Hlodavce sú veľmi inteligentné zvieratá
Chcete si zaobstarať domáceho štvornohého miláčika? Piešťanský týždeň spoločne s veterinárom Miroslavom Bernátom z ambulancie AB-VET pripravil sériu článkov o psoch, mačkách a exotických zvieratách. V desiatej časti sa dozviete, na čo si treba dať pozor pri chove domácich hlodavcov.
Pri výbere domáceho miláčika – hlodavca by si ľudia mali rozmyslieť, čo im bude v byte vyhovovať. Myši či potkany potrebujú klietku. Morčatá a králiky sú už na veľkosť výbehu – ohrady náročnejšie. Chovatelia musia počítať, že väčšie hlodavce v dospelosti môžu mať dva i viac kilogramov.
„Malé hlodavce môžeme označiť za všežravce. Tie väčšie treba brať striktne ako bylinožravce. S tým sa spája veľa tráviacich problémov, ktoré spôsobí hlavne neznalosť majiteľov. Základ pre väčšie zvieratá sú granule a seno. Treba im zabezpečiť tiež niečo na hlodanie a dobré sú i vitamínové preparáty. Dnes sa dá nájsť špecializovaná strava pre mláďatá, dospelých i seniorov,“ povedal M. Bernát.
Problémy môžu nastať i v prípade, že do domácnosti príde nový (druhý) štvornohý člen. Zdravotné ťažkosti mu môže spôsobiť neznáme prostredie, stres, ale aj „zabývané“ zvieratá. V takomto prípade je dobré dať zviera do improvizovanej karantény, no tak, aby malo výhľad a kontrolovaný kontakt s ostatnými zvieratami v domácnosti. Tento režim by mal trvať asi dva týždne, kým si domáci miláčikovia na seba nezvyknú. M. Bernát spomenul, že hlodavce sú veľmi inteligentné zvieratá a klienti do ambulancie chodia i s neuveriteľnými príbehmi. Myši, morčatá či králiky si dokážu vypestovať veľmi silnú väzbu na človeka. Dokonca si vraj vynucujú kontakt, pohladkanie a prejavujú radosť, keď majiteľ príde domov. I tieto zvieratá sa za dobrú starostlivosť vedia odvďačiť.