Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
  • 20. septembra 2018, 08:00

Dnes je štvrtok 20. septembra. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava.

Dobré ráno, Piešťany! (Autor: am)

Ľuboslav a Ľuboslava sú novšie mená slovanského pôvodu s významom „ľúbosť sláv“, „oslavuj“ a „ľúb slávu“. S nositeľmi mien Ľuboslav či Ľuboslava sa stretávame málokedy. Oslovujeme ich Ľubo, Ľuboš, Slavo, a Ľuba, Ľubica, Slava.

Ľuboslav, Ľuboslava sú predovšetkým ľudia veľmi aktívni a vyrovnaní. Sú spokojní sami so sebou. Ich vôľa nie je vždy na rovnakej úrovni, predsa však vedia, čo chcú. Šťastie im praje. Nepatria k problematickým deťom. Výborne študujú, sú usilovní, svedomití a obľúbení u učiteľov. Zameriavajú sa prevažne na klasické štúdium a cudzie jazyky. Keď dorastú, majú obdivuhodný zmysel pre profesionálnu zodpovednosť, úžasnú schopnosť prispôsobiť sa a plodnú predstavivosť. Sú to pokojní, schopní a rodinne založení ľudia. Ich úspech v práci býva rýchly.

Životaschopnosť Ľuboslavov a Ľuboslaviek je dobrá, ale trochu spomalená. Z chorôb sa zotavujú pomalšie, ako by si želali. Drobné neduhy, ktorými môžu trpieť, sú zväčša zapríčinené nesprávnym spôsobom života. Ovplyvňujú ich planéty Mesiac a Merkúr. Ich šťastné farby sú biela, modrá, červená. Ochranné rastliny podbeľ, veronika, jazmín, ochranné kamene nefrit, rubín a achát.

 

Známe osobnosti s menom Ľuboslav, Ľuboslava:

Ľuboslav Paľo – slovenský spisovateľ a výtvarník


V psom kalendári oslavuje meniny Čiči, Miláčik, Tharmi.

 

Hudobný kalendár

1938 – narodil sa Eric Gale (Brooklyn, New York City), jazzový  gitarista. Na gitaru hral od dvanástich rokov. V roku 1972 vydal prvý sólový album Negril. Bol výborným štúdiovým gitaristom, ako sólový hráč vydal tucet albumov. Zomrel 25. mája 1994 v mexickom Baja California.

1947 – narodil sa Vladimír Tesařík (Svitavy), spevák a hráč na klávesových nástrojoch skupiny Yo-Yo Band.  Jeho otec bol známy generál Richard Tesařík, ktorý bojoval ako tankista v druhej svetovej vojne a v 50. rokoch bol väznený. Od detstva sa venoval hudbe, dlho však iba na amatérskej úrovni. Spolu so starším bratom Richardom Tesaříkom a Ondřejom Hejmom založili na konci roka 1974 skupinu Yo-Yo Band. Začínali v štýle soulu, na začiatku 80. rokov prešli na reggae. V roku 1986 vydali prvý album s názvom Velbloud, ten se má. Rok nato vydali druhý album Do bačkor ne. Úspech si získali albumom Karviná, vydanom v roku 1993. Jeho predaj prevýšil náklad 130-tisíc výliskov a vyniesol im tri české ceny Grammy. Z tohto albumu je aj ich najväčší hit Rybitví. Od tej doby sa radia medzi popredné české skupiny. V roku 1999 obaja bratia hrali v muzikáli Hamlet autora Janka Ledeckého. Vydali dvanásť albumov, tým dvanástym bola v roku 2004 hitová kompilácia Trocha z nejlepšího. Vladimír Tesařík zomrel 9. júna 2003 vo veku 55 rokov v pražskej vojenskej nemocnici na následky zranení, ktoré si spôsobil pri páde z bicykla.

1948 – narodili sa Chuck Panozzo, basový gitarista a John Panozzo, hráč na bicích nástrojoch, obaja zo skupiny Styx, dvojčatá (Chicago, Illinois, USA). K hudbe ich od mala viedol ich strýko. Pump-rocková formácia Styx vznikla v roku 1971 v americkom Roseland. Začínali však už v roku 1964 pod názvom The Tradewinds. V septembri 1972 vydali debutový album Styx. Úspešný bol pre nich prelom 70. a 80. rokov, deviaty štúdiový album Cornerstone, vydaný v októbri 1979 sa dostal na druhú pozíciu, v poradí desiaty Paradise Theatre z januára 1981 sa dostal do čela rebríčka. V singlovej hitparáde mali šestnásť skladieb, najúspešnejšou z nich bola Babe, ktorá sa v decembri 1979 dostala na prvé miesto. Rozišli sa v roku 1984, vydali jedenásť albumov. V roku 1989 obnovili aktívnu činnosť, s jednou trojročnou prestávkou účinkujú ďalej a v tomto období vydali ďalšie štyri albumy, ten najnovší The Mission vyšiel v júni 2017. K diskografii patrí aj deväť live a šestnásť kompilačných albumov. Jeden z dvojčiat – John Panozzo už nežije, zomrel 16. júla 1996 vo veku 47 rokov.

