Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 21. apríla. Meniny má Ervín.
Mužské meno Ervín patrí k zriedkavejším menám, má nemecký pôvod a znamená „priateľ cti“. Ervínovia patria skôr k tvrdohlavým ľuďom. Sú aktívni, temperamentní a majú neočakávané reakcie. Títo muži majú taktiež sklon donekonečna dumať a pociťujú ťažkosti pri výbere a rozhodovaní. Radi sa uzatvárajú do seba. V detskom veku ich neslobodno zanedbávať. Ervínkovia pociťujú potrebu dobre sa začleniť do milujúcej rodiny a poznávať svoje malé kráľovstvo. Ich vitalita je veľká, ale majú sklon preceňovať svoje sily, takže jedia hocičo a hocikedy. Mali by byť striedmejší v dôverčivosti a utrácaní peňazí. Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Ich šťastné farby sú zelená, biela, žltá, ochranné rastliny nechtík, ligurček a podbeľ, ochranné kamene smaragd a zafír.
Známe osobnosti s menom Ervín:
Ervín Velič – horský vodca
V psom kalendári oslavuje meniny Cori, Gary.
Hudobný kalendár
1929 – narodila sa Judita Čeřovská (rodená Judita Štěrbová, Most), česká speváčka. Spievať začala už počas stredoškolského štúdia. V roku 1957 vyhrala v súťaži Hľadáme nové talenty a dostala angažmán v pražskej Alhambre. Populárna bola hlavne v 60. rokoch, pôsobila často v zahraničí, najmä v Nemecku. Z tej doby sú známe hity Dominiku, Je po dešti, Řekni kde ty kytky jsou, Můj ideál či Každý jednou velkou lásku potká. Od roku 1989 vystupovala so skupinou Ivan Smetáček Jazz Ensemble, s ktorou spievala šansony, swingové a jazzové evergreeny. Zomrela vo veku 72 rokov 9. októbra 2001 v Prahe. Je považovaná za jednu z najväčších speváckych legiend československej populárnej hudby 20.storočia. V roku 2004 vyšla kompilácia Lady Song / Největší hity.
1940 – narodila sa Edita Štaubertová (Praha), speváčka. Hudobné vzdelanie získala na konzervatóriu, spievať začala s amatérskou skupinou. Zúčastnila sa súťaže Hledáme nové zpěváky a po nej bola v roku 1959 prijatá do Studia mladých zpěváků. Od roku 1961 účinkovala v divadle Alhambra. Na jej spevácky vývoj mal vplyv skladateľ Harry Macourek. Jej najznámejšími hitmi boli Babičko, nauč mě charleston, Růžová krinolína a Zlaté střevíčky. V neskoršom období spievala aj dychovku a venovala sa účinkovaniu v estrádnych programoch. Zomrela v novembri 2010.
1947 – narodilsa Jaroslav Hutka (Olomouc), český folkový pesničkár, výrazná osobnosť českého folku. Študoval na pražskej umeleckopriemyselnej škole. Vystupoval už od konca 60. rokov s vlastným programom, v ktorom dominovali moravské ľudové pesničky. V roku 1972 založil folkové združenie Šafrán. V roku 1975 vydal prvú LP platňu Stůj břízo zelená. Rok nato vydal druhú LP Vandrovali hudci. Hutka bol signatárom Charty 77. Z tohto dôvodu mal už v roku 1977 zakázané verejné vystupovanie. Pre politický nátlak odišiel v októbri 1978 z Československa, žil v emigrácii v Holandsku. Vrátil sa v novembri 1989, spieval na Letenskej pláni po boku Marty Kubišovej. Dnes si svoje piesne vydáva sám, svoju edíciu pomenoval Samopal. Vystupuje v malých sálach v sprievode iných interpretov, medzi nimi aj s gitaristom Radimom Hladíkom. V novembri 2007 vydal singel so skladbou Udavač z Těšína, ktorú adresoval Jaromírovi Nohavicovi za to, že podal informácie štátnej bezpečnosti o Karlovi Krylovi. V roku 2011 vydal album Tak jako květ. Sú na ňom piesne, ktoré nahral vo februári 1985 v štúdiách Slobodnej Európy spolu s Karlom Krylom. V októbri 2013 vydal CD Bílý slon s novými piesňami o zvieratkách nielen pre deti. V decembri 2014 vyšlo 3CD Jaroslav Hutka Lucerna Live 21.1.1990. K 25. Výročiu novembrovej revolúcie 1989 vyšiel záznam prvého veľkého koncertu Hutku v pražskej Lucerne v januári 1990. Koncert priniesol všetky známe piesne, akými sú Ježíšek, Slunečnice, Stůj, břízo zelená, Hádala se duše s tělem, Havlíčku, Havle, Náměšť či Sociální balada.
