Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 28. mája. Tento deň je Dňom Amnesty International, Medzinárodným dňom akcií pre zdravie žien a Medzinárodným dňom džezu. Meniny má Viliam.
Mužské meno Viliam má nemecký pôvod a jeho význam je „muž s pevnou vôľou“. Viliamovia sú introvertní aj extrovertní. Dokážu sa uzavrieť do seba, ale aj úplne zapojiť do spoločenského života. Disponujú inštinktom, cítia veci, vopred predvídajú udalosti. Viliamov by sme mali brať takých, akí sú, alebo ich nechať tak. Ich životaschopnosť je obrovská. Viliamovia často riskujú, že prekročia hranice svojej odolnosti. Ovplyvňuje ich planéta Saturn. Ich obľúbené farby sú hnedá a čierna, ochranná rastlina kostihoj, ochranné kamene zafír a achát. Nemali by konať tvrdohlavo, podceňovať nebezpečenstvo, a izolovať sa od ľudí. Dopĺňať by si mali najmä vitamíny A, E , B a chrániť si sluch.
Známe osobnosti s menom Viliam:
princ Viliam – vnuk kráľovnej Alžbety, po svojom otcovi druhý následník britského trónu,
Vilo Rozboril – zabávač a moderátor,
Viliam Figuš-Bystrý (1875 – 1937) – hudobný skladateľ, autor opery Detvan,
Viliam Polónyi (1928 – 2012) – slovenský herec
V psom kalendári oslavuje meniny Archivald, Daxi.
Hudobný kalendár
1941 – narodila sa Pavlína Filipovská (Praha), speváčka, herečka a moderátorka, dcéra známeho herca Františka Filipovského. Spev a herectvo študovala súkromne. Od roku 1958 účinkovala v detských televíznych programoch. V roku 1959 dostala angažmán v divadle Semafor. Jej prvým hitom bola skladba Včera neděle byla. Od roku 1964 účinkovala v hudobnom divadle Apollo a neskôr aj v divadle Rokoko. Hitmi v tej dobe boli jej pesničky Kapitáne kam s tou lodí, Proč se lidi nemaj rádi, Nej nej nej, Kam letí ten čáp. Hrala vo filmoch Kdyby tisíc klarinetů a Ta naše písnička česká. Účinkovala v televíznych programoch Babičkina krabička a Vysiela štúdio A. Neskôr sa uplatnila aj ako televízna a rozhlasová moderátorka. V 90. rokoch moderovala ranné rozhlasové vysielanie. Jej dcérou je novinárka a moderátorka Pavlína Wolfová.
1944 – narodila sa Gladys Knight (Atlanta, Georgia, USA), speváčka, skladateľka, členka rodinnej soulovej formácie Gladys Knight & The Pips, ktorú založil jej brat Merald Bubba Knight. Prvú skladbu v americkom rebríčku Every Beat Of My Heart mali už v júni 1961. V decembri 1967 vydali aj prvú LP platňu Everybody Needs Love. Naplno sa presadili a úspech si získali hlavne v 70. rokoch. Na svojom konte majú sedem cien Grammy, v singlovej TOP 40 hitparáde mali celkom 26 piesní, najúspešnejšou z nich bola Midnight Train, ktorá sa dostala až na prvé miesto rebríčka. Vydali viac ako dvadsiatku štúdiových albumov a rovnaký počet kompilácií. Rozišli sa v roku 1989. Gladys je úspešná aj na sólovej dráhe, vydala desiatku albumov, ktoré jej priniesli sedem ocenení Grammy.
