Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 7. septembra. Meniny má Marianna.
Ženské meno Marianna pochádza z latinského mena Marianus a v preklade znamená „patriaca rímskemu rodu Mariovcov“. Na Slovensku je toto meno zaužívané a jeho nositeľky oslovujeme Marianka, Majka, Maja.
Marianny sú ženy vytrvalé a neoblomné. Majú sklon uzatvárať sa do seba a nepokladajú za vhodné prejaviť vždy svoje názory a city. Marianny sú dobré, dôsledné a bezproblémové študentky a priťahuje ich povolanie, v ktorom treba odovzdať veľa zo seba. Pracujú napríklad ako učiteľky alebo ošetrovateľky. Prioritné u nich je poslanie matky. Pre tieto ženy je najdôležitejšie rozdávať lásku, porozumenie a pomáhať druhým. Majú v sebe prirodzenú mravnosť, ktorá sa prejavuje v rozhodujúcich situáciách.
Marianny disponujú veľkou vitalitou a pevným zdravím. Problémy ale môžu zaznamenať s pokožkou. Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Šťastné farby Marianny sú oranžová, modrá a sivá. Ochranné rastliny: čakanka, fenikel a palina; kamene: jaspis a nefrit.
Známe osobnosti s menom Marianna:
Marianna Grznárová – slovenská spisovateľka, autorka kníh pre deti a mládež. Jej najznámejším dielom je Maťko a Kubko – prepis scenára večerníčkových rozprávok Pásli ovce valasi
Marianna Ďurianová – moderátorka
V psom kalendári oslavuje meniny Jerry.
Hudobný kalendár
1936 – narodil sa Buddy Holly (rodený Charles Hardin Holley, Lubbock, Texas, USA), spevák, skladateľ a gitarista, jeden z prvých priekopníkov rock’n’rollu. Patril do skupiny významných interpretov, ktorí udali hudobný smer pre druhú polovicu 20. storočia. V apríli 1956 vydal prvý singel Blue Days, Black Nights. Spolupracoval so skupinou Crickets, v roku 1957 mal hity That’ll By The Day, Words Of Love, ktorý prevzala aj skupina Beatles, ďalšie s názvom Everyday, Peggy Sue aj Oh Boy!, ktorú prevzali anglickí Mud. V novembri 1957 vydal prvú LP platňu The Chirping Crickets. Jeho sľubná kariéra skončila tragicky vo veku necelých 23 rokov. Zahynul pri havárii lietadla 3. februára 1959. Spolu s ním v troskách lietadla zomrel aj gitarista Ritchie Valens, ktorý bol známy vďaka hitu La Bamba.
1949 – narodila sa Gloria Gaynor (vlastným menom Gloria Fowles, Newark, New Jersey, USA), americká speváčka a herečka. Svoju spevácku dráhu začínala v jazzovo-popovej skupine Soul Satisfiers. Prvé piesne nahrala ešte pod menom Gloria Fowler, od roku 1965 už vystupovala pod menom Gloria Gaynor. V januári 1975 vydala album Never Can Say Goodbye. Bol úspešný a tri skladby z neho sa stali hitmi, titulná Never Can Say Goodbye, Honey Bee a Reach Out, I’ll Be There, čo bola cover verzia hitu americkej skupiny Four Tops z roku 1966. Na svojom konte má devätnásť vydaných albumov a tucet kompilácií. Jej najväčším hitom bola pieseň I Will Survive, ktorá sa v marci 1979 dostala na prvé miesto.
1951 – narodila sa Chrissie Hynde (Akron, Ohio, USA), speváčka a gitaristka skupiny Pretenders. Táto rocková formácia vznikla v Londýne v marci 1978, jej zakladateľkou a líderkou bola práve Chrissie Hynde. Vo februári 1979 mali v hitparáde prvý singel Stop Your Sobbing. V januári 1980 vydali debutový album Pretenders. Už prvý bol veľmi úspešný a dostal sa na prvé miesto v rebríčku albumov. Vo februári 1980 viedli singlový rebríček so skladbou Brass In Pocket. Úspešné pre nich boli hlavne 80. roky, v hitparáde mali celkom 14 skladieb, medzi nimi aj hit Don’t Get Me Wrong z decembra 1986. Ich tvorbu dokumentuje deväť štúdiových albumov, najnovší Break Up The Concrete vyšiel v októbri 2008. K diskografii patria aj dva live a štyri kompilačné albumy. V auguste 1985 nahrala Chrissie spolu so skupinou UB40 cover verziu skladby I Got You Babe, originál nahrala dvojica Sonny & Cher, ktorá sa dostala na prvé miesto. Chrissie Hynde sa v roku 1984 vydala za Jimma Kerra, speváka škótskej skupiny Simple Minds. Rozišli sa v roku 1990, druhýkrát sa v roku 1997 vydala za herca Lucha Brieva, rozviedli sa v roku 2002. V roku 2007 otvorila v rodnom meste Akron vegetariánsku reštauráciu. V júni 2014 vydala debutovú sólovú platňu Stockholm.
