Sídliskové sokoly začali lietať – môžu pristáť aj na vašom parapete

  • Kultúra a spoločnosť / Príroda
  • 17. júla 2019, 10:00

Sokol myšiar je najčastejším dravcom, hniezdiacim v našich mestách a obciach. Vlastné hniezdo si nestavia, využíva kvetináče, rímsy, otvory, zákutia. Nepotrebuje žiadnu výstelku, najviac mu pomôže dostatok pokoja na nerušené hniezdenie. Odmenou sú potom mladé sokolíky. Tie práve v týchto dňoch často vyskakujú z hniezd a učia sa lietať.

Sokol myšiar si vlastné hniezdo nestavia, využíva kvetináče, rímsy, otvory. foto: dravce.sk

„Ľudia sú zo sokolov posedávajúcich na svojich parapetoch zmätení, volajú a píšu nám, čo majú robiť, niektorí chcú, aby sme si prišli sokoly odviezť. Mnohí netušia, o aký druh ide. Tento rok je prípadov viac ako inokedy, pretože vysoký stav drobných hlodavcov umožnil hniezdiť viacerým párom a odchovať vyšší počet mláďat,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

„Mestské hniezda sokola myšiara, ľudovo nazývaného aj poštolka alebo pustovka, zapisujeme do databázy, na základe údajov od ľudí. Tento rok evidujeme zatiaľ viac ako 60 hniezd z dvoch desiatok miest a obcí. V aktuálnom období z nich vyletujú mladé sokoly. Po opustení hniezda sú ešte slabé, nedokážu dobre lietať. Často sadnú tam, kde sa unavia – vo dvore, na múriku, na parapete či balkóne. Potrebujú si oddýchnuť a načerpať energiu, kým opäť odletia. Niekedy to môže trvať aj viac dní. Dospelý pár by mal nelietajúce mláďatá prikrmovať tam, kde sa rozhodli pristáť. Ak je mláďa vitálne, čulé, bez zranení a vyzerá byť v poriadku, doprajte mu, prosím, čas a pokoj. Báť sa ich nemusíte,“ vysvetľuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Keď je mláďa na zemi, môžete ho vyložiť na konár alebo múrik, skrátka vyvýšené miesto, do tieňa a bezpečia pred mačkami či psami. Ak je jedinec apatický, zranený, nezdá sa vám v poriadku, prípadne má iný očividný problém (ovísajúce krídlo, krvácanie), je potrebné kontaktovať odborníkov zo Štátnej ochrany prírody, Ochrany dravcov na Slovensku alebo iného združenia. „Jedince nekŕmte a neodnášajte z miesta nálezu bez porady s odborníkmi. Správnym postupom im môžete zachrániť život,“ dodáva Deutschová.

„Začiatkom týždňa sa nám podarila úspešná adopcia šiestich mláďat z rôznych kútov Slovenska. Rozmiestnili sme ich do hniezd vo voľnej prírode s mláďatami v rovnakom veku, pretože sokolí pár sa o ne postará lepšie než človek. Platí to i na sídliskách, preto zdravé sokoly, ktoré majú opateru, neodnášame preč,“ uzatvára Slobodník.

„Adoptované“ mláďatá ochranári rozmiestňujú do hniezd vo voľnej prírode. foto: dravce.sk

Jozef Vojčiniak, zdroj: Ochrana dravcov na Slovensku,

0 Shares

Najnovšie správy

Podľa meterologických informácii by prvé sneženie tejto zimy nemalo nechať na seba dlho čakať. Prvé vločky sa totiž očakávajú na…
  • 21.11.2024, 00:33
  • Piešťanský týždeň / počasie / Piešťany / Spravodajstvo / Región
Dnes je piatok 22. novembra. Tento deň je Sviatkom sv. Cecílie, patrónky hudby, hudobníkov a spevákov. Meniny má dnes Cecília.
  • 22.11.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 23. novembra 2024
Meniny má Klement, zajtra Emília