Múzeum vystavilo aj medenú sekerku z praveku
Obdivovatelia histórie sa vo štvrtok 14. marca stretli vo Vile dr. Lisku na Štefánikovej ulici v Piešťanoch, kde Balneologické múzeum Imricha Wintera uviedlo ďalšiu zaujímavú výstavu artefaktov. Kým jedna časť patrila najmä stredovekým zbraniam, v druhej miestnosti si návštevníci mohli prezrieť nálezy z Chtelnice.
Výstavu s názvom Medzi Váhom a Malými Karpatmi otvoril riaditeľ múzea Vladimír Krupa: „Prvou časťou výstavy sú nálezy zbraní a nástrojov z rieky Váh. Našli sa zväčša náhodne pri úprave koryta rieky, bagrovaní štrku, a to buď priamo v rieke, alebo v jej záplavovom území.“ Ide o súbor stredovekých zbraní z 15. storočia z Drahoviec, ktorý sa našiel v roku 1988. Časť z neho býva vystavená aj v stálej expozícii. Dopĺňajú ho niektoré staršie nálezy, ktoré sa našli pri stavbe kanála Váhu, respektíve pri stavbe hydrocentrály v Hornej Strede.
Medzi novšie nálezy patrí súbor kovových predmetov z Ducového, pričom ide o sekery či rôzne kovania. Boli tam nájdené aj stredoveké zbrane ako fragmenty meča, hroty kopijí alebo oštepov. Pochádzajú z náplavov rieky Váh. Z tohto súboru je vo Vile dr. Lisku časť vystavená.
„Z tohto súboru sa vymykajú tri predmety pochádzajúce zo staršej a strednej doby bronzovej,“ uviedol riaditeľ, pričom priblížil, že ide napríklad o veľmi cennú medenú sekerku z praveku.
V tej istej miestnosti sa nachádzajú aj repliky historických zbraní, ktoré na výstavu múzeu zapožičala skupina historického šermu Argenti. „Venujeme sa prelomu 14. a 15. storočia, chodíme po rôznych podujatiach a ukazujeme ľuďom, ako sa v tom období žilo, jedlo, bojovalo. Sme skupina, ktorá oživuje históriu,“ prezradil Martin Markus Homola. Do Vily dr. Lisku priniesli niekoľko zbraní, ktoré zhotovili podľa originálov, pričom informácie čerpajú z dobových prameňov.
Poslednou časťou sú vystavené nálezy z Chtelnice. „Sú to nálezy z menších prieskumov, keď sme sledovali zemné práce, ktoré sa robili pri budovaní sietí, plynu, alebo pri úprave námestia. Najväčším súborom sú nálezy z kaštieľa v Chtelnici. Ten súčasný síce pochádza z 18. storočia, ale na jeho mieste stál starší kaštieľ, kde aj pamiatkarsky výskum ukázal, že veľká časť pivníc sa vzťahuje k staršej budove,“ povedal V. Krupa.
Výstavu si môžete pozrieť do 28. apríla.
(am)