Lekár Schnitzler radšej písal a miloval
Vo frapperii Kursalonu svoje divadelné umenie predviedli dvaja bratislavskí herci Štúdia 12 – Lucia Hurajová a Marek Majeský. Na motívy rakúskeho dramatika Schitzera im režisérka Anna Grusková ušila päť jednoaktoviek o vzťahu muž – žena
Päť chodov alebo ochutnávka vášne a noblesy u pána Schnitzera sa podávali v miernom prítmí. Herci mali jedinú kulisu – harmonikový paravan a atmosféru umocňovalo svetlo reflektorov Sláva Bachoríka a hudba Luciinho manžela – Oskara Róžu.
Lekár Schnitzer svoje remeslo v štyridsiatke zavesil na klinec a naplno sa začal venoval iba svojej vášni – písaniu a ženám. Bol naozaj úspešný. V oboch smeroch. Na prelome 19. a 20. storočia mala jedna z jeho hier premiéru na dvanástich nemecky hovoriacich scénach.
Za svoj život, hoci bol len raz ženatý vystriedal množstvo mileniek. A to, že im rozumel, dokazovali aj vynikajúce dialógy divadelnej hry, vydestilované do dnešnej doby. Hovorili o tom, že z milenkinej postele sa o druhej hodine v noci odchádza ťažko, že lásku tej druhej by vedela zatieniť aj manželkina láska, len rokmi stereotypu akosi otupela a zovšednela.
Z hry bolo jasné, že chlapi nemajú až tak radi noblesu. Milujú slobodu a rozlet. A večierky so smotánkou radi vymenia za párok v rožku zjedený v prenajatej garzónke s bláznivo krásnou hiphoperkou . Ale aj to je pravda – že krátke známosti, aj keď plné erupcií a vášne napokon ochladnú a zmenia sa na všednosť. Poučnú hru pre Piešťancov pripravila mestská knižnica.