1954 – narodil sa Benmont Tench (Gainesville, Florida, USA), hráč na klávesových nástrojoch skupiny Tom Petty & Heartbreakers. Túto formáciu založil spevák, gitarista a skladateľ Tom Petty v roku 1975 v Los Angeles. Rok nato vydali prvý album s názvom Tom Petty & The Heartbreakers. Vo februári 1978 mali v singlovom rebríčku prvú skladbu Breakdown. Úspech si získali albumom Damm The Torpedoes v roku 1979 a Full Moon Fever v roku 1989, oba vyniesli skupine platinovú platňu. Na svojom konte majú trinásť štúdiových albumov, trinásty Hypnotic Eye vydali v júli 2014, predchádzajúci s názvom Mojo vyšiel v júni 2010. V americkej singlovej hitparáde mali 17 skladieb. Hitmi sa stali piesne I Won’t Back Down, Free Fallin a Learning To Fly.
1957 – narodil sa John McInerney (Liverpool, UK), člen nemeckej disco-popovej skupiny Bad Boys Blue. Multinárodné diskotékové trio, Američan Andrew Thomas, Angličan John McInerney a Jamajčan Trevor Taylor zostavil producent Tony Hendrik v nemeckom Kolíne v lete roku 1984. Už rok nato bodovali v európskych hitparádach s hitom You’re A Woman. Úspešný bol aj prvý album Hot Girls, Bad Boys. Aj v ďalších rokoch ich skladby bodovali v európskych hitparádach, medzi nimi Come Back And Stay v roku 1987. V roku 1988 odišiel Trevor Taylor zo skupiny. Bad Boys Blue pokračovali v 90. rokoch ako duo. Na svojom konte majú dve desiatky albumov a skoro tri desiatky kompilácií, najnovšia s číselným názvom 30 je z júna 2015. John je jediným z pôvodnej zostavy skupiny, od roku 2012 vystupuje pod týmto názvom sólovo.
1961 – narodil sa LeRoi Moore (Durham, North Carolina, USA), hráč na dychových nástrojoch skupiny Dave Mathews Band. V roku 1991 bol pri založení tejto rockovej formácie. V septembri 1994 vydali debutový album Under the Table and Dreaming. Vydali osem štúdiových albumov, ôsmy Away From The World v septembri 2012, predchádzajúci siedmy s názvom Big Whiskey And The GrooGrux King vyšiel v júni 2009. Šesť z nich sa dostalo v rebríčku až na prvú pozíciu. LeRoi zomrel 19. augusta 2008 vo veku 46 rokov v Los Angeles.
1961 – narodil sa Vilém Čok (Mladá Boleslav), český spevák, basový gitarista a textár. Vyučil sa za spojového mechanika. Hru na gitaru sa učil na ľudovej škole umenia. V roku 1978 založil punkovú skupinu Zikkurat. Vo februári 1981 sa stal členom skupiny Pražský výběr. Keď im v roku 1983 zakázali činnosť, hral so skupinou Moped. Od júna 1986 hosťoval ako spevák a basgitarista v skupine Stromboli Michala Pavlíčka. S nimi nahral aj dvojalbum Stromboli, na ktorom je aj skladba Ó hory, hory, spev aj text Vilém Čok. V septembri 1986 obnovil Pražský výběr svoju činnosť. V závere 80. rokov založil skupinu Nová růže. Po jej rozpade vytvoril formáciu Delirium tremens. V roku 2003 opäť koncertuje s Pražským výběrom až do roku 2006. Za sebou má účinkovanie v muzikáloch Jesus Christ Superstar, Krysař, Johanka z Arku, Excalibur, Angelika, Golem či Baron Prášil. Z jeho diskografie sú to albumy Čok’o’láda (2000), Běž po ty šproty (2004) a Černoška s obrovskejma kozama (2008). V súčasnosti účinkuje so svojou skupinou ByPass. V júli 2011 vydal nový album Živá voda. V novembri 2013 vydal CD + DVD 500 kusůch aneb Best Rock Čok. V apríli 2016 vydal nový album Zbožňuju tvou buchtu. Prvým singlom z neho je skladba Makám jako kráva.
