrátili sa domov k svojim rodinám.
Dá sa povedať, že ide o prvú feministickú hru v dejinách. Zdá sa že Aristofanes chápal vtedajšie nízke postavenie žien v gréckej spoločnosti a predbehol tak dobu o 2400 rokov.
Súčasná feministická ideológia sa objavila len v minulom storočí a zahrnuje filozofické a sociálno-politické teórie o politickej, ekonomickej a sociálnej rovnosti žien s mužmi. Feminizmus chce svet, v ktorom ženy majú dostatok informácií a možností, aby mohli rozhodovať o svojom živote. Chce, aby ženy a dievčatá mali pocit, že na ich názoroch, hodnotách a snoch záleží.
V Aristofanovej utópii sa ženy vzbúria a odmietnu mužom to čo ich k nim najviac priťahuje – fyzickú rozkoš. Podarí sa ženám takýmto radikálnym spôsobom aspoň v divadle, na doskách čo znamenajú svet, nastoliť mier?
Dozvedia sa to diváci tejto vtipnej ľudovej antickej komédie v originálnom prevedení Záhoráckeho divadla. Inscenácia je veľkoformátová, tak ako doterajšie hry Záhoráckeho divadla. Vtipná scéna je inšpirovaná antickými pamiatkami s odkazom na náš súčasný nekultúrny prístup k nim. Záhorácki herci naživo spievajú a tancujú a aj keď sa v tomto nevyrovnajú profesionálom, nahrádzajú to oduševneným prejavom.
Komédia je ľudová doslova aj z latinského „vulgus “ a zaručene nenechá ani jedno divácke oko od smiechu suché. Napriek ľudovej vulgárnosti ktorá vychádza z toho, že hra bola napísaná v predkresťanskom období nechýba jej základný etický princíp – boj o život v mieri. Záhoráci dúfajú že piešťanské publikum sa rado príde pobaviť a pozitívne naladiť.
Réžia, dramaturgia: Ivan A. Fodor
Scéna: Milan Mikula
Kostýmy: Kristína Hroznová
Hudba: Viera Šusteková, Peter Kavický
Účinkujú: Ľuboslava Pavesková, Ivona Bolebruchová, Miroslava Zuščíková, Anna Reptová, Miroslava Orthová, Helena Tuláková, Elena Čambalová, Viera Vnuková,
Ján Hromek, Ján Želipský, Štefan Mikula, Jakub Mareček, Ján Černek, Rastislav Halabrín