Vo svete podvodov o koronavíruse figurujú už aj Piešťany
Mimoriadne nebezpečný hoax (podvod šírený prostredníctvom internetu) o koronavíruse zatiahol do podvodných tvrdení aj Piešťany. Tisíce Slovákov uverili klamstvu o údajnom pohrebe ženy nakazenej Covidom v Piešťanoch, s ktorou sa vraj nemohli rozlúčiť jej príbuzní. Statusom zverejnenom na sociálnej sieti sa zaoberá kriminálka.
V spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky polícia overovala status, podľa ktorého lekárka v Piešťanoch bez vyšetrenia určila, že pacientka s cirhózou pečene má ochorenie Covid-19 a krátko na to zomrela.
„Takto sa zbierajú pacienti do počtu na Covid,“ uvádza na začiatok autor v podvodnom texte. A ďalej vlastník profilu na sociálnej sieti s názvom Ruzena Farkasova rozpisuje zdanlivo srdcervúci príbeh: „Dnes som bola na pohrebe v Piešťanoch, bola to teta mojej nevesty. V piatok 29.8. ju manžel s dcérou zobrali do nemocnice, necítila sa dobre, mala cirhózu pečene v dosť pokročilom štádiu. Doktorka len preto, že zakašľala, ju okamžite poslala do karantény na pľúcnu ventiláciu, bez akéhokoľvek vyšetrenia s tým, že má Covid, žiadne testy, nič a o 2 hodiny bola mŕtva. Manžel a deti sa s ňou chceli rozlúčiť hneď ráno, no v žiadnom prípade ich k nej nepustili, nedostali žiadnu lekársku správu, len úmrtný list s tým hrozným slovom Covid.“
A v ďalšom autor(ka) textu opisuje ako sa vraj príbuzní so zosnulou nemohli rozlúčiť, že ju nemohli zaodieť do dôstojného oblečenia, ale že bola zabalená len do handry a uzatvorená do vreca. „Rodinu zosnulej dokonca na Covid ani netestovali,“ rozpisuje sa vo svojom podvodnom texte autor.
„Všetko v tomto statuse je klamstvo. Nemocnica v Piešťanoch nemala v danom období pacientku, ktorá je opísaná v statuse. Nemocnica v Piešťanoch doposiaľ nezaznamenala žiadny prípad pacienta infikovaného koronavírusom,“ vysvetľuje polícia.
A ako polícia ďalej uvádza v daný deň sa v Piešťanoch nekonal pohreb ženy s menom Mária. V statuse sa píše „piatok 29.8.“, pri čom to bola sobota.
Tým však preverovanie zo strany ministerstva zdravotníctva neskončilo. Zistili ešte ďalšiu informáciu. V rovnakom období bola v inom meste hospitalizovaná pacientka s cirhózou pečene (alkohol), test na koronavírus bol u nej negatívny, príčina úmrtia – metabolický rozvrat pri cirhóze (bronchopneumónia).
Prečo podľa polície ľudia šíria klamstvá
Zo psychologického hľadiska si takýmto spôsobom vytvárajú pocit vlastnej dôležitosti svojej osoby – sú to oni, ktorí „odhaľujú prísne zatajované informácie“ zo strany štátnych inštitúcií, nedajú sa tak ľahko „nachytať“, sú vždy o krok vpred.
Cielene spochybňujú postupy štátnych inštitúcií v boji proti koronavírusu, uprednostňujú svoj egoistický prístup a ohrozujú tak ľudí, ktorí ich klamstvám uveria.
Textom sa bude zaoberať kriminálka
Status bol poslaný kriminálnej polícii na prešetrenie, či nejde o šírenie poplašnej správy. Síce bol už zmazaný, bol však policajtmi kompletne zálohovaný.
Mal viac ako 1 800 zdieľaní, čo znamená, že sa dostal k viac ako 10 000 užívateľom Facebooku. V diskusii mnohí ľudia vyjadrovali pohoršenie nad postupom lekárov, čím preukázateľne uverili zverejnenému textu.
Takéto statusy sú podľa polície mimoriadne nebezpečné, keďže hovoria o konkrétnom príbehu jedného človeka, nezovšeobecňujú, a majú tak potenciál nielen ovplyvniť zdravie a život tisícov oklamaných ľudí, ale v krajnej situácii aj vyvolať nepokoje.
„Dobre si zapamätajte názov a fotografiu užívateľského účtu, keďže nie je vylúčené, že kedykoľvek sa na ňom môžu objaviť iné, závažné dezinformácie,“ vyzýva polícia.