V Dome umenia vystavujú autori spomínajúci na krásne priateľstvo
Galéria Domu umenia Slovenskej filharmónie v Piešťanoch pozýva návštevníkov na tri rôzne výstavy so spoločnou témou v jednom priestore. Jednotiacou témou sú spomienky na významného slovenského kunsthistorika, autora, pedagóga a organizátora umeleckého života Bohumíra Bachratého. V spoločnom galerijnom priestore spomínajú expozíciou svojich diel naslovovzatí autori
Eva B. Linhartová, Martin Kellenberger a Milan Lukáč. Výtvarná inštalácia Piešťanské spomienky komunikuje hlboké umelecké obsahy v sochárskej tvorbe, obrazoch, pasteloch i v kombinovaných technikách.
Slávnostnú vernisáž výstavy uviedli riaditeľka Domu umenia Edita Bjeloševičová a kurátorka inštalácie Magdaléna Modrovičová. O hudobnú zložku sa postarali klaviristky zo Základnej umeleckej školy Piešťany pod odborným vedením Renáty Polonskej. Na Bohumíra Bachratého zaspomínali okrem vystavujúcich autorov aj jeho študentky a kolegyne Edita Bjeloševičová, Silvia Mezovská a kunsthistorička Alžbeta Vlčková.
Historik umenia PhDr. Bohumír Bachratý, CSc. (30. 7. 1942 – 27. 9. 2024), ktorý počas aktívneho života ovplyvnil generácie umelcov, výtvarníkov a umenovedcov, v rokoch 1960-1965 absolvoval štúdium dejín výtvarného umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Bol členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov, Slovenskej výtvarnej únie a korešpondentom SVU Mánes v Prahe. V rokoch 1966-1969 pracoval vo Zväze slovenských výtvarných umelcov, bol kurátorom výstavného programu Štúdia L+S a v rokoch 1972-2005 prednášal na Katedre dejín výtvarného umenia FiF UK, pričom sa zameriaval na dejiny výtvarného umenia 19. a 20. storočia.




Počas tvorivého života publikoval v časopisoch a denníkoch množstvo textov o výtvarnom umení. V roku 1973 vyšla jeho prvá knižná publikácia, sumárne je však autorom vyše 60 monografií o výtvarníkoch a výtvarnom umení. Zároveň bol kurátorom viac ako 1200 autorských a kolektívnych výstav na Slovensku i v zahraničí. Poslednú výstavu otváral v lete 2024, pričom niekoľko ich ešte pripravoval. Aktuálna výstava Piešťanské spomienky v Dome umenia je jednou z nich.
Bohumír Bachratý bol tiež zakladateľom a kurátorom desiatok odborných sympózií a legendárnych plenérov. Neúnavne propagoval detskú výtvarnú tvorbu a pre deti organizoval tvorivé tábory a výstavy. Bachratý bol držiteľom viacerých ocenení (Cena Zväzu slovenských výtvarných umelcov, Cena Karla Čapka). Sám bol umelecky aktívny ako autor básnických zbierok, vydavateľ unikátnych albumov serigrafií slovenských a českých výtvarníkov a ako autor koláží. Pri príležitosti vernisáže výstavy oznámila verejnosti Eva B. Linhartová, že pripomienkou jeho života a diela sa stane Cena Bohumíra Bachratého, ktorú bude odborná komisia od roku 2025 pravidelne udeľovať inšpiratívnym slovenským kunsthistorikom a kurátorom.
Eva B. Linhartová, ktorú Bachratý dlhoročne sprevádzal v partnerskom i umelecko-pracovnom živote, sa na výstave prezentuje najmä svojou prácou s pastelom, ktorý sa stal jej dominantnou technikou. Venuje sa tiež kresbe, akvarelu, maľbe a ilustrácii. Jej diela sú charakteristické jemnými prechodmi farieb a poetickým vyjadrením. Často čerpá inšpiráciu z prírody, hudby a spomienok, čo sa odráža v jej umeleckej tvorbe. Hoci jej obrazy neraz vyvolávajú pocit pokoja a harmónie, nevyhýba sa ani intenzívnym emocionálnym témam. Na piešťanskej výstave môžeme obdivovať diela, v ktorých dokázala zachytiť nielen krásy prírody, nálady, melanchólie a nostalgie, ale aj silné vnútorné prežívanie, napätie a duševné vzrušenie. Umenie je pre ňu nielen spôsobom meditácie, ale aj prostriedkom na spracovanie úzkostí a nepokoja.
Martin Kellenberger patrí k významným slovenským maliarom, ilustrátorom a grafikom, ktorého dlhoročná spolupráca s Bachratým vyvrcholila publikovaním monografie B. Bachratý: Martin Kellenberger – maľba, kresba, grafika, ilustrácia (2022), mapujúcou jeho doterajšiu tvorbu a umelecký vývoj. Kellenberger tvorí v oblasti maľby, grafiky, ilustrácie (ilustroval viac ako 180 knižných titulov) a animovaného filmu. Jeho dielo reflektuje európske a svetové dejiny i kultúrnu históriu ľudstva, preto sa v ňom často objavujú biblické a mytologické motívy, ako aj osobnosti stredoveku, novoveku i moderny, o čom sa môžeme presvedčiť aj na piešťanskej výstave.
Milan Lukáč je popredným slovenským sochárom a maliarom, ktorý sa venuje monumentálnemu sochárstvu i drobnej plastike, maľbe, kresbe a grafike. Aktívne sa podieľa na medzinárodných sympóziách a jeho diela sú zastúpené v prestížnych galériách a verejných priestoroch doma i v zahraničí. Výberom z Lukáčovej tvorby, ktorá je charakteristická dynamickými figurálnymi kompozíciami často so zvieracou tematikou, sa môžeme nechať osloviť na autorskej inštalácii v Dome umenia, kde sa prelínajú realita s imagináciou a atmosféra ťaživých tém s nezameniteľným zmyslom autora pre humor.
Nechajte sa osloviť krásou vystavených diel na výtvarnej inštalácii Piešťanské spomienky, ktorá v Dome umenia potrvá do konca marca.
Dramaturgia DU SF