1947 – narodil sa Iggy Pop (vlastným menom James Newell Osterberg jr., Muskegon, Michigan, USA), spevák, gitarista, hráč na klávesoch aj bicích nástrojoch. Začínal ako spevák a bubeník v roku 1964 v skupine Iguanas. Potom to boli skupiny The Prime Movers a The Chosen. V roku 1967 založil formáciu The Psychedelic Stooges, v októbri 1967 si upravili názov na Iggy & The Stooges. V júli 1969 vydali prvú LP platňu The Stooges. V 70. rokoch dvakrát prerušili činnosť, príčinou bola Iggyho závislosť na drogách. Pomohol mu David Bowie, s ktorým spolupracoval na dvoch albumoch. V roku 1982 napísal hudbu k filmu Rock’n‘ Rule. Účinkoval vo filmoch Sid & Nancy a Colour Of Money. V roku 1990 hral hlavnú úlohu vo filme Cry Baby. Hitom bola jeho skladba Candy vo februári 1991. So Stooges vydali päť albumov. Na svojom konte má 17 sólových albumov, najnovší Post Pop Depresssion vyšiel v marci 2016. K diskografii patrí aj sedem kompilačných a live albumov.
1948 – narodil sa Paul Davis (Meridian, Mississippi, USA), country a popový spevák. Vyrástol v Nashville, prvú skupinu si založil už po skončení strednej školy. V decembri 1974 mal v hitparáde prvú skladbu Ride ‚Em Cowboys. Úspešné pre neho bolo obdobie do konca 80. rokov. Vydal osem albumov, v hitparáde mal osem skladieb. Najúspešnejšími boli I Go Crazy v novembri 1977 a ’65 Love Affair v apríli 1982. Zomrel 22. apríla 2008 v americkom Meridian iba deň po 60. narodeninách.
1950 – narodil sa Karol Duchoň (Galanta), spevák. V roku 1968 vyhral súťaž amatérskych spevákov v Zlatých Moravciach. Vyhral ju a hneď dostal ponuku na zahraničné angažmán s orchestrom Jaroslava Mikulu. Prerušil štúdium a odišiel s týmto orchestrom do zahraničia. Od roku 1969 už spieval po boku Evy Mázikovej so skupinou Vlada Hronca. V rokoch 1973 a 1974 získal striebornú a zlatú Bratislavskú lýru za pesničky Chvála humoru a Zem pamätá. V roku 1975 spieval na festivale v Tokiu pieseň Čardáš dvoch sŕdc a v tom istom roku mu vyšla aj prvá LP platňa Čardáš dvoch sŕdc. V roku 1976 dostal pozvanie do Nemecka a tam nahral pre nemeckú pobočku americkej spoločnosti RCA Victor album, ktorý vyšiel pod názvom Karol. Vyslúžil si pomenovanie slovenský Tom Jones, ktoré dostal od nemeckej kritiky. V úspechoch pokračoval aj v 80. rokoch. K nim sa však postupne pridružila zlá životospráva, ktorá mu bola osudná. Karol Duchoň zomrel mladý, vo veku 35 rokov 5. novembra 1985. V edícii Opus 100 vyšli v roku 2010 dva jeho albumy z rokov 1974 a 1980.
1957 – narodil sa Július Kinček (Bratislava), skladateľ a publicista. Pracoval ako hudobný dramaturg v Československej televízii, neskôr ako dramaturg vydavateľstva Opus. Spolupracoval s viacerými slovenskými interpretmi, Petrom Nagyom, Robom Grigorovom, Júliou Hečkovou a skupinou Team. Je spoluautorom viacerých slovenských hitov Petra Nagya, medzi nimi Kristínka iba spí, Až sa znova narodím, Psi sa bránia útokom, Ale, Nič nezmení môj svet aj skupiny Team, ku ktorým patria Prievan v peňaženke, Ženy a kvety sa nekradnú, Držím ti miesto. V súčasnej dobe je riaditeľom vydavateľstva Forza Music.
1958 – narodil sa Mike Barson (Londýn), hráč na klávesových nástrojoch skupiny Madness. Táto ska-popová formácia vznikla v roku 1976 v Londýne, v priebehu dvoch rokov sa zaradila k špičke anglickej rockovej hudby. V novembri 1979 vydali prvý album One Steep Beyond. Už ten prvý bol úspešný, dostal sa v rebríčku na 2. miesto. Do anglickej hitparády sa dostalo celkom 29 skladieb tejto formácie, medzi nimi hity My Girl, Baggy Trousers, House Of Fun, Wings Of A Dove. Najúspešnejšou z nich bola House Of Fun z mája 1982, ktorá sa dostala na prvé miesto. Rozišli sa v septembri 1986, v roku 1992 obnovili účinkovanie. Na svojom konte majú dvanásť vydaných albumov, najnovší Can’t Touch Us Now vyšiel v októbri 2016. K diskografii patrí aj pätnásť live a kompilačných albumov.
