Na rekonštrukciu mosta dostali málo
Mesto sa už od roku 2006 usiluje získať peniaze na celkovú rekonštrukciu Kolonádového mosta, no zatiaľ s minimálnym úspechom. Naposledy sa piešťanská radnica uchádzala o dotáciu v objeme takmer dva milióny eur z ministerstva kultúry,
no to jej prikleplo len 150-tisíc.
Posledná väčšia investícia do národnej kultúrnej pamiatky a jednej z mála turistických atrakcií na území kúpeľného mesta bola realizovaná v roku 2013. Vtedy mesto z vlastných zdrojov v objeme 140-tisíc eur realizovalo výmenu osvetlenia a káblových rozvodov. Súčasťou obnovy bolo aj dočasné statické zabezpečenie prestrešenia pešej časti mosta a náter fasád a stropov. Na viac sa v mestskom rozpočte peňazí nenašlo.
Avšak ešte v rokoch 2001 až 2006 sa robila diagnostika nosnej konštrukcie mosta. Z jej záveru vyplynulo, že je ohrozená stabilita niekoľkých pilierov následkom vyplavenia zeminy spod pilierov. Most preto potrebuje minimálne zosilnenie základov a vyplnenie jám pod ním. Či práve na toto statické zabezpečenie mosta pôjdu získané peniaze, radnica na svojej webovej stránke neinformuje. Uvádza však, že sa o plnú sumu potrebnú na rekonštrukciu chce uchádzať aj v druhom kole výzvy Obnovme si svoj dom.
Pred podaním žiadosti o dotáciu vedenie mesta ešte v novembri minulého roka predložilo na zastupiteľstvo materiál na schválenie finančnej spoluúčasti mesta v prípade, ak bude so žiadosťou radnica úspešná. V nej sa uvádzalo, že „na mostnej konštrukcii sú viaceré poruchy, ktoré rôznym spôsobom (z hľadiska závažnosti) ovplyvňujú bezpečnosť, spoľahlivosť a aj jeho vizuálnu stránku. Okrem iného je to i zhoršujúci sa stav nosnej konštrukcie, nefunkčnosť izolačnej schopnosti vozovky, dezolátny stav strešnej krytiny nad promenádou. Kryt pešej zóny je tiež značne porušený dodatočnou montážou vstupných poklopov k cudzím zariadeniam a na celej nadstavbe je vidieť vplyv zanedbanej údržby. Zámerom projektu je nielen obnova mosta, ale i zriadenie galerijných priestorov na osvetové účely v ľavom krídle mosta (z kúpeľnej strany) a informačno-prezentačných priestorov v jeho pravom krídle (z mestskej strany) vrátane pitného pavilónu. Taktiež by sa rekonštruovali priestory predajní, zlikvidoval súčasný disproporčný stav priestoru, obnovil obvodový plášť či vymenila strešná krytina.“
Na takéto komplexné riešenie však radnica vlastné finančné prostriedky nemá. Preto jedinou možnosťou na záchranu doslova rozpadajúcej sa pamiatky vo vlastníctve mesta sú financie s eurofondov.
Kolonádový most je jedným zo symbolov Piešťan, spája mesto s Kúpeľným ostrovom. Pochádza z rokov 1930 až 1933, postavili ho z iniciatívy Ľudovíta Wintera podľa návrhu architekta Emila Belluša. V roku 1933 boli do presklenej steny vkomponované dve leptané vitráže podľa návrhov Martina Benku. V roku 1945 most poškodila ustupujúca nemecká armáda, obnovu dokončili v roku 1956. Čelo mosta zdobí svetoznáma socha barlolámača.
Jozef Vojčiniak