Výborná pohánka s kukuricou Pavlíny Radošovej
PIEŠŤANY – Na pohánke s kukuricou Pavlíny Radošovej z Piešťan si určite pochutia aj mäsožravci. My sme tento farebný zdravý šalát objavili na lukulských hodoch členiek miestnej Ligy proti rakovine po prednáške Jaroslava Pížla venovanej zdravej výžive.
Stôl v mestskom kultúrnom stredisku sa prehýbal pod množstvom zeleninových, ovocných a obilných pokrmov. Nechýbali ani šťavy, ktoré onkologickí pacienti potrebujú k návratu svojho zdravia ako soľ. Odborník na zdravú výživu bol s ponukou asi sto jedál spokojný. „Ak si chcete zachovať zdravie – paste sa," pripomenul Pížl na viac ako dvojhodinovej prednáške.
Zdôraznil, že najzdravšia strava je surová. A gazdinky, ktoré varia a smažia svojim najmilším, ich v konečnom dôsledku likvidujú vo svojich kuchyniach, ktoré nazval „jedotvorné". Pripomenul tiež, že lepší ako slnečnicový olej je produkt z repky alebo olivy. Repkový a olivový olej totiž nepodporujú zápaly v tele človeka. Preto ak budete pražiť napríklad pohánku či slnečnicové semienka do šalátu, použite už spomínané zdravšie oleje.
Suroviny: 75 g opraženej pohánky, soľ, štyri polievkové lyžice svetlého sójového nálevu, 200 g scedenej kukurice z konzervy, jednu posekanú zelenú papriku, tri ošúpané a posekané rajčiny, dve polievkové lyžice posekanej petržlenovej vňate, 25 g opražených slnečnicových semien.
Postup: Opraženú pohánku pomaly varíme zakrytú v horúcej osolenej vode. Scedíme a dáme do misky s nálevom. Pridáme ostatné suroviny, dôkladne premiešame a podávame.
Svetlý sójový nálev: 175 ml oleja, dve polievkové lyžice svetlej sójovej omáčky shoyu, dve polievkové lyžice citrónovej šťavy, dva strúčiky cesnaku, mleté čierne korenie.
Postup: Ľahký rastlinný olej dáme do pohára s ostatnými surovinami a dobre potrasieme. Pri použití dávame pozor, aby sa do šalátu nedostal cesnak, ktorý slúži len na dochutenie nálevu. Toto množstvo by malo stačiť štyrom hladošom, šalát by ste mohli urobiť v rekordnom čase 15 minút.
Viac receptov nájdete v rubrike Recepty z kuchyne.