SUMÁR: Svah sa zosunul, odtrhol záhradu, zahatal cestu – ohrozenie trvá!
Červená veža na Banke ožila, na povrch vytryskla podzemná voda
POZOR! OD UTORKA 14. JANUÁRA JE V PREDAJI NAJNOVŠIE ČÍSLO PIEŠŤANSKÉHO TÝŽDŇA, V KTOROM PRINÁŠAME ROZSIAHLU REPORTÁŽ O ZOSUVE NA ČERVENEJ VEŽI.
Červená veža, ktorú starí Piešťanci nazvali Rádiový vrch, ožila nečakaným spôsobom. V utorok 7. januára po jednej hodine popoludní sa zosunul kus svahu nad prístupovou cestou k chatkám a hotelom. Zavalil komunikáciu a so sebou vzal aj zopár stromov. Ku kalamite so zapnutou sirénou vyrazili piešťanskí hasiči. Netušili, že v ten deň sa zem pohne ešte dvakrát. Hrozilo, že strhne aj víkendový dom.
Utorok 7. januára:
Svah sa odtrhol v miestach pod záhradou pekného murovaného domu. Druhý zosuv, ku ktorému došlo okolo piatej popoludní, sprevádzala striekajúca voda. Na zemský povrch sa dostala nazhromaždená podzemná voda, ktorá sa s hukotom vyvalila von a miešala sa s ílovitou hlinou. Zosuv sa vytvoril len asi päť metrov od terasy domu. Zmizla záhrada i plot, na pozemku vznikol obrovský kráter. Podľa obyvateľov susedných nehnuteľností bol majiteľ v šoku. Hrozilo, že sa zrúti celý objekt. Obvodové múry popraskali, na stavbe boli trhliny.
„Nič podobné som ešte nezažil. Moja stará mama tu mala voľakedy pole. Okolo boli ďalšie terasovité polia, domy tu vtedy ešte nestáli.
Mám staré mapy ešte z čias Rakúsko-Uhorska, poskytol som ich aj geológom,“ povedal Piešťanskému týždňu jeden z majiteľov tunajších
rekreačných domov. Pripomenul, že svah, ktorý sa odtrhol, bol vždy mokrý. Viacerí pozorovatelia upozornili, že by sa v tejto časti mal urobiť komplexný prieskum nielen toho, kam odchádza dažďová voda z odkvapov, ale aj úžitková voda z objektov, ktoré tu stoja. Vraj niektoré
aj bez povolenia.
Reportáž zo 7. januára tu.
Streda 8. januára:
Na druhý deň, v stredu 8. januára, zriadili kyvadlovú dopravu od Krajinského mosta po autobusovú stanicu. Vodič vyčkával na peších chodcov, ktorí úsek pod Červenou vežou prešli po nábreží Váhu. Autobusy od Hlohovca ich doviezli k podniku Mobilier, kde mali cestujúci vynútenú konečnú. Vodiči využívali aj obchádzky cez Svrbice a Radošinu. Mnoho áut si ale cestu skrátilo cez súkromné pozemky na Červenej veži. Obec pre ten účel spevňovala štrkom aj vrchnú poľnú cestu.
Aktualizácia z 8. januára tu.
Rozhodnutie krízového štábu a rozhovor s Okresným riaditeľom HaZZ v Piešťanoch, Petrom Galbom si môžete pozrieť tu.
Štvrtok 9. januára:
Mimoriadna situácia pretrvávala. „Podarilo sa nám viac-menej odvodniť masu hliny. Je to dobrý signál, začína sa to stabilizovať tým,
že voda odtiaľ odteká,“povedal starosta J. Janeček. Zosuv pôdy spôsobila podzemná voda, ktorá svah podmáčala. Zrejme je za tým podzemný prameň, ktorý sa ukázal až teraz.
Aktualizácia z 9. januára tu.
Článok k predpokladaným nákladom na inžiniersko-geologický prieskum.
Výňatok z odborného posudku.
Piatok 10. januára:
Situácia okolo financovania následkov zosuvu bola o niečo jasnejšia. „V zmysle geologického zákona zabezpečuje v takýchto prípadoch prieskum a sanáciu ministerstvo životného prostredia. Závisí to od disponibilných zdrojov ministerstva, prípadne Environmentálneho fondu,“ uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Práce na odvodňovaní svahu budú trvať minimálne do utorka 14. januára. Vtedy sa má opäť do obce Banka vrátiť geológ, ktorý rozhodne o ďal-šom postupe. „Svah drenážujeme, odvodňujeme. Urobíme trvalejšiu zábranu, aby sa tam nezhromažďovali zvedavci. To je všetko, čo môžeme teraz urobiť,“ povedal starosta.
Článok – Hlavná cesta zostane prejazdná len v jednom pruhu do rozhodnutia geológa.
Článok – Náklady na sanáciu svahu zaplatí štát.
Pondelok 13. januára:
Z miesta, kde spadol svah, vyvieralo len minimálne množstvo spodnej vody. Obec Banka sústredila svoje sily na budovanie a spevňovanie starej cesty z Bacchus vily na Červenú vežu. „Je to jediná prístupová cesta pre ťažkú hasič-skú techniku. Chceme ju využívať aj v budúcnosti. Túto komunikáciu nám na štvrtkovom zasadaní krízového štábu odporučil riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Piešťanoch Peter Galbo,“ uviedol starosta Jaroslav Janeček.
Správa – Geológovia v pondelok na miesto zosuvu neprišli.
Správa – Začal sa inžiniersko-geologický prieskum na mieste zosuvu svahu.