Opravár Libor Šašo: Všetko dobré ma naučili ženy

  • Nezaradené
  • 1. októbra 2009, 11:46
  • Autor:Viera Dusíková

VRBOVÉ – Z archívu PT: Opravár šijacích strojov, obuvi, ale aj kabeliek, opaskov, rukavičiek či iných brašnárskych výrobkov Libor Šašo z Vrbového má dnes už o tri roky viac. A hoci tento rozhovor sme s ním urobili na začiatku jeho oprarvárskej kariéry, ešte v roku 2009, v čase, keď vonku začína sychravé počasie a mnohým z nás zateká do topánok, rozhodli sme sa oprášiť staré dobré veci a ponúknuť vám ich.

Je druhýkrát šťastne ženatý a okrem svojej útulnej dielničky v jednej z pasáží centra Vrbového, kde je sám sebe pánom, je mužom číslo jeden aj na futbalových ihriskách. Má totiž dôležitý nástroj, ktorým riadi zápasy – píšťalku.

Nemáte problémy s priezviskom napríklad na futbalovom zápase?

– Nie, lebo ak mi niekto povie, čo za šaša to píska, podídem k nemu a poviem mu: Mňa neurazíte, ja som totiž naozaj Šašo – toto priezvisko som zdedil po predkoch. A prináša mi veľa pekných i kurióznych situácií, najmä pri futbale.

Asi nemáte veľa voľného času…

– Žijem teraz veľmi hektický život. A som nesmierne vďačný svojej manželke za to, že môžem celé dni stráviť v práci. Keď ma prepustili z Aventu, vďaka podpore úradu práce som si ako sluchovo postihnutý totiž zriadil chránenú dielňu. Ohluchol som ešte v detstve po tom, čo mi lekári nasadili chybnú liečbu. Ale nezatrpkol som. Nosím strojček, takže vás počujem celkom dobre. Toto postihnutie, aj keď je výrazné, ma posunulo dopredu v iných oblastiach. Viem napríklad na diaľku odčítať z pier, takže by som mohol byť celkom slušným vyzvedačom.

Vyskúšam si vás. Prezraďte mi, o čom si hovoria tamtie dve dámy.

– Teraz sa mi nechce, ale s istotou môžem tvrdiť, že smerujú ku mne -opraviť si topánky.

Ako ste sa naučili odčítať z pier?

– Bolo to ešte v škole, ak som chcel vedieť, čo učiteľka hovorí, pohľadom
som visel na jej perách. Ak však išla o uličkou ďalej a otočila sa chrbtom, nepočul som nič. Bolo to dosť zlé obdobie, aj preto som bol veľmi rád, keď som dostal svoj prvý načúvací strojček. Ale ešte niečo som sa zo svojej hluchoty naučil. Aj keď na diaľku vidím, že ma moji „akože kamaráti" ohovárajú, nedám to na sebe poznať. Naučil som sa ovládať svoje city, som nad vecou nad všetkými klebetami, pokiaľ nie sú veľmi vážneho charakteru. Tiež som sa naučil všetko rozpitvávať, rozoberať, často mi hovoria, že je zo mňa veľký filozof.

Žeby s tým vaším filozofovaním súvisela aj vaša súčasná práca? Predsa len – ak sa pokazí krajčírke stroj, tiež ho asi treba rozobrať do poslednej skrutky, aby ste zistili, kde je chyba…

– Možno máte pravdu. Keď sa totiž pokazí šijací stroj – je to kapitola sama osebe. Ešte dobre, že som sa v tomto odbore vyučil. Viem totiž opraviť nielen pokazenú spojku na motore, čo je veľmi nevďačná a špinavá robota, ale opravím aj odlomený chapač – koliesko, ktoré tvorí steh.

Pred chvíľou sem prišla pani, ktorá si dala opraviť pokazený opätok. A máte tu aj roztrhnutú botasku…

– Oprava ako oprava. Všetko urobím ako sa patrí, len by som prosil všetky dámy, aby si všimli, v akom stave majú svoje topánočky. Je dobré, keď si prídu vymeniť opätok skôr, ako ho zošľahajú úplne. Ak ho zničia viac ako treba, mám s opravou dvojnásobne viac práce, pretože musím opätok zbrúsiť, vyvŕtať do neho dierku a nasadiť nový. A účet vystavím rovnaký, ako za mierne poškodený. Takže ide o hru s časom.

Aká je vaša najväčšia životná skúsenosť?

– Naučil som sa počúvať ženy – to je moja najväčšia životná skúsenosť aj výhra. Vážim si nežné pohlavie preto, že to boli práve ženy, čo ma potlačili do iných dimenzií. Aby som to správne vysvetlil. Aj vo Vkuse, kde som kedysi robil údržbára, opravára šijacích strojov i dievča pre všetko, aj v Avente, mi šičky vždy hovorili, čo by potrebovali na mašine vylepšiť, aby sa im rýchlejšie a ľahšie pracovalo. Donútili ma rozmýšľať, špekulovať, ako by sa to, či ono dalo vymyslieť a zdokonaliť.

Znamená to, že viete upraviť šijací stroj tak, aby šil napríklad ľahšie?

– Áno, všetko sa dá zrealizovať, keď nad tým troška porozmýšľam. Stačí len chcieť, no a mne sa chce. Servis šijacích strojov robím spravidla v pondelok, stredu a v piatok. V pondelok a piatok som k dispozícii od pol jedenástej do piatej, ale keď nemám dorobené, ťahám do večera. V utorok a vo štvrtok sa venujem obuvníckym a brašnárskym prácam od pol deviatej do tretej hodiny.
Stredy sú troška iné. Od šiestej hodiny až do druhej realizujem servis šijacích strojov v Piešťanoch a ich okolí a popoludní ma nájdete vo Vrbovom. Verím, že zákazníci sú s mojou prácou spokojní.

0 Shares

Najnovšie správy

Podľa aktuálnych informácií v polovici Piešťan nejde prúd. Zasiahnuté su najmä "Staré Piešťany", kde nefunguje ani pouličné osvetlenie. Porucha by…
  • 16.01.2025, 17:22
  • Piešťanský týždeň / Nezaradené / Piešťany / Spravodajstvo / Región
sobota, 18. januára 2025
Meniny má Bohdana, zajtra Mário, Drahomíra