Tatarka píše o obyčajných ľuďoch, na ktorých stojí svet
Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.
Vo vydavateľstve Artforum vyšli minulý rok tri knihy Dominika Tatarku – Panna zázračnica, Prútené kreslá a Démon súhlasu. Prečo čítať Tatarkove knihy napísané v 40. a 60. rokoch dvadsiateho storočia práve dnes? Odpoveď ponúka sám autor v závere ikonickej prózy Démon súhlasu: „Pravdou našej spoločnosti nemôže byť to, čo zabíja, čo nás štve a dusí, čo nás vháňa do osamenia a blázincov, nech si ju vykladajú, ako chcú, vykladači s prideleným mozgom…“
Tatarku je najlepšie čítať pomaly, do hĺbky, veď jeho vety hrajú s čitateľom úžasnú hru. Aj dnes čítame jeho texty ako súčasné aj nadčasové, veď vojna, neistota, nebezpečenstvo, pocity človeka v cudzej krajine medzi cudzími, nastavovanie zrkadla „režimu“ sú každodenné témy v dnešnej absurdnej a turbulentnej dobe. Tatarka píše o obyčajných ľuďoch, na ktorých stojí svet.
Ivana Papcunová