Slovenské osobnosti medicíny vo svete (58): 20. storočie
PIEŠŤANY – Seriál o osobnostiach so slovenskými koreňmi, ktorí dosiahli významné svetové úspechy v medicíne, pripravuje pre Piešťanský týždeň Prof. Jozef Rovenský. Aktuálne diely nájdete na internetovej stránke vždy v sobotu predpoludním. Dnešný diel je venovaný Miroslavovi Kršiakovi.
Miloslav KRŠIAK
* 7. 5. 1939 Bratislava – lekár, farmakológ a toxikológ
Narodil sa v zmiešanej slovensko-českej rodine. Po preložení jeho otca do Československej národnej banky v Prahe sa za ním presťahovala aj jeho rodina. Miloslav Kršiak v roku 1962 ukončil štúdium na Fakulte detského lekárstva Univerzity Karlovej v Prahe. V roku 1982 získal akademický titul DrSc. a v roku 1993 sa stal profesorom farmakológie Univerzity Karlovej. V rokoch 1963-1966 bol vedeckým ašpirantom Farmakologického ústavu ČSAV v Prahe a v rokoch 1967-1969 absolvoval postgraduálnu prípravu v Department of Pharmacology, University College v Londýne.
V období rokov 1963-93 pracoval vo Farmakologickom ústave ČSAV v Prahe a od roku 1991 doteraz pracuje ako prednosta Ústavu farmakológie 3. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Začiatkom šesťdesiatych rokov ho priťahovalo využitie etológie v zisťovaní psychotropných účinkov farmák, ktorému sa venoval český psychológ viedenského pôvodu dr. J. Lát. Vzniklo z toho odvetvie behaviorálnej farmakológie, neskôr nazvanej etofarmakológia. Až v druhej polovici sedemdesiatych rokov ho začala zaujímať farmakológia analgetík s uplatnením v lekárskej praxi. Tím, v ktorom pracoval, zistil, že dlho známa a bezpečná látka guaifenesin zosilňuje analgetickú aktivitu bežných analgetík paracetamolu a kyseliny acetylsalicylovej, čo sa stalo podkladom pre zavedenie analgetika Ataralgin. To sa
v našich krajinách často používa od roku 1981 až dodnes. Ataralgin prispel k obmedzeniu spotreby voľne predajných rizikovejších analgetík v Československu. Aj v ďalšom bádaní sa zameriaval na farmakológiu analgetík a bolesti. V poslednom období ho čoraz viac zaujímajú všeobecné pohľady na vedu a človeka, najmä z hľadiska poznania, etológie a etiky. V rokoch 1961-2009 publikoval 487 článkov, štúdií, publikácií.
Za svoje výsledky bol ocenený v rokoch 1983 a 2004 Medailou J. E. Purkyně ČLS JEP, v roku 1998 Medailou Univerzity Karlovej. Od roku 2004 je členom Českej lekárskej akadémie, čestným členom niekoľkých českých lekárskych či vedeckých spoločností. V rokoch 1998-2002 bol aj predsedom Českej spoločnosti experimentálnej a klinickej farmakológie a toxikológie ČLS JEP.