Ivan Bella sa vo vesmíre staral o prepelice

  • Spravodajstvo
  • 22. apríla 2010, 09:09
  • Autor:R. Trebatický

PIEŠŤANY – Prvý slovensky kozmonaut Ivan Bella navštívil v stredu piešťanskú mestskú knižnicu. Deťom základných škôl rozpovedal, ako prežil celú cestu do vesmíru, a to od výberu slovenských pilotov nadzvukových lietadiel po základný a náročný výcvik v Bajkonure a samotný let.

Ivan Bella v roku 1998 odišiel do výcvikového tábora hviezdneho mestečka Bajkonur, kde začal s prípravou na let do vesmíru. Náš kozmonaut bol stodevätnástym astronautom, ktorý navštívil orbitálnu stanicu MIR a Slovensko sa týmto stalo dvadsiatou prvou krajinou, ktorá mala vo vesmíre svojho kozmonauta.
Počas letu robil aj na šiestich vedeckých projektoch – na štyroch z oblasti medicíny, jednom z biológie a tiež z fyziky. „ Na stanicu MIR som letel ako vedec, staral som sa tam o vajíčka ruskej prepelice, ktoré sa dva dni po pristátí na MIR-e vyliahli. No, nakoniec som pracoval len s pätnástimi najodolnejšími. Kŕmil som ich a pozoroval správanie vo vesmíre," spomínal  Ivan Bella, ktorého vybrali ako jediného zástupcu na let do vesmíru z 32 slovenských pilotov nadzvukových stíhačiek.
Viac sa dočítate v nasledovnom vydaní Piešťanského týždňa.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 26. apríla. Tento deň je Svetovým dňom dierkovej fotografie a Svetovým dňom duševného vlastníctva. Meniny má Jaroslava.
  • 26.04.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 27. apríla. Tento deň je Svetovým dňom grafiky. Meniny má Jaroslav.
  • 27.04.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 27. apríla 2025
Meniny má Jaroslav, zajtra Jarmila