Piešťanci nechcú správy z Trnavy, hľadajú Čechov na streche

  • Spravodajstvo
  • 3. marca 2013, 17:22
  • Autor:vd

PIEŠŤANY – Aj vy ste spolu so svojimi susedmi investovali do spoločnej antény a keď chcete pozerať svoje obľúbené české programy vysielané cez DVB-T signál, ktoré vysiela verejnoprávna televízia na 33 kanáli, objavia sa vám tam správy z Trnavy? Čo to hovoríte? Nezaujíma vás čo sa deje vo vašom krajskom meste? A dožadujete sa českých relácií? Máte jednoducho smolu!

Z dvadsaťdva garantovaných programov ste prišli o štyri – ČT 1, ČT 2, ČT 24 a ČT 4. Český telekomunikačný úrad zrejme nič netušiac odobril návrh, že na ich frekvencii môže vysielať aj trnavský regionálny vysielač.
Trnavčania s ich multiplexom s ľahkosťou vetra potlačia český multiplex, ktorého signál sa k nám prediera z diaľky cez sústavu pohorí.
Laicky by sa to dalo povedať, že signál  z Trnavy je taký silný, že "prebije" signál našich českých bratov. Riešenie je však možné. Záleží len na tom, či spoločnosť, ktorá vlastní vysielač v Trnave bude mať dobrú vôľu a nájde pochopenie pre Piešťancov.
Príde pritom síce o viac ako štyritisíc eur – toľko stojí utlmenie vysielaného signálu. Ale získa si všeobecný rešpekt!
Prezieraví televízni diváci z Českého spolku si preto radšej namontovali satelity a majú pokoj nielen s DBV-T signálom, ale aj s Trnavou. Ale čo s tými, ktorí investovali do spoločných televíznych antén? „Som veľmi nespokojný, pretože keď sa zavádzala digitalizácia, nahovoril som svojich vtedajších zákazníkov aj ľudí z nášho činžiaku na spoločné televízne antény. Vložili sme do toho nemalé prostriedky s tým, že budeme chytať všetky obľúbené programy. A zrazu sme prišli o štyri z nich. Je to neseriózne. Denne mi telefonujú nahnevaní Piešťanci, ktorým som montoval spoločné antény a pýtajú sa, čo sa stalo? S rovnakými problémami sa denne stretávajú aj ostatní antenári. Ja som na vyriešenie problému na našom činžiaku využil tridsaťročné skúsenosti z tejto oblasti. Na streche som objavil jediný meter štvorcový, kde som zachytil signál z Čiech, no Trnavu som musel vykryť. Použil som sieťku zo šachty výťahu, ktorú som technicky upravil a vytvoril tak Faradayovu klietku,“ upozornil na vyriešenie technického problému bývalý odborník na anténové systémy, dnes už dôchodca Igor Kopáčik z Piešťan. 
Antenári tvrdia- Trnave stačí desatina výkonu
„Celoplošne by sa to dalo elegantne  vyriešiť znížením výkonu vysielača v Trnave. Podľa mňa by im stačila desatina výkonu  a zabezpečili by si aj tak kvalitný príjem programu. A tým by sa odstránilo rušenie signálu v Piešťanoch,“ načrtol riešenie skúsený elektrikár. Do redakcie nám volali viacerí ľudia, že na Sídlisku Juh a Adam Trajan sa české vysielanie nedá na 33 kanáli chytiť vôbec, pokusne ale preladili na 29 kanál, pretože v éteri našli medzeru medzi kopcami smerom na Brno. Ale signál nie je príliš kvalitný. „Na Ulici Andreja Hlinku je situácia taká, že výškové činžiaky, ktoré majú spoločné antény vystavené signálu z Trnavy nemajú české programy vôbec a nižšie domy, ktoré majú signál z Trnavy zatienený vyššími budovami, na 33-ke chytia aj Čechov. Aj keď signál je, čiastočne v zime ruší napríklad odraz zo zasnežených striech. Signál podlieha zákonitostiam odrazu, lebo ide o elektromagnetické vlnenie. Chcem ešte podotknúť, že DVB-T signál má 90 percent občanov Piešťan, takže Mestská trnavská televízia (MTT) zrušila české programy v takmer celom meste. A to je už silný argument,“ zhodnotil celoplošne situáciu I. Kopáčik.
Keď to dokázali TV Karpaty, prečo nie televízia Trnava?
Aký názor má na vec spoločnosť prevádzkujúca trnavský vysielač? „Licenciu na prevádzku K 33 sme získali po jednoročnom  procese po slovenskej aj medzinárodnej koordinácii, kde vyhodnocovali všetky existujúce aj plánované kanály. Akákoľvek zmena licencie by spôsobila spustenie celého procesu odznovu,“ upozornil na byrokraciu technický riaditeľ  spoločnosti Regio Broadcast, Marek Piaček. Podľa neho je rušenie diaľkového príjmu kanálov z Českej republiky takmer neriešiteľné, pretože výkon ich vysielača nemôže byť v žiadnom prípade porovnateľný s diaľkovým príjmom vysielačov z Čiech.  A ak by uvoľnili frekvenciu Trnavčania, obsadili by ju iní žiadatelia. Tiež ak by MTT odmietla vysielať z dôvodu, že ruší diaľkový príjem z cudzej krajiny,  bolo by to neprípustné. „MTT vysiela svoj program cez náš vysielač na základe  zmluvy, pričom program si tvoria oni a našou úlohou  je len šíriť to do vzduchu pre prijímače DVB-T. Každá televízia dostala totiž zákonom  nariadené, že musí od istého dátumu vysielať digitálne a nie analógovo. Za nejaký čas sa na našom vysielači začne šíriť aj ďalší program – Spartak TV, ktorý je momentálne v štádiu rozpracovanosti,“ dodal M. Piaček. Pripustil však, že technicky je možné znížiť výkon vysielača tak, aby nerušili príjem českých programov v Piešťanoch a tiež v Trnávke sever, lebo tam s diváci sťažujú tiež, jednou z interpelácií na mestskom zastupiteľstve bolo aj vyriešenie tohto problému.  S podobným problémom sa vysporiadala aj piešťanská Televízia Karpaty, ktorá pristúpila ku kompromisu, keď rušila Trnavčanov.
„Neviem ako to riešili v TV Karpaty. Technicky možné znížiť výkon asi je, ale bude  to vyžadovať finančné prostriedky do výšky predpokladám minimálne  štyritisíc eur  bez  dane z pridanej hodnoty, pričom znížime výkon niečoho, na čo sme dostali povolenie. Nad touto  možnosťou si budeme musieť sadnúť so spoločnosťou, ktorá nám vysielač  dodávala a robí nám aj konzultanta. Avšak teraz vám neviem  povedať či ten signál utlmíme alebo nie. Vysielač stál nie málo finančných  prostriedkov a nemôžeme si dovoliť ho ani vypnúť kvôli tomu, že rušíme  české programy z ďalekých vysielačov, keďže funguje tak ako stanovuje povolenie z Telekomunikačného úradu SR,“ argumentoval M. Piaček.

