Čo Tamajka s Hudcovičom vo vodárňach zbabrali, Jančovič napráva
Piešťanom sa črtalo, že po časoch primátorovania Miloša Tamajku bude mať kúpeľné mesto vo vedení Trnavskej vodárenskej spoločnosti (TAVOS) zastúpenie dokonca dvojnásobné. V dobe, keď Tamajka ovládal radnicu a Tomáš Hudcovič so svojím zoskupením Spoločne pre Piešťany ovládal zastupiteľstvo, prišli Piešťany v TAVOS-e o zastúpenie takmer akékoľvek. A to ich aktívnym babráckym pričinením. Nové vedenie mesta a zastupiteľstvo tak diletantstvo tejto dvojice už rok napráva.
Na poslednom mestskom zastupiteľstve zvolili poslanci za kandidáta do predstavenstva TAVOS-u poslanca Jána Stachuru.
Už na začiatku leta sa Piešťany do vedenia TAVOS-u po rokoch vrátili a záujmy kúpeľného mesta v dozornej rade zastupuje primátor Peter Jančovič. Lenže po rokoch trvajúcich škriepok medzi Piešťanmi a väčšinovými akcionármi vodární to nebolo ani trochu jednoduché.
TAVOS má 98 akcionárov. Sú to výlučne obce a mestá okresov Trnava, Piešťany, Hlohovec (okrem samotného mesta Hlohovec) a tri obce z okresu Nové Mesto nad Váhom. Majitelia s viac ako piatimi percentami akcií spoločnosti sú len Trnava (29,68 %) a Piešťany (14,22 %).
Výkonným riadiacim orgánom TAVOS-u je výkonný manažment. Nad ním v hierarchii stojí dozorná a správna rada a vrcholným orgánom vodární je valné zhromaždenie zložené z 98 akcionárov. Členovia valného zhromaždenia majú silu svojho hlasu priamoúmernú počtom akcií, ktoré vlastnia, a takmer 44 percent hlasov vo valnom zhromaždení majú spolu Trnava a Piešťany. Stačí, aby s k nim pridali napríklad Vrbové a Madunice, a s viac ako 50 % hlasov si presadia čokoľvek. Alebo naopak, ak si hlavu postaví Trnava, Piešťany ju prehlasovať nezvládnu, aj keby sa pridali všetky obce v Piešťanskom okrese.
Do doby, kým neprišiel na piešťanskú radnicu Miloš Tamajka, a zastupiteľstvo so svojím SpP neovládol Tomáš Hudcovič, Piešťanom aj na základe sily akcií, ktoré mesto vlastní, vždy pripadal dôležitý post v riadiacich orgánoch. Ale vďaka tejto dvojici z dôvodu presadzovania si svojich osobných záujmov Piešťany o dôležité posty v TAVOS-e prišli.
Na vysvetlenie je potrebné zhrnúť udalosti okolo vodární od roku 2014.
Po voľbách primátor Piešťan a primátor Trnavy Peter Bročka pri presadzovaní zmien v TAVOS-e postupovali spoločne. Tamajka bol predsedom predstavenstva, Bročka predsedom dozornej rady.
Koniec kamarátstva prišiel, keď sa Tamajka a Bročka nezhodli na voľbe nového generálneho riaditeľa. Navzájom si verejne posielali odkazy o eštebáckych praktikách a vo vzťahoch medzi nimi to v akciovke doslova vrelo. Došlo to až tak ďaleko, že na základe Bročkovej iniciatívy akcionári TAVOS-u na valnom zhromaždení Tamajku z dozornej rady odvolali.
Tento fakt však pôvodne nemal znamenať, že by kúpeľné mesto o svoj adekvátny post v TAVOS-e prišlo. Bročka to otvoreným listom mesiace pred valným zhromaždením, na ktorom odvolali Tamajku, prisľúbil mestskému zastupiteľstvu a požiadal poslancov, aby si zvolili do TAVOS-u namiesto Tamajku svojho zástupcu.
A tak na marcovom zastupiteľstve v roku 2016 Michal Fiala trnavskému primátorovi vyhovel a navrhol prijať poslancami uznesenie, ktoré Tamajku poveruje v rámci valného zhromaždenia TAVOS-u požiadať o odvolanie samého seba z postu predsedu dozornej rady a následne navrhnúť namiesto seba poslanca za SpP Jozefa Malíka. A celá Hudcovičova parta toto uznesenie schválila.
K výmene Tamajku za Malíka však nikdy nedošlo, nakoľko u predáka SpP prevládla túžba po funkcii nad hájením záujmov mesta vo vodárňach a Tamajka to umne zužitkoval. Za funkciu druhého viceprimátora pre Hudcoviča krikľúňov z SpP umlčal. Následne Hudcovič pre Piešťanský týždeň potvrdil, že Tamajka má už jeho dôveru vrátane jeho postupov v TAVOS-e.
Dôsledkom pre mesto bol stratený významný post vo vodárňach. A vďaka funkcii pre Hudcoviča náhradu za Tamajku poslanci za SpP už viac nehľadali. Navyše sa Tamajka ako štatutár mesta začal súdiť s TAVOS-om o post, z ktorého ho valné zhromaždenie odvolalo. Do konca jeho pôsobenia vo funkcii primátora súd nerozhodol.
A tak čo piešťanský primátor a po funkcii bažiaci poslanec vo vodárňach zbabrali, nové vedenie radnice po voľbách v roku 2018 začalo naprávať. Jančovič stiahol žalobu a valné zhromaždenie TAVOS-u ho následne zvolilo na dôstojný post, ktorý druhému najväčšiemu akcionárovi vo vodárňach náleží.
V hre bol aj ďalší dôležitý post, i keď to tentoraz nevyšlo. Mesto malo aspoň šancu o post zabojovať, nie ako v dobách Tamajku a Hudcoviča, keď by sa s nimi o postoch v TAVOS-e zrejme nebavil ani informátor na vrátnici.