Výskumný ústav rastlinnej výroby začínal na majeri
PIEŠŤANY – Len málo výskumných pracovísk a inštitúcií na Slovensku sa môže pochváliť takou bohatou históriou akú má Výskumný ústav rastlinnej výroby (VÚRV) v Piešťanoch. V uplynulom roku si jeho pracovníci pripomenuli 60. výročie vzniku. Ústav, ktorý vznikol v roku 1951 ako Oblastný rezortný výskumný ústav rastlinnej výroby so sídlom v Borovciach prešiel viacerými zmenami.
Od 1. januára 2006 sa rozhodnutím Ministerstva poľnohospodárstva SR VÚRV Piešťany stal súčasťou Slovenského centra poľnohospodárskeho výskumu so sídlom v Nitre, je súčasťou štátnej príspevkovej organizácie Centrum výskumu rastlinnej výroby Piešťany, priamo riadenej Ministerstvom pôdohospodárstva SR. Riaditeľom ústavu je docent Ján Kraic. Súčasťou tohto centra sa stali okrem VÚRV Piešťany, Výskumný ústav trávnych porastov a horského poľnohospodárstva v Banskej Bystrici, Oblastný výskumný ústav agroekológie v Michalovciach a Výskumný ústav vinohradnícky a vinársky v Bratislave.
V súčasnosti pod VÚRV prináležia aj pridružené pracoviská – Výskumné pracovisko v Borovciach, Výskumno-šľachtiteľská stanica Vígľaš-Pstruša a Výskumno-šľachtiteľská stanica v Malom Šariši, ktorej šéfuje šľachtiteľ pšenice, tritikale a maku František Ondrejčák.
O histórii ústavu sme sa porozprávali so zakladajúcim riaditeľom Jurajom Uhliarom a ďalším zo série riaditeľov Timotejom Mištinom, ktorý stál pri zrode Génovej banky Slovenska.
((myvideo:1))
((myvideo:2))
((myvideo:1))
((myvideo:2))
Génovou bankou nás previedol riaditeľ VÚRV Ján Kraic.
((myvideo:3))
V aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa nájdete 60-ročnú históriu Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch doplnenú o autentické výpovede riaditeľov VÚRV. Zvlášť pripravujeme rozhovor s Timotejom Mištinom, ktorý si zaspomínal (nielen) na svoje pôsobenie na riaditeľskom poste vo VÚRV Piešťany.