1959 – narodil sa Robert Smith (Blackpool, UK), gitarista, spevák a skladateľ skupiny Cure. Túto formáciu založil pod prvým názvom The Easy Cure v roku 1976 v anglickom Crawley gitarista Robert Smith. V júni 1979 vydali prvý album s názvom Three Imaginary Boys. V apríli 1981 mali v singlovej hitparáde prvú skladbu Primary. V hitparáde mali 23 skladieb, jeden z ich najväčších hitov, skladba Friday I’m In Love je z mája 1992. Už pred ňou boli hitmi The Lovecats (1983), Lullaby (1989) a High (1992). Na svojom konte majú 13 vydaných štúdiových albumov, trinásty s názvom 4:13 Dream vyšiel v októbri 2008. Najúspešnejším z nich je Wish, ktorý vyšiel v apríli 1992 a dostal až na prvé miesto v rebríčku. Do diskografie skupiny patrí ešte desiatka koncertných albumov a kompilácií.
1963 – narodil sa Johnny McElhone (Glasgow, Škótsko), gitarista skupiny Texas. Táto rocková formácia vznikla v Glasgowe v roku 1986, jej spoluzakladateľom bol práve John McElhone. Presadili sa skladbou I Don’t Want A Lover, vydanou vo februári 1989. Ešte v roku 1989 vydali aj prvý album Southside. Úspešná bola pre nich druhá polovica 90. rokov. Albumy White On Blondie, vydaný v októbri 1996 a The Hush, vydaný v máji 1999 sa dostali na prvé miesto v rebríčku. Na svojom konte majú deväť štúdiových albumov, novinkou je Jump on Board z apríla 2017. K diskografii patrí aj jeden koncertný a tri kompilačné albumy. V singlovej TOP 40 mali 22 skladieb.
1963 – narodil sa Juraj Burian, gitarista, skladateľ a aranžér. Vyštudoval hru na gitare na bratislavskom konzervatóriu. V rokoch 1992 až 1995 absolvoval štúdium na známej Berklee College Of Music v Bostone. S hudbou začínal v roku 1984 ako člen skupiny Klobása Petra Breinera, po nej účinkoval v triu Jakabčic, Burian, Jaro. Je autorom piesne Kým nás máš, s ktorou súťažil v roku 1996 Marcel Palonder na piesňovom festivale Veľká cena Eurovízie v nórskom Oslo. Spolupracuje s viacerými osobnosťami domácej aj zahraničnej hudobnej scény.
Lekárenská pohotovosť
Lekáreň REGIA Nálepkova 4, 92101 Piešťany 7:00 – 22:30
Podujatia, akcie
KINO FONTÁNA:
o 15.30 h
Detské predstavenie
Hľadá sa Yeti
Animované dobrodružstvo pána Spojku sa začína vo chvíli, keď sa unavený z večnej samoty uprostred divočiny rozhodne napísať list nebojácnemu prieskumníkovi sirovi Lionelovi Frostovi. Prosí ho v ňom, aby mu pomohol nájsť svojich súkmeňovcov, ktorí žijú v tajomnom údolí Šangri–La. Slovenská premiéra. Kanada/USA-2019, MP 7, slovenský dabing, 95 min.
Vstupné: 5 €
So. 20., Ne. 21. 4. o 17.30 a 20.00 h
Cyntoryn zvieratiek
Adaptácia rovnomenného slávneho hororu Stephena Kinga, ktorý o tejto svojej knihe vyhlásil, že ju považuje za svoj najdesivejší román. Doktor Louis sa so svojou rodinou presťahoval z veľkomesta na vidiek, do veľkého domu na okraji lesa, v ktorom sa ukrýva cintorín domácich zvierat. A návrat ich zabitej mačky spustí lavínu desivých udalostí.
USA-2019, MP 15, slovenské titulky, 101 min.
Vstupné: 5 €
FOYER KSC FONTÁNA:
6.3. – 26. 4.
Kolmý riečny breh – najlepšie miesto pre život
16.-28. 4.
Milan Rastislav Štefánik
Politik, diplomat a astronóm
GALÉRIA FONTÁNA
16.4. – 5. 5.
Autolinea 2019, Archedizajn 2019, ProFUTURO 2019
Výstava dizajnérov a žiakov Strednej umeleckej školy v Trenčíne
FOYER MSKS
1.-30. 4.
Z činnosti MsKS v roku 2018
Výstava fotografií
Výstavy:
2.4. – 1. 5.
US Lúčnica – Dom umenia Piešťany a Galéria insitného umenia v Kovačici
3 x Kňazovic – výstava insitného umenia troch generácií autorov z Vojvodiny (Srbsko)
50.výročie vydania poštovej známky s motívom „Detský tanec“ autora Jána Kňazovic
50.výročie umeleckej tvorby dcéry Anny Kňazovic
25.výročie umeleckej tvorby vnučky Nataši Kňazovic
2.4. – 1. 5.
Výstava členov Výtvarného klubu pri MsKS Piešťany
Stála expozícia
Foyer, 2. poschodie
Akademický maliar Jozef Bubák
SYMFÓNIA O ČLOVEKU
maľba
Výstavy sú otvorené:
utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h
pondelok – zatvorené