Mauzóleum Chotekovcov je na predaj, štát zaň pýta desaťtisíce eur
Štát ponúka na predaj Mauzóleum Chotekovcov v Dolnej Krupej, ktoré dal koncom 19. storočia postaviť majiteľ miestneho kaštieľa Rudolf Chotek. Za národnú kultúrnu pamiatku pýta Okresný úrad v Trnave ako správca majetku štátu 77-tisíc eur. Pôvodne bola cena stanovená na 85-tisíc eur, záujemca sa však nenašiel. Ak by ani po viacerých kolách mauzóleum nikto nechcel, správca majetku štátu by bol povinný ponúknuť ho bezodplatne obci.
Obec Dolná Krupá má podľa starostu Mareka Dekana o pamiatku záujem, ten je však limitovaný jej finančnými možnosťami. „Obec má záujem o mauzóleum, ak by ho bolo možné získať bezodplatne alebo za symbolickú cenu. Zachovali by sme jeho terajšie využitie a zaradili by sme ho do okruhu pamiatok a zaujímavostí Dolnej Krupej, akými sú napríklad kaštieľ alebo park,“ povedal starosta Dekan.
Dedinu v blízkosti Trnavy čoraz častejšie vyhľadávajú turisti, okrem pamiatok ich priťahuje aj legenda o známom hudobnom skladateľovi Ludwigovi van Beethovenovi a jeho láske z miestneho kaštieľa, ale aj príbeh „ružovej grófky“ Márie Henriety Chotekovej, ktorá je v mauzóleu pochovaná. V súčasnosti býva mauzóleum sprístupnené len príležitostne.
Historický objekt mauzólea si vyžaduje investície, predovšetkým jeho exteriér už poznačil čas a nedostatočná údržba. „Ak by sme ho získali bezodplatne, určite by sme v rozpočte našli peniaze na to, aby mauzóleum zostalo v dobrom stave aj pre ďalšie generácie,“ dodal starosta Dekan.
Interiér kaplnky obnovili dobrovoľníci z dediny, vďaka ním je vo výbornom stave. Zaujímavý objekt sa stal viackrát aj terčom vandalov, ktorí z neho ukradli plechové prvky, obec by bola schopná zabezpečiť ho kamerami.
V mauzóleu je pochovaných šesť príslušníkov rodu Chotekovcov. Rudolf Chotek dal doň po dokončení preniesť telesné pozostatky svojej dcéry Anny aj manželky Márie, v roku 1903 tam pochovali aj jeho. Neskôr, už do podzemnej časti, pochovali aj jeho ďalšie deti Rudolfa Choteka II., Gabrielu Schönbornovú a v roku 1946 aj Máriu Henrietu Chotekovú, ktorá sa preslávila ako pestovateľka ruží.
Chotekovci patrili k starobylej českej šľachte. Jej najznámejším členom rodu bola ale žena — Žofia Choteková, neskoršia vojvodkyňa z Hohenbergu a manželka následníka trónu habsburskej monarchie — Františka Ferdinanda d´Este.
Práve ich vražda v Sarajeve v júni 1914 bola zámienkou na vypuknutie 1. svetovej vojny.
pror/SITA