1956 – narodil sa Steve Coleman (Chicago, Illinois, USA), americký saxofonista, skladateľ a vedúci orchestra. Od roku 1978 pôsobil v New Yorku. Ako saxofonista a potom aj leader prešiel viacerými skupinami. Založil vlastnú formáciu M-Base Collective. Prvý sólový album Motherland Pulse vydal v roku 1985. Na svojom konte má dnes tri desiatky vydaných albumov.

1957 – narodila sa Alannah Currie (Auckland, Nový Zéland), speváčka skupiny Thompson Twins. Túto britskú syntipopovú formáciu založil spevák a hráč na klávesových nástrojoch Tom Bailey v apríli 1977. V júni 1981 vydali debutový album A Product of… Participation. Popularitu si získali albumom Quick Step & Side Kick (1983) a albumom Into The Gap (1984). V singlovej Top 40 hitparáde mali celkom desať piesní, hitmi sa stali skladby Hold Me Now, Doctor! Doctor!, You Take Me Up a Lay Your Hands On Me. Vydali dvanásť albumov a kompilácií. Rozišli sa v máji 1993. Spolu s Alannah Currie vytvoril Tom Bailey elektro dance formáciu Babble a vydali dva albumy, The Stone v roku 1993 a Ether v roku 1996.

https://youtu.be/AJDzN4RrSt8

1960 – narodil sa Dave Hemingway (Hull, UK), spevák skupiny Beautiful South. Túto anglickú pop-rockovú formáciu založil spevák Paul Heaton v roku 1989. Už v júni 1989 mali v hitparáde prvú skladbu Song For Whoever, v októbri 1989 vydali aj debutový album Welcome To The Beautiful South. Bol úspešný a dostal sa v rebríčku na 2. miesto. Celkom 19 skladieb mali v singlovej TOP 30. Jedna z nich, A Little Time sa v októbri 1990 sa dostala na prvé miesto.  Hitmi boli aj piesne Rotterdam v auguste 1996, Don’t Marry Her v novembri 1996 a Perfect 10 v auguste 1998. Vydali desať štúdiových albumov, dva z nich, Blue Is The Colour, vydaný v októbri 1996 a Quench z októbra 1998 sa dostali na prvú pozíciu v rebríčku. K diskografii patrí aj päť kompilačných albumov. Rozišli sa v januári 2007.

1966 – narodil sa Nuno Bettencourt (Praia da Vitória, Portugalsko), sólový gitarista skupiny Extreme. Táto americká rocková formácia vznikla v roku 1985 v meste Malden. V marci 1989 vydali prvý album Extreme. V auguste 1990 vydali druhý, veľmi úspešný album Pornograffitti. Album bol dvakrát platinový, hitmi z neho sa stali dve skladby, More Than Words, ktorá bola v americkej singlovej hitparáde v júni 1991 na prvom mieste a v anglickej druhá, aj Hole Hearted, ktorá sa dostala na 4. miesto. V singlovej hitparáde mali osem skladieb, známe boli aj Song for Love a Rest in Peace. Vydali štyri štúdiové albumy, rozišli sa v roku 1996. O comeback na hudobnú scénu sa pokúsili v roku 2004, v auguste 2008 vydali piaty album Saudades de Rock. V máji 2010 vydali live album Take Us Alive.

1968 – narodil sa Ben Shepherd (Okinawa, Japonsko), basový gitarista skupiny Soundgarden. Narodil sa v rodine amerického dôstojníka, ktorý slúžil na americkej vojenskej základni v Okinawe. Táto grunge formácia vznikla v Seattle v roku 1984. Rozišli sa v roku 1997. Na koncertné pódiá sa vrátili v januári 2010. V októbri 1988 vydali debutový album Ultramega OK. Na svojom konte majú šesť štúdiových albumov, šiesty King Animal vyšiel v novembri 2012. Najúspešnejším bol štvrtý  Superunknow, ktorý vydali v marci 1994, ten sa dostal v rebríčku albumov na prvú pozíciu. K diskografii patria aj dve kompilácie. V singlovej hitparáde mali desať skladieb, tri z nich to dotiahli na prvé miesto, Black Hole Sun v roku 1994, Burden In My Hand a Blow Up the Outside World v roku 1996. Na svojom konte majú dve ceny Grammy, získali ich v roku 1995.

1973 – zomrel Jim Croce (10. januára 1943, Philadelphia), spevák, skladateľ a gitarista. S hudbou začínal ako 20-ročný, prvú LP platňu pod názvom Facets vydal v roku 1966. V americkom rebríčku mal osem skladieb, z nich dve sa dostali až na prvú pozíciu, Bad Bad Leroy Brown v júli 1973 a Time In A Bottle v decembri 1973. Jeho sľubná dráha skončila vo veku 30 rokov, 20. septembra 1973 Jim Croce a päť členov jeho sprievodnej skupiny zahynuli pri leteckej havárii dopravného lietadla, ktoré ich malo prepraviť na koncert v Texase. Do dátumu tejto tragickej udalosti vydali päť albumov, po nej vyšla viac ako desiatka kompilácií.

