Voľby: Ako volili Piešťany posledných 10 rokov (grafy)
Ktorá strana alebo hnutie získa najviac hlasov od ľudí v Piešťanoch.
Výsledky parlamentných volieb 2020 budú známe až v prvú marcovú nedeľu.
Piešťanský týždeň sa pozrel, s akými výsledkami skončili voľby v meste za posledných desať rokov.
Porovnali sme tiež, ako sa menil počet ľudí, ktorí v deň volieb hodia svoj hlas vo volebnej miestnosti.
Najviac ľudí chodí v Piešťanoch voliť do parlamentných voľbách
Smer vyhráva
Posledných šestnásť rokov vyhráva parlamentné voľby v Piešťanoch ako jediná politická partaj. Strana pod vedením Roberta Fica uspela v meste na Váhu počas štyroch posledných parlamentných voľbách.
Od roku 2010 si zakaždým pripísala výsledok nad tridsať percent zo všetkých odovzdaných hlasov. Strana si pripísala – podľa výsledkov hlasovania v Piešťanoch – prvý výrazný úspech už v roku 2002, kedy skončila druhá za vtedajším Mečiarovým HZDS-ĽS.
Pred štyrmi rokmi takmer o trinásť percent porazila liberálnu stranu Sloboda a solidarita na čele s Richardom Sulíkom. Za nimi nasledovala koalícia OĽaNO-Nova s Danielom Lipšicom a Igorom Matovičom.
Posilňujú aj ďalší
Takmer desať percent získalo v Piešťanoch vtedy aj hnutie Sme rodina s Borisom Kollárom, len o dve percentá menej zas získali kotlebovci z ĽSNS.
V roku 2012 si Smer – SD zaknihoval jeden z najsilnejších volebných triumfov v Piešťanoch.
Svoj hlas dalo skupine okolo Roberta Fica a Roberta Kaliňáka takmer 40 percent zo všetkých voličov, ktorí sa zúčastnili volieb v Piešťanoch.
Na druhom mieste sa s vyše dvojnásobným mankom umiestnili matovičovci, nasledovaní katolíkmi z KDH. Ako štvrtá strana skončila SDKÚ, ktorá vtedy predbehla sulíkovcov.
Voľba prezidenta
Iný pohľad už ponúkajú čísla o tom, ako v Piešťanoch volili hlavu štátu.
V roku 2004 triumfoval Ivan Gašparovič nad Vladimírom Mečiarom (68,43 % vs. 31,56 %) a svoj “piešťanský” úspech si zopakoval aj o päť rokov neskôr v súboji s Ivetou Radičovou.
Druhým víťazom prezidentských volieb v Piešťanoch sa stal až v roku 2014 Robert Fico.
Tento úspech však trval len dva týždne. V druhom kole už Piešťanci volili za hlavu štátu Andreja Kisku, ktorý získal takmer dvojnásobne viac hlasov ako líder Smeru.
Počas minuloročných prezidentských volieb v Piešťanoch suverénne dominovala v oboch kolách Zuzana Čapútová. Svojmu hlavnému protikandidátovi Marošovi Šefčovičovi nedala žiadnu šancu.
Voľby do EP
Historicky prvé eurovoľby vyhrala v Piešťanoch pravica na čele s jej vtedajším lídrom Mikulášom Dzurindom.
SDKÚ-DS vtedy so ziskom vyše 25 percent porazila KDH (19,31%), ale aj Mečiarovo HZDS-ĽS (16,94%). Až na štvrté miesto sa dostala – v tom čase aj vychádzajúca politická hviezda Robert Fico – strana Smer (16,72%).
Úspech pravice v eurovoľbách však trval iba päťročnicu. V roku 2009 už Smer-SD ukázal svoju dominanciu aj pri výbere europoslancov medzi Piešťancami a v meste nad Váhom suverénne triumfoval so ziskom 36 percent.
Na druhom mieste sa umiestnila koalícia SDKÚ-DS, ktorej dala svoj hlas pätina zúčastnených voličov v Piešťanoch a tretím KDH (12,41 percenta).
Ďalším triumfom Smeru (22,20 %) sa v Piešťanoch skončili aj eurovoľby v roku 2014.
SDKÚ si s KDH vymenila poradové miesta vo výsledkovej listine spred piatich rokov a prepadla sa na tretie miesto.
Doslova zemetrasenie medzi voličmi spôsobili minuloročné eurovoľby. Aj v Piešťanoch sa dostali do obľuby medzi voličmi nové strany, ktoré si zaknihovali nebývalí úspech.
Minuloročná zmena
Dominanciu Smeru v eurovoľbách ukončila koalícia PS/Spolu, ktorá si po tomto výsledku mohla Piešťany ako jednu zo svojich bá
Progresívci so ziskom 25 percent porazili Ficov Smer o vyše trinásť percentuálnych bodov.
Na treťom mieste si veľký úspech pripísali kotlebovci z ĽSNS. Necelé percento hlasov im vtedy chýbalo, aby aj oni preskočili Smer pri hlasovaní v Piešťanoch.
Regionálne rozdiely
Silní regionálni politici ukázali svoju dominanciu hlavne v komunálnych voľbách. Pred dvomi rokmi totiž pri voľbe primátora boli z trinástich kandidátov iba dvaja straníci.
Víťazom sa stal s veľkým náskokom Peter Jančovič, ktorý sa uchádzal o funkciu ako nezávislý kandidát. Aj na ďalších piatich priečkach sa potom umiestnili ľudia bez straníckej značky vo voľbách.
Trend sa potvrdil aj pri výbere piešťanských mestských poslancov. Do mestského zastupiteľstva sa zo sedemnástich poslancov dostalo 13 nezávislých.
Takmer sa kopírovala situácia spred štyroch rokov. Vtedy sa o funkciu primátora Piešťan uchádzalo 21 kandidátov, z toho až 19 si pripísalo pri meno skratku nezávislí.
Darí sa nestranníkom
Kandidát bez straníckej značky viac lákal ľudí v Piešťanoch aj pri posledných župných voľbách 2017.
Do krajského zastupiteľstva sa dostali traja nezávislí a dvaja kandidáti hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.
Sila “nezávislých” kandidátov sa prejavila v kúpeľnom meste aj pri župných voľbách v roku 2013.
Za Piešťany sa do krajského zastupiteľstva prebojovali dvaja nezávislí kandidáti, dvaja za koalíciu SDKÚ-DS a KDH a jeden nominant strany Smer.
V sobotu Piešťanci rozhodnú, či doterajší trend hlasovania bude pokračovať, alebo nastane zmena.