1945 – narodil sa John Fogerty (Berkeley, California, USA), spevák, skladateľ a gitarista. Táto rocková formácia začínala pod názvom Tommy Fogerty & The Blue Velvets. V júli 1967 si zmenili názov na Creedence Clearwater Revival. Názov bol zložený z troch častí, Creedence bolo meno ich dobrého priateľa, Clearwater pochádzalo z reklamy na pivo a Revival vyjadrilo hudobný zámer skupiny. V júni 1968 vydali debutový album Creedence Clearwater Revival. V marci 1969 mali v rebríčku prvý hit, skladbu Proud Mary o starom parníku na Mississippi, ktorá sa dostala na 2. miesto. V domácej singlovej hitparáde mali 17 piesní, na prvé miesto sa však nedostala ani jedna z nich, dosiali päťkrát druhú pozíciu. Prví boli iba raz, v anglickej hitparáde so skladbou Bad Moon Rising v júli 1969. Vydali sedem štúdiových albumov, dva z nich, Green River, vydaný v auguste 1969 a Cosmo’s Factory, vydaný v júli 1970 viedli americký rebríček. Rozišli sa v októbri 1972. Dvaja členovia kapely bubeník Dough Clifford a basový gitarista Stu Cook hrali od roku 1975 v skupine Don Harrison Band. V roku 1995 založili obaja skupinu Creedence Clearwater Revisited. Na sólovej dráhe vydal John Fogerty už v roku 1973 prvý album The Blues Ridge Rangeres. Na svojom konte má deväť štúdiových albumov, ten deviaty s názvom Wrote a Song For Everyone vyšiel v máji 2013. Hudobný magazín Rolling Stone ho radí na 40. miesto v stovke najlepších gitaristov a 72. miesto najlepších spevákov všetkých čias.
1948 – narodil sa Samuel Ivaška (Ružomberok), folkový gitarista, spevák a skladateľ. Je najstarším zo šiestich súrodencov. Folkovej hudbe sa venoval od skončenia strednej školy v roku 1967. Vzorom pre neho bol škótsky folkový spevák a gitarista Donovan. V roku 1969 zostavil vlastnú skupinu Ovečky. S ňou sa zúčastnil viacerých folkových a country festivalov v Prahe aj na plzeňskej Porte. V roku 1975 založil skupinu Morena. Bol režisérom dabingu v Čs. televízii Bratislava. Venuje sa filmovej tvorbe. V roku 2005 vydal album Albatros identity, v roku 2009 album Som vidiecky básnik.
1961 – narodil sa Rolland Gift (Birmingham, UK), spevák skupiny Fine Young Cannibals. Túto formáciu v štýle tanečného rocku založili v lete 1984 v Birminghame spolužiaci, spevák Roland Gift a gitarista Andy Cox, obaja v tej dobe už s muzikantskými skúsenosťami z kapely The Beat, ktorú založili ešte v roku 1978. Názov tejto formácie si dali podľa filmu zo 60. rokov. V júni 1985 mali v hitparáde prvú skladbu Johnny Come Home. V decembri 1985 potom aj prvý album Fine Young Cannibals. Vo februári 1986 sa opäť dostali do prvej desiatky rebríčka albiónu, bolo to s cover verziou pesničky Suspicious Minds, ktorej originál nahral Elvis Presley. Ich popularita vrcholila hlavne v závere 80. rokov. V hitparáde mali desať piesní, z nich najväčšími hitmi boli She Drives Me Crazy vo februári 1989 a Good Thing v máji 1989. Vo februári 1990 získali Cenu Brit Awards ako najlepšia britská skupina. Rozišli sa v roku 1992, o štyri roky neskôr obnovil Roland Gift činnosť. Ich diskografia obsahuje dva albumy, úspešnejším z nich bol The Raw & The Cooked, vydaný vo februári 1989, ktorý sa dostal na prvé miesto rebríčkov v Británii aj v Spojených štátoch. K diskografii patria aj štyri kompilácie, najnovšia z nich She Drives Me Crazy vyšla vo februári 2009.
1967 – narodila sa Szidi Tobias (rodená Sidónia Tobiášová, Kráľovský Chlmec), herečka a speváčka. Vyštudovala herectvo na VŠMU, už počas štúdia hosťovala v činohre SND. Szidi je členkou súboru Divadla Astorka Korzo ’90. Hrala v inscenáciách Armagedon na Grbe, Sluha dvoch pánov či Zločin a trest. Okrem herectva sa Szidi venuje aj hudbe a spievaniu. Účinkovala v šiestich filmoch, na svojom konte má päť albumov.
