Rok 2018 priniesol viaceré zaujímavosti vo vtáčej ríši

  • Kultúra a spoločnosť / Príroda
  • 24. januára 2019, 12:00

Vzácne pozorovania i úspešné hniezdenia kriticky ohrozených druhov. Až 82 vtákov zahynulo v dôsledku konzumácie otrávenej návnady. Koncom roka pribudol do policajného zboru aj špeciálne vyškolený pes – fenka Rita Ora, ktorá bude pomáhať pri odhaľovaní environmentálnej kriminality.

Mláďatá kane popolavej na poli neďaleko Chtelnice. © dravce.sk

Na rizikových úsekoch elektrických vedení chráni vtáky pred nárazom minimálne 10 000 odkloňovacích prvkov. Takého ochranárske zariadenia sú umiestnené aj na elektrickom vedení vedľa cesty z Piešťan na Drahovce.

Ornitológovia zaznamenali v minulom roku dve výnimočné pozorovania. Začiatkom júla sa u nás objavil bradáň žltohlavý. Predtým bol pozorovaný vierohodne iba v roku 2016. V septembri sa vyskytol dážďovník skalný, ktorý patrí v našich podmienkach medzi nevšedných hostí. Naposledy bol na Slovensku videný 20. júna 1974 v Piešťanoch, keď bol nájdený krúžok od jedinca pôvodom zo Švajčiarska. Predtým to boli len dve pozorovania z roku 1949 a 1955.

Odborníkov prekvapila aj sova dlhochvostá, ktorá je viazaná najmä na horské lesy v stredných a vyšších polohách. V zimnom období sa veľmi zriedkavo vyskytuje aj v nižších polohách. „Zima 2017/2018 bola však výnimočná – v nížine na strednom a západnom Slovensku boli potvrdené dve desiatky pozorovaní tejto horskej sovy,“ vysvetľuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

V roku 2018 ochranári zaznamenali hniezdenie viacerých vzácnych druhov. Vďaka pomoci človeka vyviedli kane popolavé na poli neďaleko Chtelnice osem mláďat – ide o druh, ktorý má hniezdo na zemi, často v obilninách. Mláďatá kane popolavej opúšťajú hniezdo v čase žatevných prác, je preto potrebné miesto dohľadať, vykolíkovať a dohodnúť s miestnym poľnohospodárskym družstvom ochranné opatrenia.

Kaňa popolavá je na Slovensku pomerne vzácne sa vyskytujúcim dravcom.

„Potešil nás aj úspešný návrat sokola červenonohého, ktorý je na Slovensku kriticky ohrozený. V roku 2012 nebolo potvrdené ani jedno hniezdenie, v roku 2018 sme zaznamenali 18 hniezdiacich párov, z toho 16 úspešných – vyviedli spolu 43 mláďat. Radosť nám spôsobilo aj niekoľko úspešných návratov zo zimovísk v subsaharskej Afrike, až desať okrúžkovaných sokolíkov, vyliahnutých na Slovensku, sa vrátilo späť a zapojilo do hniezdneho procesu. Vieme tiež potvrdiť hniezdenie 17 párov nášho najväčšieho dravca – orliaka morského, 31 párov sokola rároha a viac ako 60 párov orla kráľovského,“ dopĺňa Slobodník.

Hniezdiacich orliakov morských či orlov kráľovských bolo v lete možné pozorovať aj v okolí Piešťan.

Minulý rok priniesol i smutné chvíle – uhynulo viac ako sto vtákov 17 rôznych chránených druhov. Stali sa obeťou nelegálnych aktivít, z toho 82 bolo otrávených, a to aj ohrozené druhy ako orliak morský či orol kráľovský.

V oblasti environmentálnej kriminality sa však Slovensko významne posunulo – v rámci projektu Life Pannon Eagle sa podarilo vycvičiť psa, ktorého polícia využíva pri odhaľovaní dôkazov v teréne. Zintenzívnili sa tiež kontroly v problematických oblastiach, prebieha vyšetrovanie a niekoľko procesov s obvinenými. „Realizovali sme intenzívne školenia polície a iných dotknutých subjektov. Pri monitoringu a odhaľovaní prípadov počas celého roka významne pomáhala dokonca i verejnosť, za čo by sme sa chceli úprimne poďakovať,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Za veľmi dôležité ochranári považujú aj to, že do decembra 2018 rozmiestnili distribučné spoločnosti na elektrické vedenia 10 000 odkloňovacích prvkov (z toho 7300 v rámci projektu LIFE Energia). Tie pomáhajú na rizikových úsekoch predísť nárazom vtákov do vedení.

„V súčasnosti je bezpečných už vyše sto kilometrov vedení v 13 projektových a viacerých mimoprojektových chránených vtáčích územiach, ročne tak pred nárazom zachránime minimálne 600 vtákov v spoločenskej hodnote 1,5 milióna eur,“ uzatvára Deutschová.

Jozef Vojčiniak, zdroj: Ochrana dravcov na Slovensku

0 Shares

Najnovšie správy

Podľa meterologických informácii by prvé sneženie tejto zimy nemalo nechať na seba dlho čakať. Prvé vločky sa totiž očakávajú na…
  • 21.11.2024, 00:33
  • Piešťanský týždeň / počasie / Piešťany / Spravodajstvo / Región
Dnes je piatok 22. novembra. Tento deň je Sviatkom sv. Cecílie, patrónky hudby, hudobníkov a spevákov. Meniny má dnes Cecília.
  • 22.11.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 23. novembra 2024
Meniny má Klement, zajtra Emília