Plánovaná rekonštrukcia Štúrovej vyvoláva skôr emócie
I keď nie je úlohou novinárov nahrádzať nedostatočnú komunikáciu piešťanskej radnice s občanmi mesta, predsa nám nedá v záujme dobrej veci uviesť emotívnu petíciu o osude stromoradia na Štúrovej ulici do pragmatickej roviny. A tak sme o názor a vysvetlenie požiadali priamo autorov projektu rekonštrukcie tejto ulice.
Podľa projektu má Štúrova ulica ostať naďalej jednosmerná, pričom zostanú chodníky po oboch stranách ulice. Tiež sa nezmení cyklochodník i možnosť parkovania na krajnici v smere jazdy. Šírka chodníkov, vozovky, parkovania či cyklochodníka je presne stanovená stavebnými normami a projektant sa s presne danými parametrami musel vtesnať do šírkového profilu medzi domami.
Spoluautormi rekonštrukcie Štúrovej ulice je dopravný projektant Stanislav Chmelo a krajinná architektka Eva Wernerová. V rámci svojich odborností S. Chmelo riešil dopravnú časť projektu a E. Wernerová zeleň. Predtým, ako sa do projektovania rekonštrukcie pustili, na tamojšom stromoradí dali spraviť dendrologický prieskum. Ten okrem iného preukázal, že ho z celkového počtu 22 listnatých stromov tvorí 15 starších líp malolistých a zvyšok sú lipy malolisté z nedávnej doplňujúcej výsadby.
Podstatnejšie je, že odborníci zistili výrazné poškodenie starších drevín, ktorých vek odhadli na 60 až 80 rokov. Štyri stromy sú poškodené do 10 percent, ďalších šesť od 11 do 25 %, no najviac drevín (desať) sa nachádza v rozmedzí poškodenia od 26 do 60 percent. Dva stromy majú poškodenie vyššie ako 61 %.
Mladým lipám tiež nedali veľkú šancu na zdravý vývoj, pretože sú vysadené 30 centimetrov od okraja vozovky a „zelené ostrovčeky“, v ktorých sa nachádzajú, majú nepostačujúcu veľkosť na ich optimálny a perspektívny vývin. Preto projektanti počítajú s presadením mladých stromov do vhodnejšej časti mesta.
Dôležitou skutočnosťou je, že prevažná časť stromov rastie nad existujúcimi inžinierskymi sieťami, čo môže spôsobiť ich poškodenie koreňovou sústavou. Podľa správy odborníkov sú tri stromy dokonca naklonené nad chodník a budovy v dôsledku nevyvážených rezov natoľko, že sú nebezpečné pre okolie. Pri zmene počasia môžu spôsobiť poškodenie majetku či ohrozenie ľudí na zdraví i živote. Ďalšie tri stromy sú v takom zdravotnom stave, že je neperspektívne ich nechať rásť, a odborníci navrhli ich odstránenie z uličného priestoru.
Čo si môže každý občan všimnúť voľným okom je, že šestnásť stromov svojimi koreňmi zdvíha asfalt na chodníkoch a tie sa stávajú neprechodnými. V najhorších prípadoch je to až o 40 centimetrov voči uličnej zástavbe. Sporadicky spôsobujú zranenia chodcom najmä vo večerných hodinách. V prípade desiatich stromov je natoľko zúžená priechodnosť medzi stromom a budovou, že po chodníku neprejde ani kočík či invalidný vozík. Norma pritom stanovuje šírku tohto profilu na 60 až 90 cm.
Z dôvodu tesnej výsadby pri vozovke a zasahovaním do jej telesa či až „prevalením“ kmeňa a koreňov do cesty vytvára šestnásť stromov komunikačné problémy a znemožňuje akúkoľvek technickú úpravu cesty. Pri realizácii celkovej rekonštrukcie Štúrovej ulice by sa nutne musela odstrániť časť kmeňa, koreňov a následne by strom odumrel.
V neposlednom rade stromy na Štúrovej dožívajú svoj prirodzený vek štandardný pre ulice – asi 70 rokov. Nie sú perspektívne, preto odborníci odporúčajú využiť aktuálnu úpravu komunikácie a zlúčiť ju s novou výsadbou uličnej aleje tým istým druhom stromu, avšak s užšou korunou vhodnou pre tamojšie stiesnené podmienky.
Toľko fakty z odborného posudku stavu aleje na Štúrovej ulici. Vyplýva z nich, že nie parkovacie miesta sú ohrozením týchto stromov, ale je to predovšetkým ich zdravotný stav, vek aj koreňový systém. Ten preniká do vozovky i okolitej zástavby a poškodzuje statiku domov, ktoré ulicu lemujú. A podľa slov krajinnej architektky je to zatiaľ v jej praxi najťažší problém, aký kedy riešila.
Ak teda budeme veriť odborníkom a ich argumentom a odbúrame emócie, otázka znie: Načo je dobrá petícia za zachovanie tohto zdravotne zdevastovaného stromoradia?
Jej autorov snáď ospravedlňuje len mlčanie radnice, ktorá projekt v hodnote deväťtisíc eur verejnosti nijakým spôsobom nevysvetľuje. Ale ak opomenieme stromy na Štúrovej ulici, ktorých spoločná púť s jej obyvateľmi je evidentne už na konci, predsa je niečo v tomto projekte vhodné na spoločenskú diskusiu. Tá by sa mohla týkať riešenia okraja parku za gymnáziom susediacim s chodníkom Štúrovej ulice.
Podľa jedného z dvoch návrhov riešenia by mohlo byť v tejto časti plánovanej rekonštrukcie ulice vytvorené šikmé parkovanie. Bolo by to síce za cenu zabratia malej časti trávnatej plochy parku, ale vytvorením zelených ostrovčekov medzi státiami by ostali zachované dve pôvodné vzrastlé lipy.
V prípade, ak zostane zachovaná pôvodná hranica parku bez zásahu do trávnatej plochy, parkovanie bude možné len pozdĺž cesty. Pôvodné dve mohutné lipy budú musieť ustúpiť rekonštrukcii a nahradí ich nová stromová výsadba rovnaká ako pozdĺž celej Štúrovej ulice.
Takáto diskusia by sa mohla odohrávať počas verejných prejednávaní projektu v zmysle stavebného zákona. Tento proces však vedenie radnice s obľubou preskakuje s odôvodnením údajnej krátkosti času. Fakt je však ten, že súčasným voleným zástupcom sa čas vo funkciách naozaj dramaticky kráti. Ale 60-ročným lipám na Štúrovej ulici týždeň či dva zdržanie realizovania projektu pre verejnú diskusiu ani nepomôže, ani neublíži.
Jozef Vojčiniak