Blog Petra Remiša: Čo je „burčák“?
V dnešnom jazykovom okienku si vysvetlíme význam slova „burčák“, ktoré nemá v angličtine ekvivalent. Amíci ho nepoznajú a myslia si, že ho – podobne ako iné chemické zbrane – vymyslel Chuck Norris.
Nie je to pravda. Slovíčko „burčák“, respektíve „burčiak“, nepochádza zo spojenia Boor Chuck (Sellák Chuck). Nejde totiž o osobu, ale o energetický nápoj z hrozna. S legendárnym filmovým hrdinom má len jednu spoločnú vlastnosť.
S ním ste nepremožiteľný.
Senzorické vlastnosti burčáku sú odpudivé. Vyzerá ako stolica mačky domácej, ktorá sa prežrala treščej pečene. Podobne aj chutí, najmä pre cudzích štátnych príslušníkov. Burčák sa nedá skladovať ani transportovať ďalej ako 20 km.
Ak si ho predsa len vložíte do vozidla, máte smolu. Rozlúčte sa s poťahmi a do smrti ste odkázaní na stromčeky do auta.
Bežný Slovák vypije sedem litrov tohto nápoja za sezónu. Niektorí obvodní lekári ho dokonca prepisujú miesto infúzie a laxatív. Bohužiaľ, následkom jeho nadmerného požívania dochádza k hromadeniu skleníkových plynov v atmosfére.
Slovensko tak prispieva ku globálnemu otepleniu viac než Čína, USA a krajiny G7 dokopy.
Zhrnutie: Burčák je všeliek a podtatranský unikát. Sme jediný národ na svete, ktorý ho pomocou moderných biotechnológií vyrobí aj bez hrozna.
Stačí chleba, cukor, kvasnice a ste Chuck.