Nepálska realita mu pripravila krušné chvíle
PIEŠŤANY – Piešťanec Peter Demko si po mongolskom dobrodružstve opäť obul na dlhší čas túlavé topánky. Tentoraz sa rozhodol, že sa na niekoľko mesiacov udomácni v Nepále. V pláne bola výučba anglického jazyka na škole a potom tridsaťdňový trek (horská turistika) po okolí. Ako sa hovorí – človek mieni, Pán Boh mení, Peter musel svoje plány trošku zmeniť.
S kamarátmi a známymi zostal Peter Demko po odlete v kontakte, a takto začal svoj prvý hromadný email: „Zážitkov je veľa, no budem to musieť dramaticky skresať, pretože pracovať tu s počítačom a internetom je o dosť náročnejšie ako recitovať Mor ho! v brailovom písme po fínsky. Net stále padá a vláda sa rozhodla šetriť, takže dvakrát denne vypnú v celom Nepále elektriku. Rovnako je to aj s vodou a pohonnými látkami. Ďalším problémom je stav klávesníc, tie sú často bez označenia písmen.“
Pred cestou P. Demka bol nápad a oslovenie od jeho kamarátky, ktorá má skúsenosti s prácou v Nepále. Súhlasil s učením anglického jazyka „niekde v himalájskom predhorí“. Plán – prílet do Kathmandu, vyučovanie od 5. marca do 1. júna a potom trek do odletu a späť na Slovensko. Všetko však bolo inak…
Z Budapešti Peter letel cez Istanbul a Dillí do Kathmandu. „V Istanbule som stretol seba samého vo veku 78 rokov a skoro som zmeškal lietadlo, bo tomu druhému ujovi to pripadalo, tak, že stretol seba samého ako 26-ročného. Pekný a silný zážitok. Ďalší nasledoval v Dillí, kde som stretol príjemný pár študentov medicíny, Jakuba – Slováka a Markétku – Češku. Išli tiež dobrovoľníčiť ako medici do malej dedinky, keďže mali neskorší let ako ja, dohodli sme si rande v Kathmandu,“ písal P. Demko.
Prebudenie sa do kathmandskej reality
Náhle ocitnutie sa v Kathmandu sa podľa P. Demka nedá porovnať s ničím. Prvú ranu päsťou na nos vraj dostanete hneď z miestneho vzduchu plného smogu a exhalátov. Ďalšia facka – miestni ľudia, taxikári a sprievodcovia sa na turistov vrhajú hneď za dverami letiska: „Ak ste doteraz boli statoční, určite vás zloží doprava a celý chaos mesta. Sedel som v taxíku a sledoval som, ako sa rútime v protismere (jazdí sa tu vľavo) a šofér v šesťdesiatke kľučkoval medzi ďalšími dopravnými prostriedkami, ktoré míňal s nanometrovými medzerami. Oproti nám išla krava, auto za nami sčasti horelo a pomedzi to behali peši šialenci, ktorí sa odvážili prejsť na druhú stranu. Potom hľadíte na vrstvy odpadu, špiny a križovatky, ktoré riadia policajti, ktorých nik nevidí. Radšej by som žil v hydinárni v Jalšovom ako dlhodobo tu.“
Rozprávanie Petra Demka o jeho pobyte v Nepáli nájdete v Piešťanskom týždni 18.
Rozprávanie Petra Demka o jeho pobyte v Nepáli nájdete v Piešťanskom týždni 18.