Americký Slovák s Parkinsonovou chorobou sa po tretíkrát lieči v Piešťanoch: „Keby mi to nepomáhalo, tak by som tu nebol.“

  • Kultúra a spoločnosť / Reportáž
  • 11. apríla 2025, 10:08

„Parkinson Spa Recovery“ je novinkou v ponuke Slovenských liečebných kúpeľov (SLK) Piešťany. Ide o inovatívny liečebný program, ktorý bol vyvinutý v spolupráci s odborníkmi z Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine (doc. Martin Kolísek) a Extrapyramídového centra univerzitnej nemocnice v Martine (doc. Milan Grofik) a s podporou občianskeho združenia Spoločnosť Parkinson Slovensko.

(Autor: SLK Piešťany)

Adjuvantná (podporná) liečba pre parkinsonikov má teda svoj vedecký základ, pričom po ukončenej pilotnej štúdii sa momentálne vyhodnocujú dáta zozbierané v rámci plnohodnotnej klinickej štúdie uskutočnenej v roku 2024.

Päťdesiatnik Richard Blasko je pôvodom Slovák, ktorý od konca 80. rokov minulého storočia žije v americkom New Yorku. Pripúšťa, že v jeho živote a práci o stres nie je núdza, ale okrem toho, že často cestuje, snažil sa byť vždy aktívny a venovať sa rôznym druhom športu. Keď sa mu pred piatimi rokmi začal triasť malíček na jednej ruke, spočiatku si myslel, že preťažil ruku, resp. má problém s lakťom. Ortopéd to však vylúčil a rovno ho poslal neurológovi, ktorý sa špecializuje na Parkinsonovu chorobu (PCH). Po stanovení diagnózy bolo ťažké zmieriť sa s faktom, že ochorel na nevyliečiteľné a postupne sa zhoršujúce neurodegeneratívne ochorenie, ktoré obyčajne vzniká u pacientov po šesťdesiatke. Časť z nich, približne 10 percent, však ochorie už v mladšom veku. Parkinsonikov žije momentálne na Slovensku okolo 20-tisíc.

Problémom je úbytok dopamínu

PCH spôsobuje deštrukcia nervových buniek v oblasti mozgu produkujúcej dopamín. Dopamín je chemická látka – neurotransmiter, ktorá umožňuje prenos signálov medzi neurónmi v štruktúrach mozgu do veľkej miery zodpovedných za motoriku (vytváranie pohybových vzorcov, ich riadenie a ukladanie). „Príčiny ochorenia spôsobujú mnohé faktory, pričom dominantné sa javia environmentálne faktory a genetické predispozície. Familiálne, čisto genetické formy PCH sú relatívne zriedkavé a tvoria len päť až osem percent z celkového počtu prípadov,“ vysvetľuje MUDr. Alena Korenčíková, medicínska riaditeľka SLK Piešťany.

„Čo sa týka motorických prejavov ochorenia, najcharakteristickejšie je spomalenie pohybu (bradykinéza). Nasleduje svalová stuhnutosť (rigidita) a pokojový tras (tremor), o ktorom si mnohí myslia, že je najčastejším príznakom Parkinsonovej choroby, hoci to tak nie je. Tremor obvykle postihuje ruku, spravidla na jednej strane. Častým prejavom PCH je aj takzvaná maskovitá tvár, keď znížená mimika vedie k vzhľadu tváre pripomínajúcej masku,“ pokračuje Korenčíková.

Medzi skoré príznaky PCH, ktoré sú prítomné dlho pred prepuknutím vážnych neurologických príznakov, patria poruchy spánku, čuchu, reči, nálady a napríklad aj problémy s trávením v podobe zápchy, ktorá súvisí so spomalením pohybu čriev (peristaltiky).

Niečo také je ťažké prijať, najmä pre aktívneho muža, ktorého myseľ ani telo doposiaľ nezaháľalo. Richard Blasko pripúšťa, že ochorenie chce vytesniť zo svojej mysle, hoci nevie, či je to tak správne. Keď si však prečítal článok o tom, že SLK Piešťany získali v Karlových Varoch na Európskom kúpeľnom a balneologickom kongrese špeciálnu cenu za inovatívny prístup v liečbe Parkinsonovej choroby, ozval sa doc. Martinovi Kolískovi. Ten ho po dohovore s MUDr. Korenčíkovou zaradil do pilotného liečebného programu, ktorý kombinuje balneologické, fyzioterapeutické, senzorické a nutraceutické (výživové) moduly s cieľom pristupovať k liečbe holisticky (celostne).

„Ochorenie nevyliečim a je zbytočné klásť si otázky, prečo práve ja. Určite sa však dajú zmierňovať príznaky a spomaliť napredovanie choroby. Inak by som tu nebol,“ dodáva slovenský Američan. Jeho americký lekár ho naposledy pochválil, že ochorenie sa nezhoršilo. Kúpeľnú liečbu však nekomentoval, pretože v Spojených štátoch niečo také, ako je adjuvantná liečba v medicínskych kúpeľoch za pomoci unikátnych prírodných zdrojov, nepoznajú.

Pre Slovákov v indikačnej skupine B

„Parkinson Spa Recovery“ si pacienti zo zahraničia môžu zaplatiť ako samoplatcovia a kúpeľná liečba by mala trvať minimálne dva, optimálne však tri týždne. Slovenským pacientom hradí trojtýždňový pobyt zdravotná poisťovňa v rámci indikačnej skupiny B. Tvorcovia programu sa nádejajú, že po publikovaní sľubných výsledkov ostatnej štúdie by sa raz program mohol ocitnúť v „áčkovej“ indikačnej skupine a pacienti by mali hradený celý program vrátane ubytovania a stravy.

„Parkinsonova choroba má päť štádií. Vhodnými adeptmi na liečbu v našich kúpeľoch sú pacienti v prvom až treťom štádiu. Čím skôr prídu, tým skôr im dokážeme pomôcť spomaliť progresiu ochorenia. Štvrté štádium ochorenia je na zváženie. Pacient môže prísť len so sprievodom. Posledné, piate štádium je kontraindikované,“ vysvetľuje lekárka a medicínska riaditeľka Alena Korenčíková.

„Denne tu mám tri procedúry. Prvé dni sú náročné, tepelné procedúry z vás vysajú všetku energiu, neviete sa dospať. Po prvom týždni ma boleli kĺby, začalo mi pukať v kolenách, nastalo akoby prechodné zhoršenie stavu,“ vysvetľuje Richard Blasko. „Ale najlepšie som sa začal cítiť asi týždeň-dva po tom, čo som sa vrátil domov. Naozaj to bolo super. Veľmi dôležité je ostať tých 21 dní, aby človek prešiel všetkými potrebnými fázami. Snažím sa so svojím Parkinsonom vyjednávať, robím, čo sa dá. Tieto tri týždne ma nakopnú možno na ďalší rok. A potom prídem zas,“ dodáva Blasko.

Bianka Stuppacherová/Pravda, foto: SLK Piešťany

MUDr. Alena Korenčíková v rozhovore s Richardom Blaskom.

Parkinsonovu chorobu spôsobuje deštrukcia buniek v oblasti mozgu produkujúcej dopamín.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 17. apríla. Tento deň je Svetovým dňom hemofílie. Meniny má Rudolf.
  • 16.04.2025, 22:59
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 18. apríla. V tento deň sa v roku 1901 narodil MUDr. Emil Veselý, lekár, prednosta a primár…
  • 18.04.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 19. apríla 2025
Meniny má Jela, zajtra Marcel