Čas na premýšľanie
Konečne! Takto si v piatok uľavia nielen tisícky žiakov a študentov, ale aj ich pedagógov. Desaťmesačné hektické obdobie sa skončí rozdávaním vysvedčení. A začnú sa prázdniny!
Pre niektorých budú veselé, pre tých, čo ich strávia nad knihami, pretože v závere školského roka prepadli alebo sa pripravujú na štátnice, budú náročnejšie. A to preto, aby odolali všetkým nástrahám a pokušeniam leta a viac sa venovali štúdiu.
Zaslúžený odpočinok majú aj učitelia. Mnohí im závidia či zazlievajú „dva mesiace prázdnin“, no tí, čo do toho vidia, dobre vedia, že učiteľ si čerpá riadnu dovolenku a náhradné voľno, ktoré si musel počas školského roka nahonobiť učením hodín navyše. A tým, čo to stále nechápu, odkazujem, choďte si to na jeden rok vyskúšať!
Byť učiteľom nie je med lízať. Aj keď ich trápenie mnohí zaškatuľkovali do nízkych platov, podstata neatraktívnosti tohto povolania spočíva úplne v inom. Zaskočili ma, a možno ani tak nie, vyjadrenia najvyšších ústavných činiteľov v nedeľňajšej diskusii na Jednotke. Premiér sa chváli, že učiteľom pridávajú na platoch, zvyšní dvaja mu drukujú, že teraz je na učiteľoch, aby sa to navýšenie prejavilo aj v ukazovateľoch medzinárodných meraní vedomostí. Akoby všetci traja nevedeli, že kým učiteľ nebude mať poriadne podmienky na prácu a normálny „materiál“, nič sa v našom školstve nezmení.
Dôstojnosť učiteľskému povolaniu nevráti len vyšší plat či upravená legislatíva na jeho ochranu ako vyhynutého druhu, ale do svedomia by si mali vstúpiť hlavne rodičia tých detí, ktoré terorizujú a privádzajú do šialenstva pedagógov počas školského roka. Oni dobre vedia, o ktorých hovorím. Majú žiacke knižky a triedne knihy plné zápisov a na vysvedčení zníženú známku zo správania.
Ak sa hovorí, že vedomosti žiaka sú odrazom schopnosti učiteľa, tak správanie žiaka je zrkadlom výchovy rodičov. Oba tábory majú teda nad čím celé prázdniny premýšľať.