1968 – narodila sa Kylie Minogue (Melbourne, Austrália), speváčka, skladateľka aj herečka. Svoju umeleckú dráhu začínala už v jedenástich rokoch v austrálskych televíznych seriáloch, tým prvým bol The Sullivans. V ďalšom seriáli Skyways hrala spolu s Jasonom Donovanom. K spevu sa dostala cez rugby, ktoré je v Austrálii národným športom. Pred zápasom rugby v júli 1987 dostala ponuku zaspievať na štadióne, vybrala si skladbu Loco-Motion američanky Little Evy. Zaujala vydavateľskú firmu Mushroom a mesiac nato ju nahrala v štúdiu. Pesnička sa stala hitom, v auguste 1987 viedla austrálsku hitparádu a stala sa najpredávanejším singlom 80. rokov v Austrálii. Kylie vzbudila záujem aj na britských ostrovoch, vo februári 1988 viedla prvýkrát anglický rebríček so skladbou I Should Be So Lucky. Od tej doby je na výslní svetovej hudobnej scény. V anglickej singlovej hitparáde mala zatiaľ 43 skladieb, z nich sedem sa dostalo až na prvé miesto. Vydala dvanásť štúdiových albumov, ten prvý Kylie vyšiel v júli 1988, najnovší Kiss Me Once v marci 2014, predchádzajúci jedenásty Aphrodite v júli 2010. K diskografii patrí aj päť live a dvanásť kompilačných albumov, najnovšími sú The Best Of Kylie Minogue z júna 2012 a akustický album The Abbey Road Sessions z októbra 2012. V novembri 2015 vydala album s vianočnými pesničkami Kylie Christmas. Kylie disponuje úžasnou energiou a vôľou, ktoré jej pomohli prekonať aj rakovinu prsníka, ktorú jej diagnostikovali v máji 2005.
1980 – narodil sa Mark Feehily (Sligo, Írsko), člen írskej chlapčenskej vokálnej skupiny Westlife. Táto chlapčenská vokálna formácia vznikla v júli 1998 v írskom Dubline. V apríli 1999 mali v hitparáde prvý úspešný singel Swear It Again. V novembri 1999 vydali debutový album Westlife, ktorý sa v rebríčku dostal na druhé miesto. V roku 2004 odišiel na sólovú dráhu Brian McFadden, od tej doby účinkovali ako štvorica. Na svojom konte majú desať štúdiových albumov, desiaty Gravity vyšiel v novembri 2010. K diskografii patria aj tri kompilačné albumy. V TOP 40 hitparáde mali 25 skladieb, z nich sa trinásť dostalo až na prvé miesto. Hitmi boli piesne Swear It Again, If I Let You Go, Flying Without Wings (všetky 1999), Fool Again, My Love (2000), Uptown Girl, Queen Of My Heart (2001), World Of Our Own, Unbreakable (2002), Mandy (2003) aj The Rose (2006), všetky na prvom mieste. Na začiatku roka 2012 ohlásili rozchod skupiny.
Lekárenská pohotovosť
Lekáreň VERONIKA Teplická 2265/8, 92101 Piešťany 20:00 – 22:30
Lekáreň BENU OC Aupark, Nitrianska 7555/18, 92101 Piešťany 16:00 – 20:00
Podujatia, akcie
GALÉRIA FONTÁNA
7.5. – 29. 5.
Jaroslav Áč
Výstava obrazov
FOYER KSC FONTÁNA
14.-29. 5.
Pavol Demeš: Indonézia vo fotografii
FOYER MSKS
2.-29. 5.
Z činnosti MsKS Piešťany v roku 2018
DOM UMENIA
Výstavy:
3.-26. 5.
Galéria
Milan Herényi
ŽIVOT V POHYBE
Obrazy
Stála expozícia
Foyer, 2. poschodie
Akademický maliar Jozef Bubák
SYMFÓNIA O ČLOVEKU
maľba
Výstavy sú otvorené:
utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h
pondelok – zatvorené