Telekomunikačný úrad SR môže schváliť zníženie výkonu
Tlačový hovorca telekomunikačného úradu SR, Roman Vavro vysvetlil schvaľovací systém pri povoľovaní frekvenciu pre miestne multiplexy slovami: „Telekomunikačný úrad SR (TÚ SR) nevyberá frekvencie – televízne kanály pre miestne multiplexy. Záujemca o frekvenciu pre miestny multiplex si, podobne ako pri analógovom rozhlasovom vysielaní, na vlastné náklady vyhľadá vhodnú frekvenciu.“
 Vydaniu povolenia pre miestny multiplex Trnava teda predchádzala medzinárodná koordinácia. TÚ SR vydal povolenie až po súhlasných stanoviskách Rakúska, Maďarska a Českej republiky. Uvedené zahraničné administrácie výpočtami posúdili, či navrhovaný vysielač nespôsobí rušenie ich vysielačov. Každý štát chráni nerušený príjem vysielačov umiestnených na svojom území. Vysielač s navrhovanými parametrami nespôsobí škodlivé rušenie iných v Slovenskej republike povolených vysielačov. 
„Je nám ľúto, ale aj keď by sme radi vyhoveli požiadavkám televíznych divákov, nemáme zákonnú možnosť nepovoliť vysielač, ktorý by mohol spôsobiť rušenie cezhraničného príjmu. Vzhľadom na to, že neexistoval zákonný dôvod na zamietnutie žiadosti o povolenie, tak TÚ SR vyhovel žiadosti a vydal povolenie spoločnosti Regio Broadcast.,“ upresnil hovorca TÚ.  Vysielač Trnava K 33 je súčasťou miestneho multiplexu Trnava. Povolenie nadobudlo právoplatnosť 26.8.2011, je platné do 30.4.2018. 
Podľa hovoru situáciu v Piešťanoch by pomohla vyriešiť úprava parametrov vysielača v Trnave. „K náprave by malo dôjsť po  znížení výkonu alebo zmeny vyžarovacieho diagramu anténneho systému, potlačením smerom na Piešťany. TÚ nemôže svojvoľne, nezákonne meniť parametre povolených vysielačov, ale mohol by zmeniť povolené parametre TV vysielača v Trnave na základe žiadosti držiteľa povolenia – čiže spoločnosti Regio Broadcast.  Ďalšie možnosti zmeny by boli, ak by TV vysielač spôsoboval rušenie iného slovenského vysielača, alebo by spôsoboval rušenie v zahraničí, napríklad v Českej republike. Samozrejme je tu aj možnosť urobiť potrebné technické úpravy na strane tých, ktorí chcú prijímať české programy,“ dodal R. Vav

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 23. januára. Tento deň je Dňom patriotizmu. Meniny má Miloš.
  • 23.01.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 23. januára 2025
Meniny má Miloš, zajtra Timotej