Drahovčania sa chystajú vysadiť vidiecky sad, príďte na brigádu!
Drahovčanom sa to podarilo! So svojím projektom Drahovský vidiecky sad skončili druhí v konkurencii 179 žiadostí. Vo finále projektu Zelené oázy získali druhé miesto a s ním aj 3500 eur na realizáciu sadu, pričom tisícku im pridala k výhre obec. S brigádami už začali vo veľkom. Na tú najbližšiu, v sobotu 26. apríla, by radi pozvali aj širokú verejnosť.
Koly k stromčekom už majú pripravené a sadeničky vypestované a vybrané v sade v Moravskom Lieskovom, kde sa venujú pôvodným slovenským odrodám ovocných stromčekov i kríkov. Priestor, kde sad vznikne, začali čistiť už v marci.
„Vysadíme 28 ovocných stromov, medzi nimi budú jablone, duly, hrušky, slivky, oskoruše, moruše a černice. Tiež sa chystáme vysadiť dvanásť okrasných stromov – javory, duby, lipy, jelše či orechy a úžitkové kríky – ríbezle, maliny, arónie, rakytníky, driene,“ uvádzajú iniciátori projektu z Drahoviec.
„Výsadba je plánovaná v extraviláne obce Drahovce na ploche ‚pod mostom‘ popri panelovej ceste, ktorá je súčasťou cyklotrasy Piešťany – Hlohovec. Zmyslom projektu je nielen samotná výsadba stromov a ich ovocie pre budúce generácie, ale najmä zapojenie mladých ľudí a detí do tejto iniciatívy a prehlbovanie ich vzťahu k životnému prostrediu. Vďaka tejto aktivite sa mladí ľudia naučia spolupracovať naprieč generáciami, získajú praktické skúsenosti z výsadby stromov, spoznajú pocit zodpovednosti za lepšiu budúcnosť a zažijú radosť z úspechu z vlastnej práce,“ zdôrazňujú dobrovoľníci.


Prítomnosť stromov vytvorí príjemné prostredie, ktoré poslúži ako miesto pre oddych a relaxáciu. Občania si tu môžu užiť čas v prírode, čo prispieva k duševnej pohode. Deti a mládež budú mať príležitosť zapojiť sa do aktivít spojených s pestovaním ovocia a starostlivosťou o stromy, čo im uľahčí rozvinúť vzťah k prírode a k tradičným poľnohospodárskym praktikám. Navrhovaný priestor bude slúžiť ako zastávka na cyklotrase, poskytujúca podmienky na odloženie bicyklov, oddych a občerstvenie. Ovocné stromy prinesú úrodu, ktorú je možné zdieľať v rámci komunity (školy, výstava ovocia…) alebo použiť pri varení drahovských slivkových gúľ.
Tento aspekt podporuje spoločenskú súdržnosť a umožňuje občanom využívať zdravé a lokálne plody. Vysadením rôznych odrôd stromov sa zlepší biodiverzita v oblasti, čo môže prispieť k zlepšeniu životného prostredia a podmienok pre miestne zvieratá a hmyz. Priestor môže byť využívaný na rôzne akcie, ako sú napr. vzdelávacie workshopy, čím sa posilní komunitný život a zainteresovanie občanov.
Po odbornej stránke celý projekt zastrešil krajinný a záhradný architekt Denis Bechera, ktorý z Drahoviec pochádza. Projekt podporujú aj miestni rybári, hasiči, záhradkári, obec a dokonca žiaci Základnej školy Drahovce.
„Radi by sme vás touto cestou pozvali na deň výsadby nášho sadu 26. apríla. Pozvánka platí aj pre dobrovoľníkov z Piešťan či Trnavy a okolia. Zapojiť sa môže každý,“ pozýva na brigádu verejnosť Eva Hesková.
Vysádzanie stromov je len prvý krok – aby sa im darilo, potrebujú pravidelnú starostlivosť, najmä dostatok vody. „Preto sme sa rozhodli umiestniť v našom sade IBC nádoby s vodou, aby mala aj verejnosť možnosť polievať stromy kedykoľvek,“ dodáva Hesková. Pomoc prisľúbili aj členovia Dobrovoľného hasičského zboru obce Drahovce. Tí budú dopĺňať vodu potrebnú na závlahu do uvedených veľkokapacitných nádrží. „Takže závlaha bude k dispozícii nonstop! Aby nádoby zapadli do prostredia a zároveň boli chránené, obalíme ich dreveným krytom. Zatiaľ máme jednu nádobu, no čoskoro by mali pribudnúť ďalšie dve,“ konštatuje propagátorka projektu.
Tím, ktorý projekt zastrešuje, sa skladá z viacerých dobrovoľníkov. A pribúdajú ďalší. Na prvej brigáde si rukávy vyhrnuli najmä Eva Hesková – iniciátorka grantu, vypisovateľka tlačív a žiadostí o grant i komunikátorka, Denis Bechera – garant projektu po odbornej stránke, znalec drevín a podmienok životného prostredia, aktívny kosec a záhradný architekt, Miroslav Habr – zakladateľ občianskeho združenia Včeloz, ktorého cieľom je podpora aktivít pre rozvoj včelárstva a výchovy mládeže k vzťahu k prírode a k včelám, cez jeho ruky prejdú všetky faktúry, pokladničné bloky, vyúčtovania a zmluvy týkajúce sa grantu. Peter Marek sa pridal k dobrovoľníkom o trochu neskôr, ale o to aktívnejšie. Je to pohotový praktik, riešiteľ vecí za pochodu, zručný aj v ovocinárstve, poznajúci kto čo vie robiť, pričom dáva dobré tipy na správnych ľudí. Pomáha aj so svojou dodávkou.
Sami štyria by však nič nedokázali, preto je super, že sa k nim pridali a stále pridávajú ďalší skvelí parťáci, dobrovoľníci i sponzori. Každý je dôležitou súčasťou celého projektu. Mnohých z nich nájdete aj na fotografiách ich spoločnej facebookovej skupiny. Každý má vraj vlohy na niečo iné, ktoré sa však pri Drahovskom vidieckom sade správne skombinovali, preto spolu dokážu veľa. Príďte ich v sobotu podporiť aj vy, neobanujete!
Tento projekt sa uskutočňuje vďaka finančnej podpore z programu Zelené oázy Nadácie Ekopolis, od spoločnosti Slovnaft, a. s., a príspevku od Obce Drahovce.