Lekárenská pohotovosť

Lekáreň Tesco Piešťany, k.s. N. Teslu 6711/25, 92101 Piešťany 16:00 – 22:30

 

Podujatia, akcie

KINO FONTÁNA:

o 17.30 a 20.00 h

Predátor: Evolúcia

Akčný sci-fi thriller, v ktorom sa jeden z najväčších lovcov v celom vesmíre vracia späť na Zem. Vrátime sa na miesta, kde havarovala loď Predátora a kde teraz elitná skupina vojakov vykonáva tajnú operáciu. Jej cieľom je loď preskúmať a vybavenie poslať domov veliteľovi skupiny. To ale netušia, že Predátor sa prebudil a začína hľadať chýbajúce časti vybavenia svojej lode. Slovenská premiéra.

USA-2018, MP 12, slovenské titulky, 101 min.

Vstupné: 5 €

 

FOYER KSC FONTÁNA:

18.-23. 9.

VICTORIA REGIA

  1. ročník súťaže vo viazaní a aranžovaní kvetov

 

FOYER MSKS:

  1. 9. – 4. 11.

Vojtech Haring – Kreslený humor

 

DOM UMENIA:

o 18.00 h

FILM – PREMIÉRA

PO ČOM MUŽI TÚŽIA

Charizmatický cynik Karel Král (Jiří Langmajer) utŕži niekoľko životných rán. Vyrieši problémy ako chlap – spolu s najlepším kamarátom Čestmírom (Matěj Hádek) sa opije a želá si, aby sa stal ženou, pretože „ženy to majú v živote oveľa jednoduchšie a on je na tom kvôli nim veľmi zle“. Jeho premena na Karlu (Anna Polívková) spôsobí, že sa musí vyrovnať nielen s novým vzhľadom, ale hlavne sa naučiť fungovať v ženskom tele a zistiť, či to majú ženy naozaj jednoduchšie?

Réžia: Rudolf Havlík

Ďalej hrajú: Táňa Pauhofová, Jiří Havelka, Andrea Hoffmannová, Sara Sandeva, Lenka Vlasáková, Oldřich Navrátil, Lucie Polišenská, Lucie Šteflová, Dominika Myslivcová, Naďa Konvalinková, Jana Synková, Pavla Tomicová

Komédia ČR-2018, v pôvodnom znení, MP, 95 min.

Vstupné: 5 €

 

Výstavy:

4.–30. 9.

Ján Hubinský

PSEUDOLOGIA FANTASTICA

maľba, kresba, plastika, objekt

 

6.–30. 9.

Jozef Janiska

(NE)ZNÁME TVÁRE

kresba

 

Stála expozícia

Foyer, 2. poschodie

Akademický maliar Jozef Bubák

SYMFÓNIA O ČLOVEKU

Maľba – akryl

 

Stála expozícia

Prízemie DU

GALÉRIA Alojz Majerník

 

Výstavy sú otvorené: utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelky: zatvorené

 

ELEKTRÁRŇA:

o 17.00 h

VEDECKÁ KAVIAREŇ

Vzdelávanie pre verejnosť

Indické jazyky a ich zvláštnosti – Indická ústava uznáva 22 oficiálnych jazykov, no v Indii sa hovorí stovkami rôznych dialektov. Niektoré jazyky patria k najrozšírenejším na svete, inými hovoria len desiatky ľudí. Výsostné postavenie mal odjakživa sanskrt, ktorý sa aj dnes teší veľkej úcte. Sú v ňom spísané najstaršie náboženské texty hinduistov – Védy, ktoré sú zároveň aj jednými z najstarších náboženských textov vôbec. Prednáša Mgr. Helena Hadvigová.

Vstup voľný

 

Ut. – Pi., počas otváracích hodín

KOMENTOVANÁ PREHLIADKA

Vzdelávanie pre verejnosť

Prehliadka priestorov Elektrárne Piešťany s lektorom pre obdivovateľov priemyselného a kultúrneho dedičstva. Pútavé rozprávanie o fungovaní Elektrárne v rokoch jej najväčšej slávy 1906-1945. Prehliadku je možné absolvovať počas otváracích hodín, začiatok je vždy v celú hodinu. Rezervácie a viac informácií na tel. 0949/892 050.

Vstupné: 2 €/ 1 € (seniori, študenti, ZŤP)

 

LA MUSICA:

o 19.30 h

IX Oldies

live oldies rock songs

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 12. januára. Meniny má Ernest. V tento deň roku 1824 zomrel krajinský hodnostár Jozef Erdödy, ktorý postavil…
  • 12.01.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 13. januára 2025
Meniny má Rastislav, zajtra Radovan