Školy menia žiakov, žiaci menia školy
Zástupcovia tried Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch sa začiatkom februára stretli na prvom workshope, aby spolu s koordinátorkou projektu Stanislavou Šimovou a zvolenými žiakmi Matejom Brezovským a Emmou Vičanovou získali informácie o projekte Participatívny rozpočet na stredných školách, do ktorého sa zapojilo i naše gymnázium.
Krátka prezentácia oboznámila žiakov o výhodách i postupe celého projektu, ktorého cieľom je finančne prispieť na zlepšenie klímy a výučby na škole. Každý žiak má možnosť navrhnúť projekt, ktorý by prispel k zlepšeniu školskej atmosféry. Žiaci svoje nápady vložia na papier, vypočítajú sumu, ktorá však nesmie presiahnuť päťsto eur, a odôvodnia, prečo by mal byť zvolený práve ich návrh.
Vedenie školy schváli zrealizovateľné projekty, z ktorých bude vybraných desať najlepších. V rámci kampane môžu žiaci osloviť svojich budúcich voličov rozvešaním plagátov o svojom projekte, zdieľaním projektov na sociálnych sieťach či prednáškami v jednotlivých triedach. Po kampani sa spustí online hlasovanie. Porotou sú všetci žiaci i zamestnanci školy. Výsledky budú vyhlásené 4. mája a tisíc eur získaných od Trnavského samosprávneho kraja sa rozdelí medzi výherné projekty. Ich realizácia bude prebiehať počas mája a júna v mimovyučovacom čase.
Pre lepšiu predstavivosť, ako participatívny rozpočet prebieha, si žiaci zahrali spoločenskú hru s názvom Nie je mesto ako mesto. V skupinkách hľadali riešenia na najzávažnejšie problémy v daných mestských štvrtiach, vybrali dva návrhy projektov, ktoré by zlepšili situáciu a následne svoje rozhodnutie obhajovali presvedčivými argumentmi pred ostatnými. Na záver každý hlasoval za projekty, ktoré by si zaslúžili finančnú podporu od mesta.
V závere stretnutia si žiaci pozreli video o školách z Trenčianskeho kraja, ktoré sa už minulý rok zapojili do participatívneho rozpočtu. Okrem inšpiratívnych nápadov, ako napríklad relaxačná zóna, lavička lásky či dokonca protišmykový vstup do budovy školy, odzneli aj názory účastníkov, ktorým sa projekt veľmi páčil. Žiaci ocenili možnosť vysloviť a zrealizovať svoj návrh na zlepšenie školského prostredia, tiež konštatovali, že potrebná spolupráca ich viac skamarátila a sú hrdí, že svoj čas efektívne využili a vytvorili niečo, čo zlepší podmienky pre mnohých žiakov. Pedagógovia si všimli rapídne zlepšenie atmosféry v triedach i na škole a ocenili, že im to pomohlo identifikovať slabé miesta gymnázia.
Uvedomujeme si, že to nie je ľahká aktivita, zároveň však veríme, že žiaci vyhotovia a predstavia skvelé projekty, a tým zdokonalia našu školu.
Nikoleta Kutálková, 1.B,