1964 – narodil sa Sagvan Tofi (Praha), český spevák, herec a manekýn. Bol hypeaktívnym dieťaťom a kvôli problémom s prospechom vystriedal viaceré školy. Od siedmej triedy chodil na dramatický krúžok. Študoval hudobno-dramatický odbor na pražskom konzervatóriu. Ako filmový herec debutoval v roku 1982 v komédii Od vraždy jenom krok ke lži. Rok nato natočil spolu s Lukášom Vaculíkom vo filme Vítr v kapse (1983). Spolu excelovali vo filme Kamarád do deště (1988). K popularite filmu prispela aj ústredná pesnička Dávej ber, ktorú zložil Ján Baláž zo skupiny Elán. V roku 1992 natočili voľné pokračovanie Kamarád do deště II – Příběh z Brooklynu. V októbri 2003 vyšla hitová kompilácia Sagvan Tofi / Best Of. Účinkoval vo viacerých filmoch a seriáloch, medzi nimi v roku 2010 v seriáli Dokonalý svět. Je autorom scenára muzikálu Děti ráje, ktorý mal premiéru 14. novembra 2009 v Divadle Goja Music Hall. Zároveň v ňom hrá aj postavu dídžeja Toma. Sagvan je autorom scenára muzikálu Čas růží s najväčšími hitmi Karla Gotta, ktorý mal premiéru 16.marca 2017 v pražskom Hudobnom divadle Karlín.
1978 – zomrel Keith Moon (23. augusta 1946, Londýn), bubeník skupiny Who. Táto rocková formácia sa preslávila rockovou operou Tommy. Výraznou osobnosťou v tejto štvorčlennej formácii bol práve Keith Moon. V priebehu krátkeho života nahral aj sólový album a zahral si vo viacerých filmoch. Zomrel 7. septembra 1978 v Londýne vo veku 32 rokov na predávkovanie drogami.
Lekárenská pohotovosť
Lekáreň TILIA Staničná 3622, 32101 Piešťany 16:00 – 22:30
Lekáreň Dr. Max Námestie slobody 6, 92101 Piešťany 20:00 – 22:30
Podujatia, akcie
KINO FONTÁNA:
o 17.30 a 20.00 h
Mníška
Mysteriózny horor, v ktorom sa vracia zlovestná sila v podobe démonickej rádovej sestry, ktorá terorizovala V zajatí démonov 2. Keď mladá mníška z kláštorného opátstva v Rumunsku spácha samovraždu, priamo z Vatikánu sú vyslaní kňaz a novic, aby túto udalosť prešetrili. Odkrývajú príšerné tajomstvo a riskujú nielen svoje životy, ale aj vlastnú vieru. Slovenská premiéra.
USA-2018, MP 15, slovenské titulky, 93 min.
Vstupné: 5 €
GALÉRIA KSC FONTÁNA:
- 8. – 16. 9.
Eugen Jurisa
Výstava fotografií zakladateľa Fotoklubu Piešťany
FOYER KSC FONTÁNA:
19.6. – 9. 9.
ALOJZ MAJERNÍK
Obrazy
FOYER MSKS:
- 9. – 4. 11.
Vojtech Haring – Kreslený humor
DOM UMENIA:
6.–30. 9.
Jozef Janiska
(NE)ZNÁME TVÁRE
kresba
Vernisáž: piatok 7. 9. o 17.00 h
o 19.00 h
KONCERT
XIX. ORGANOVÉ DNI V PIEŠŤANOCH 2018
DANIEL ZARETZKY (Rusko) – organ
Program: J. S. Bach, L. Vierne, E. Gigout, T. Dubois, G. Muschel, Ch. Kuschnarew
Vstupné: 8 €
Výstavy:
4.–30. 9.
Ján Hubinský
PSEUDOLOGIA FANTASTICA
maľba, kresba, plastika, objekt
Stála expozícia
Foyer, 2. poschodie
Akademický maliar Jozef Bubák
SYMFÓNIA O ČLOVEKU
Maľba – akryl
Stála expozícia
Prízemie DU
GALÉRIA Alojz Majerník
Výstavy sú otvorené: utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelky: zatvorené
ELEKTRÁRŇA:
Ut. – Pi., počas otváracích hodín
KOMENTOVANÁ PREHLIADKA
Vzdelávanie pre verejnosť
Prehliadka priestorov Elektrárne Piešťany s lektorom pre obdivovateľov priemyselného a kultúrneho dedičstva. Pútavé rozprávanie o fungovaní Elektrárne v rokoch jej najväčšej slávy 1906-1945. Prehliadku je možné absolvovať počas otváracích hodín, začiatok je vždy v celú hodinu. Rezervácie a viac informácií na tel. 0949/892 050.
Vstupné: 2 €/ 1 € (seniori, študenti, ZŤP)
LA MUSICA:
o 19.30 h
Erik Rothenstein Band